SP ve sjezdovém lyžování • Lake Louise • 20:30

Sjezd žen

Vítejte u on-line přenosu ze sjezdu žen v rámci SP ve sjezdovém lyžování v Lake Louise. Závod se rozjede v pátek 3. prosince od 20:30.

Přeji příjemný páteční večer. Vítám především fanoušky sjezdového lyžování, neboť se dnes společně zaměříme na úvodní sjezd sezóny v podání Ester Ledecké a jejich soupeřek.

Po několika závodech ve slalomu se světový pohár žen přesunul do Lake Louise, kde je připravena premiérová nejrychlejší disciplína v sezóně. Na 52 závodnic čeká více než tři kilometry dlouhá trať, přičemž převýšení činí 796 metrů. Celá trať musela být připravována do posledních chvil, neboť v Kanadě nasněžilo několik čísel nového sněhu.

V Lake Louise se jelo naposledy před dvěma lety a z českého pohledu se jednalo o velmi úspěšný závod. Úvodní sjezd totiž ovládla Ester Ledecká, která k tomu přidala ještě čtvrté místo z druhého sjezdu o den později. Konkurence je ovšem obrovská, o čemž vypovídají výsledky z roku 2019. Ve dvou zmiňovaných sjezdech se totiž o stupně vítězů podělilo šest jiných závodnic. 

Před dnešním závodem se v Lake Louise odjel jen jeden trénink a následné dva byly zrušeny. Nejlépe si v jediném porovnání se soupeřkami vedla Sofia Goggiaová, která o tři desetiny porazila druhou Ilku Štuhecovou. Ester Ledecká se prezentovala 14. nejrychlejším časem při ztrátě 1 sekundy a 65 setin.

Největší favoritky závodu budeme sledovat mezi úvodními 25 závodnicemi. Pochopitelně mezi ně patří také Ester Ledecká se startovním číslem 11, avšak je potřeba dát si pozor například i na Mikaelu Shiffrinovou, jež startuje až ve čtvrté desítce.

Na startu už se pomalu připravuje Ramona Siebenhoferová. Rakušanka bude první lyžařkou dnešního sjezdu v Lake Louise.

SJEZD ŽEN V LAKE LOUISE BYL ZAHÁJEN.

1.

Ramona Siebenhoferová se vydala na trať, čímž nám odstartovala dnešní klání nejlepších lyžařek světa. Uvidíme, jaký úvodní čas rakouská juniorská šampiónka z roku 2019 stanoví.

1.

Siebenhoferová je v cíli s časem 1:48,91. Na tento čas tak bude útočit dalších 51 sjezdařek dnešního závodu.

2.

Vypadalo to na změnu nejrychlejšího času, avšak Nadia Delagová udělala chybu ve střední pasáži a přišla o průběžné vedení. Italka je o 13 setin pomalejší než Siebenhoferová.

3.

Pětadvacetiletá Breezy Johnsonová jde na první pozici. Američanka intenzivně zvyšovala svůj náskok a je z toho téměř půlvteřinové vedení. Dobrá jízda bez velkých chyb.

4.

Viděli jsme druhou rakouskou lyžařku dnešního programu, ale ani v tomto případě to nebude úplná spokojenost. Stephanie Venierová od úvodu výrazně ztrácela a aktuálně je držitelkou nejpomalejšího času.

5.

Jedna z největších favoritek závodu je v cíli. Sofia Goggiová měla už na druhém mezičase náskok 68 setin a přestože neměla nejlepší maximální rychlosti, zvládla Italka trať v dominantním čase. Náskok Goggiové je téměř půldruhé vteřiny.

6.

Naprosto bez nároku na atakování první příčky byla Priska Nuferová. Švýcarka nakonec porazila pouze Venierovou.

7.

Ani loňská vítězka mistrovství světa Corinne Suterová na Goggiovou nevyzrála. Již v polovině trati měla ztrátu přes jednu vteřinu a výsledný čas 1:48,97 znamená aktuálně čtvrtý čas.

8.

Hned v úvodní části se Marie-Michele Gagnonová dopustila chyby a táhlo se to s ní až do cíle. Až sedmý čas pro zřejmě největší kanadskou naději.

9.

Zdá se, že ohrožení momentálně vedoucí Sofie Goggiové bude nadlidským výkonem. Po chybách svou jízdu moc dobře nezvládla ani Lara Gutová-Behramiová, která je až předposlední.

10.

Úvodní desítku uzavřela Mirjam Puchnerová a je z toho dosud nejlepší rakouský výkon. Ztráta 1 vteřiny a 54 setin je sice obrovská, ale Puchnerová musí být spokojená.

TOP 5 PO DESETI ZÁVODNICÍCH

 

1. Sofia Goggiová (ITA) 1:46,95

2. Breezy Johnsonová (USA) +1,47

3. Mirjam Puchnerová (AUT) +1,54

4. Ramona Siebenhoferová (AUT) +1,96

5. Corinne Suterová (SUI) +2,02

11.

A nyní už je na startu Ester Ledecká. Přejme české hvězdě povedenou jízdu a boj o vysoké umístění.

11.

Polovina trati je za Ledeckou, aktuálně je to průběžně pátý nejrychlejší čas. Ve spodní pasáži se ovšem dá přidat.

11.

Tak bohužel, útok na stupně vítězů dnes nevyšel. Sedmý čas se ztrátou přes dvě vteřiny pro Ester Ledeckou.

12.

Po velkém zranění z loňska se vrací Nicole Schmidhoferová a necelý rok bez závodění se projevil. Rakouská lyžařka jela hlavně, aby se dostala do správného sjezdařského rozpoložení a je to 12. místo.

13.

Ani Kiře Weidleové se zdaleka nepodařil útok na nejlepší. Bohužel, českou lyžařku Ester Ledeckou dokázala Němka o sedm setin sekundy porazit. Momentálně je tak sedmá.

14.

Velmi pěknou jízdu má za sebou Federica Brignoneová. Specialistka na obří slalom sice jednou dvakrát zaváhala, ale s devátým časem může být spokojena. Italka se dokázala poměřit se sjezdařkami a o kousek jde za Ledeckou.

15.

Ester Ledecká se posouvá na deváté místo, neboť ji nyní o pouhých pět setin odsunula Tamara Tipplerová. Ani Rakušanka tak zdaleka nezaútočila na vedoucí Goggiovou.

16.

Nesmírně těsný je souboj na 7. až 11. místě. Přesně tam se právě vměstnala Jasmine Fluryová, která je o pouhých osm setin rychlejší než Ledecká, ale pozičně je o tři místa lepší.

17.

Hodně nepovedený výkon od Eleny Curtoniové. Italka ztratila více než tři vteřiny, což znamená až 16. místo. Porazila tak pouze Nicole Schmidhoferovou.

18.

V cíli máme už i Francescu Marsagliovou, která dokonce neporazila ani předchozí Curtoniovou. Dvěma Italkám se závod hodně nepodařil, ale naopak jejich reprezentační kolegyně Goggiová je stále suverénně první.

19.

Možná poslední sjezdařka, která mohla zaútočit na vedoucí Sofiu Goggiovou je v cíli. Byla ní Ilka Štuhecová, ale i ona výrazně ztratila. Dokonce je z toho až 16. pozice.

20.

Před druhou komerční přestávkou se předvedla Ragnhild Mowinckelová. Norka se zařadila mezi zklamané lyžařky, neboť zajela totožný čas jako Ilka Štuhecová.

TOP 5 PO DESETI ZÁVODNICÍCH

 

1. Sofia Goggiová (ITA) 1:46,95

2. Breezy Johnsonová (USA) +1,47

3. Mirjam Puchnerová (AUT) +1,54

4. Ramona Siebenhoferová (AUT) +1,96

5. Corinne Suterová (SUI) +2,02

10. Ester Ledecká (CZE) +2,39

21.

Komerční přestávka je minulostí a v cíli už je také Joanna Hählenová. Trať zjevně zpomaluje a devětadvacetiletá Švýcarka se řadí až na 19. pozici. 

22.

Velmi podobný čas si připisuje také Ricarda Haaserová. Každá další sjezdařka se momentálně řadí až k závěrečným místům druhé dvacítky.

23.

Konečně registrujeme povedenější výkon. Jeho autorkou je Cornelia Hütterová, pro kterou je momentálně připravené sedmé místo. Při ztrátě 2 vteřin a 15 setin je Rakušanka v cíli spokojená se zaťatou pěstí.

24.

Přestože přišla chyba v závěru, také Nicol Delagová může být spokojená. V cíli je totiž osmá. Italka měla dokonce nejvyšší rychlost na prvním měřeném úseku, kde jela přes 128 km/h.

25.

Teprve druhou Američankou závodu byla Keely Cashmanová a je z toho průběžně nejhorší čas. Dvaadvacetiletá sjezdařka ještě potřebuje nabrat více zkušeností.

26.

Amerických vlaječek nám nyní ve výsledkové listině přibude. Jenže ani Isabella Wrightová se nedokázala vtlačit mezi nejlepší dvacítku. Téměř čtyřvteřinová ztráta.

27.

Tiffany Gauthierová loni čtyři ze sedmi sjezdů sezóny nedokončila, ale dnes se tak nestalo. První Francouzka závodu měla včera osmadvacáté narozeniny a možná dnes skončí právě na této pozici. Aktuálně je totiž na 26. pozici, s čímž nebude spokojená.

28.

Jacqueline Wilesová nepředvedla to nejlepší, co umí. Nebylo to sice tak špatné jako v případě Gauthierové, ale i ona ztratila přes tři vteřiny.

29.

Zatímco čekáme na jízdu Mikaely Shiffrinové, představila se Christine Scheyerová. Rakušanka ve spodní pasáži dokázala přidat, čímž si vyjela patnáctou pozici.

30.

Mezi nejlepších dvacet se pro tuto chvíli dokázala vměstnat Romane Miradoliová. Momentálně je devatenáctá a my už se můžeme těšit na Mikaelu Shiffrinovou, která ukončí náš dnešní on-line přenos.

31.

Loni Mikaela Shiffrinová rychlostní disciplíny nejezdila (kromě Super G na MS) a všestranná lyžařka možná bude bodovat. Ztráta ovšem v závěru narostla, což přináší až 24. čas.

Úvodní sjezd žen sezóny je minulostí a my už se můžeme vrhnout na závěrečný sumář. Naprosto dominantní vítězkou je dnes Sofia Goggiová, která deklasovala celý svět a s náskokem téměř půldruhé vteřiny porazila druhou Breezy Johnsonovou. Následně už to bylo těsnější a Mirjam Puchnerová si vyjela třetí místo časem pomalejším o sedm setin ve srovnání s Američankou. Mezi samotnou elitu dnes nepromluvila Ester Ledecká. Ta zajela čas 1:49,34 a ten znamená aktuálně 12. místo.

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy