SP ve sjezdovém lyžování • Lake Louise • 20:30

Sjezd žen

Vítejte u on-line přenosu ze sjezdu žen v rámci SP ve sjezdovém lyžování v Lake Louise. Závod se rozjede v pátek 3. prosince od 20:30.

Přeji příjemný páteční večer. Vítám především fanoušky sjezdového lyžování, neboť se dnes společně zaměříme na úvodní sjezd sezóny v podání Ester Ledecké a jejich soupeřek.

Po několika závodech ve slalomu se světový pohár žen přesunul do Lake Louise, kde je připravena premiérová nejrychlejší disciplína v sezóně. Na 52 závodnic čeká více než tři kilometry dlouhá trať, přičemž převýšení činí 796 metrů. Celá trať musela být připravována do posledních chvil, neboť v Kanadě nasněžilo několik čísel nového sněhu.

V Lake Louise se jelo naposledy před dvěma lety a z českého pohledu se jednalo o velmi úspěšný závod. Úvodní sjezd totiž ovládla Ester Ledecká, která k tomu přidala ještě čtvrté místo z druhého sjezdu o den později. Konkurence je ovšem obrovská, o čemž vypovídají výsledky z roku 2019. Ve dvou zmiňovaných sjezdech se totiž o stupně vítězů podělilo šest jiných závodnic. 

Před dnešním závodem se v Lake Louise odjel jen jeden trénink a následné dva byly zrušeny. Nejlépe si v jediném porovnání se soupeřkami vedla Sofia Goggiaová, která o tři desetiny porazila druhou Ilku Štuhecovou. Ester Ledecká se prezentovala 14. nejrychlejším časem při ztrátě 1 sekundy a 65 setin.

Největší favoritky závodu budeme sledovat mezi úvodními 25 závodnicemi. Pochopitelně mezi ně patří také Ester Ledecká se startovním číslem 11, avšak je potřeba dát si pozor například i na Mikaelu Shiffrinovou, jež startuje až ve čtvrté desítce.

Na startu už se pomalu připravuje Ramona Siebenhoferová. Rakušanka bude první lyžařkou dnešního sjezdu v Lake Louise.

SJEZD ŽEN V LAKE LOUISE BYL ZAHÁJEN.

1.

Ramona Siebenhoferová se vydala na trať, čímž nám odstartovala dnešní klání nejlepších lyžařek světa. Uvidíme, jaký úvodní čas rakouská juniorská šampiónka z roku 2019 stanoví.

1.

Siebenhoferová je v cíli s časem 1:48,91. Na tento čas tak bude útočit dalších 51 sjezdařek dnešního závodu.

2.

Vypadalo to na změnu nejrychlejšího času, avšak Nadia Delagová udělala chybu ve střední pasáži a přišla o průběžné vedení. Italka je o 13 setin pomalejší než Siebenhoferová.

3.

Pětadvacetiletá Breezy Johnsonová jde na první pozici. Američanka intenzivně zvyšovala svůj náskok a je z toho téměř půlvteřinové vedení. Dobrá jízda bez velkých chyb.

4.

Viděli jsme druhou rakouskou lyžařku dnešního programu, ale ani v tomto případě to nebude úplná spokojenost. Stephanie Venierová od úvodu výrazně ztrácela a aktuálně je držitelkou nejpomalejšího času.

5.

Jedna z největších favoritek závodu je v cíli. Sofia Goggiová měla už na druhém mezičase náskok 68 setin a přestože neměla nejlepší maximální rychlosti, zvládla Italka trať v dominantním čase. Náskok Goggiové je téměř půldruhé vteřiny.

6.

Naprosto bez nároku na atakování první příčky byla Priska Nuferová. Švýcarka nakonec porazila pouze Venierovou.

7.

Ani loňská vítězka mistrovství světa Corinne Suterová na Goggiovou nevyzrála. Již v polovině trati měla ztrátu přes jednu vteřinu a výsledný čas 1:48,97 znamená aktuálně čtvrtý čas.

8.

Hned v úvodní části se Marie-Michele Gagnonová dopustila chyby a táhlo se to s ní až do cíle. Až sedmý čas pro zřejmě největší kanadskou naději.

9.

Zdá se, že ohrožení momentálně vedoucí Sofie Goggiové bude nadlidským výkonem. Po chybách svou jízdu moc dobře nezvládla ani Lara Gutová-Behramiová, která je až předposlední.

10.

Úvodní desítku uzavřela Mirjam Puchnerová a je z toho dosud nejlepší rakouský výkon. Ztráta 1 vteřiny a 54 setin je sice obrovská, ale Puchnerová musí být spokojená.

TOP 5 PO DESETI ZÁVODNICÍCH

 

1. Sofia Goggiová (ITA) 1:46,95

2. Breezy Johnsonová (USA) +1,47

3. Mirjam Puchnerová (AUT) +1,54

4. Ramona Siebenhoferová (AUT) +1,96

5. Corinne Suterová (SUI) +2,02

11.

A nyní už je na startu Ester Ledecká. Přejme české hvězdě povedenou jízdu a boj o vysoké umístění.

11.

Polovina trati je za Ledeckou, aktuálně je to průběžně pátý nejrychlejší čas. Ve spodní pasáži se ovšem dá přidat.

11.

Tak bohužel, útok na stupně vítězů dnes nevyšel. Sedmý čas se ztrátou přes dvě vteřiny pro Ester Ledeckou.

12.

Po velkém zranění z loňska se vrací Nicole Schmidhoferová a necelý rok bez závodění se projevil. Rakouská lyžařka jela hlavně, aby se dostala do správného sjezdařského rozpoložení a je to 12. místo.

13.

Ani Kiře Weidleové se zdaleka nepodařil útok na nejlepší. Bohužel, českou lyžařku Ester Ledeckou dokázala Němka o sedm setin sekundy porazit. Momentálně je tak sedmá.

14.

Velmi pěknou jízdu má za sebou Federica Brignoneová. Specialistka na obří slalom sice jednou dvakrát zaváhala, ale s devátým časem může být spokojena. Italka se dokázala poměřit se sjezdařkami a o kousek jde za Ledeckou.

15.

Ester Ledecká se posouvá na deváté místo, neboť ji nyní o pouhých pět setin odsunula Tamara Tipplerová. Ani Rakušanka tak zdaleka nezaútočila na vedoucí Goggiovou.

16.

Nesmírně těsný je souboj na 7. až 11. místě. Přesně tam se právě vměstnala Jasmine Fluryová, která je o pouhých osm setin rychlejší než Ledecká, ale pozičně je o tři místa lepší.

17.

Hodně nepovedený výkon od Eleny Curtoniové. Italka ztratila více než tři vteřiny, což znamená až 16. místo. Porazila tak pouze Nicole Schmidhoferovou.

18.

V cíli máme už i Francescu Marsagliovou, která dokonce neporazila ani předchozí Curtoniovou. Dvěma Italkám se závod hodně nepodařil, ale naopak jejich reprezentační kolegyně Goggiová je stále suverénně první.

19.

Možná poslední sjezdařka, která mohla zaútočit na vedoucí Sofiu Goggiovou je v cíli. Byla ní Ilka Štuhecová, ale i ona výrazně ztratila. Dokonce je z toho až 16. pozice.

20.

Před druhou komerční přestávkou se předvedla Ragnhild Mowinckelová. Norka se zařadila mezi zklamané lyžařky, neboť zajela totožný čas jako Ilka Štuhecová.

TOP 5 PO DESETI ZÁVODNICÍCH

 

1. Sofia Goggiová (ITA) 1:46,95

2. Breezy Johnsonová (USA) +1,47

3. Mirjam Puchnerová (AUT) +1,54

4. Ramona Siebenhoferová (AUT) +1,96

5. Corinne Suterová (SUI) +2,02

10. Ester Ledecká (CZE) +2,39

21.

Komerční přestávka je minulostí a v cíli už je také Joanna Hählenová. Trať zjevně zpomaluje a devětadvacetiletá Švýcarka se řadí až na 19. pozici. 

22.

Velmi podobný čas si připisuje také Ricarda Haaserová. Každá další sjezdařka se momentálně řadí až k závěrečným místům druhé dvacítky.

23.

Konečně registrujeme povedenější výkon. Jeho autorkou je Cornelia Hütterová, pro kterou je momentálně připravené sedmé místo. Při ztrátě 2 vteřin a 15 setin je Rakušanka v cíli spokojená se zaťatou pěstí.

24.

Přestože přišla chyba v závěru, také Nicol Delagová může být spokojená. V cíli je totiž osmá. Italka měla dokonce nejvyšší rychlost na prvním měřeném úseku, kde jela přes 128 km/h.

25.

Teprve druhou Američankou závodu byla Keely Cashmanová a je z toho průběžně nejhorší čas. Dvaadvacetiletá sjezdařka ještě potřebuje nabrat více zkušeností.

26.

Amerických vlaječek nám nyní ve výsledkové listině přibude. Jenže ani Isabella Wrightová se nedokázala vtlačit mezi nejlepší dvacítku. Téměř čtyřvteřinová ztráta.

27.

Tiffany Gauthierová loni čtyři ze sedmi sjezdů sezóny nedokončila, ale dnes se tak nestalo. První Francouzka závodu měla včera osmadvacáté narozeniny a možná dnes skončí právě na této pozici. Aktuálně je totiž na 26. pozici, s čímž nebude spokojená.

28.

Jacqueline Wilesová nepředvedla to nejlepší, co umí. Nebylo to sice tak špatné jako v případě Gauthierové, ale i ona ztratila přes tři vteřiny.

29.

Zatímco čekáme na jízdu Mikaely Shiffrinové, představila se Christine Scheyerová. Rakušanka ve spodní pasáži dokázala přidat, čímž si vyjela patnáctou pozici.

30.

Mezi nejlepších dvacet se pro tuto chvíli dokázala vměstnat Romane Miradoliová. Momentálně je devatenáctá a my už se můžeme těšit na Mikaelu Shiffrinovou, která ukončí náš dnešní on-line přenos.

31.

Loni Mikaela Shiffrinová rychlostní disciplíny nejezdila (kromě Super G na MS) a všestranná lyžařka možná bude bodovat. Ztráta ovšem v závěru narostla, což přináší až 24. čas.

Úvodní sjezd žen sezóny je minulostí a my už se můžeme vrhnout na závěrečný sumář. Naprosto dominantní vítězkou je dnes Sofia Goggiová, která deklasovala celý svět a s náskokem téměř půldruhé vteřiny porazila druhou Breezy Johnsonovou. Následně už to bylo těsnější a Mirjam Puchnerová si vyjela třetí místo časem pomalejším o sedm setin ve srovnání s Američankou. Mezi samotnou elitu dnes nepromluvila Ester Ledecká. Ta zajela čas 1:49,34 a ten znamená aktuálně 12. místo.

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Basketbalisté New Orleans v NBA porazili Indianu, Satoranský opět nehrál

Basketbalisté New Orleans porazili v NBA na domácím hřišti Indianu 117:113. Český reprezentant Tomáš Satoranský opět nedostal důvěru trenéra, naposledy hrál i kvůli pobytu v karanténě 2. ledna. Ani za rezervní tým Oklahoma City nehrál Vít Krejčí, kterého trápí bolavý kotník.

New Orleans vedle dlouhodobě zraněného Ziona Williamsona chyběla i další hvězda Brandon Ingram. Také Indiana postrádala opory, mimo jiné nejlepšího střelce Domantase Sabonise, pivota Mylese Turnera nebo rozehrávače Malcolma Brogdona. Přesto se srdnatě držela, a to i díky životnímu zápasu nedraftovaného nováčka Duana Washingtona Jr., jenž nastřílel 21 bodů.

"Už když jsem nastupoval, byl jsem v dobrém herním rytmu. Spoluhráči mi věřili, a tak mě nacházeli ve výborných pozicích," pochvaloval si Washington Jr., který proměnil sedm trojek z dvanácti. Celkově Pacers trefili 19 trojek ze 46, na body z vymezeného území však prohráli 32:64.

Washingtonovi sekundoval Caris LeVert s 19 body. Pelicans, kteří stříleli zpoza oblouku pouze s úspěšností 20 procent, vedli Devonte' Graham s 25 body, Josh Hart s 22 body a 10 doskoky a Jonas Valančiunas, který nasbíral 16 bodů, 12 doskočených míčů a šest asistencí.

Mladý tým Pelicans je nyní na dostřel desáté příčce Západní konference, která znamená předkolo play off. S bilancí 18-28 ztrácí dva zápasy na Portland. Přidat musí především na palubovkách soupeřů, kde z 24 utkání vyhrál jen sedm.

Drama v Oklahoma City nakonec zvládlo v poměru 111:110 Chicago, jehož vítězství pečetil sekundu před koncem z trestného hodu Javonte Green. Trojka Mikea Muscaly se sirénou pak jen kosmeticky upravila skóre. Za stavu 107:110 měl možnost vyrovnat Shai Gilgeous-Alexander, ale minul.

Jinak opora Thunder odehrála skvělé utkání s 31 body, když trefila devět ze 17 střel a 11 ze 14 trestných hodů, a 10 asistencemi. Bulls na druhé straně vedli Nikola Vučevič s 26 body a 15 doskoky, Ayo Dosunmu s 24 body a osmi asistencemi a Zach LaVine s 23 body. DeMar DeRozan, obvyklý lídr týmu, odpočíval.

Bulls v duelu vedli až o 28 bodů, ale o náskok přišli i kvůli mocnému finiši Thunder, kteří poslední čtvrtinu ovládli 32:19. Přesto uspěli a ve Východní konferenci ztrácejí s bilancí 29-17 (stejnou jako má třetí Brooklyn) pouze půl zápasu na první Miami. Oklahoma City je na Západě poslední.

Sedmý triumf v řadě si v atraktivním duelu proti Utahu zajistil Phoenix, jenž uspěl 115:109. Devin Booker nastřílel 33 bodů. Sekundoval mu veterán Chris Paul, který přidal 15 bodů z celkového sezonního maxima 27 za poslední čtvrtinu. Paul navíc zaznamenal 14 asistencí a devět doskoků. Utah, který nastoupil bez opor Rudyho Goberta, Donovana Mitchella a Mikea Conleyho, spoléhal na Jordana Clarksona s 22 body.

I díky důležité trojce Dariuse Garlanda necelou minutu a půl před koncem uspěl Cleveland doma proti New Yorku po dramatickém závěru 95:93. Herně ho táhl Kevin Love s 20 body a 11 doskoky, Knicks nestačilo 24 bodů R.J. Barretta. Cleveland si drží bilanci 29-19 a na první Miami ztrácí pouze jeden a půl zápasu.

Výsledky NBA:

Cleveland - New York 95:93, New Orleans - Indiana 117:113, Oklahoma City - Chicago 110:111, Phoenix - Utah 115:109.

Tabulky NBA:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. Brooklyn 46 29 17 63,0
2. Philadelphia 46 27 19 58,7
3. Boston 48 24 24 50,0
4. Toronto 44 22 22 50,0
5. New York 48 23 25 47,9

Centrální divize:

1. Chicago 46 29 17 63,0
2. Milwaukee 49 30 19 61,2
3. Cleveland 48 29 19 60,4
4. Indiana 48 17 31 35,4
5. Detroit 46 11 35 23,9

Jihovýchodní divize:

1. Miami 47 30 17 63,8
2. Charlotte 47 26 21 55,3
3. Washington 47 23 24 48,9
4. Atlanta 46 21 25 45,7
5. Orlando 48 9 39 18,8

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Memphis 49 32 17 65,3
2. Dallas 47 27 20 57,4
3. New Orleans 46 18 28 39,1
4. San Antonio 47 17 30 36,2
5. Houston 47 14 33 29,8

Severozápadní divize:

1. Utah 48 30 18 62,5
2. Denver 45 24 21 53,3
3. Minnesota 46 23 23 50,0
4. Portland 46 20 26 43,5
5. Oklahoma City 47 14 33 29,8

Pacifická divize:

1. Phoenix 46 37 9 80,4
2. Golden State 47 34 13 72,3
3. LA Lakers 47 23 24 48,9
4. LA Clippers 48 23 25 47,9
5. Sacramento 48 18 30 37,5
Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Řecko kvůli sněhu vyhlásilo den volna, počasí uzavřelo i letiště v Istanbulu

Přívaly sněhu dál komplikují život v řadě oblastí Řecka a Turecka. Řecká vláda  kvůli tomu na úterý vyhlásila den volna pro všechny s výjimkou osob, které zajišťují chod státu a základní služby. Už v pondělí kvůli přívalu sněhu a komplikacím v dopravě zavřela řada obchodů, s výjimkou potravin či lékáren, provoz zastavila i očkovací centra.

Tisíce lidí uvěznily přívaly sněhu i na řecké dálnici v blízkosti Atén, někteří strávili v autech i 20 hodin, napsal deník Kathimerini. I v úterý ráno pokračovali hasiči a vojáci ve vyprošťování uvázlých aut na dálnici, lidem nosili vodu, jídlo a přikrývky. Na sociálních sítích se objevovaly záběry, na nichž i rodiny s dětmi jdou pěšky po dálnicí od svých vozů, jež sníh uvěznil na silnici.

V Turecku prodloužili kvůli sněhu do jedné odpoledne místního času (11:00 SEČ) uzavírku mezinárodního letiště v Istanbulu, kde jsou zastaveny odlety a přílety už od pondělka. Istanbul se s hustým sněžením potýká od nedělního večera. Chaos způsobil sníh v dopravě, tisíce lidí zůstaly dočasně uvězněny v autech na dálnici, včetně té, jež spojuje patnáctimilionový Istanbul s metropolí Ankarou. V Istanbulu zemřeli tři lidé při nedělní nehodě autobusu, který na zasněžené silnici havaroval, informoval deník Hürriyet.

Pozastavení provozu na istanbulském letišti se dotklo desítek mezinárodních letů. Kvůli mase sněhu se na letišti zřítila v pondělí i střecha jedné budovy využívané společností Turkish Airlines, nikdo ale nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy