Nebudu brečet, slíbila Shiffrinová. Obhájkyně zlata senzačně neprošla prvním kolem

Sport ČTK Sport, ČTK
7. 2. 2022 6:56
Lyžařská superhvězda Mikaela Shiffrinová senzačně neprošla na olympiádě v Pekingu do druhého kola obřího slalomu. Obhájkyně zlata chybovala v sedmé brance a nedokončila už první kolo závodu. Vyhrála Švédka Sara Hectorová. Sjezd mužů vyhrál Švýcar Beat Feuz.
Konec Mikaely Shiffrinové v prvním kole obřího slalomu
Konec Mikaely Shiffrinové v prvním kole obřího slalomu | Foto: Reuters

Z olympiád má tři medaile včetně dvou zlatých, je šestinásobnou mistryní světa a ve Světovém poháru vyhrála úctyhodných 73 závodů. Dnes však musela na sjezdovce v Jen-čchingu strávit jednu z největších porážek v úžasné kariéře. 

"Nebudu brečet, to je jenom plýtvání energií," hlesla šestadvacetiletá Američanka. Útěchu pod kopcem hledala v náručí matky Eileen.

"Je to velké zklamání. Ale tenhle sníh neodpouští nic. Najela jsem si špatně branku a zaplatila za to nejvyšší možnou cenu. Den skončil prakticky dřív, než začal," posteskla si Shiffrinová.

Že by rodačka z Vailu udělala takovou chybu, se stává velmi zřídka. Obří slalom nedokončila naposledy před čtyřmi lety.

"Ten kopec mě přitom bavil, podmínky byly úžasné i pocit jsem měla dobrý," komentovala nepovedený den. "Jedeme dál, musím se dívat dopředu. Ještě nás toho dost čeká," dodala.

Na dnešní odpoledne si plánovala trénink slalomu. Její parádní disciplína ji čeká ve středu. A pak ještě další tři starty, protože chce absolvovat všech pět závodů na hrách v Pekingu.

Nejlepší pozici do druhé jízdy si v Jen-čchingu vytvořila vedoucí žena této disciplíny ve Světovém poháru Sara Hectorová ze Švédska, která závod nakonec vyhrála. Stříbro v Jen-čchingu získala Italka Federica Brignoneová, bronz mistryně světa Lara Gutová-Behramiová ze Švýcarska.

V prvním kole vypadla jediná česká zástupkyně Elese Sommerová, jež ve dvaceti letech absolvovala olympijský debut.

Mužský sjezd ovládl Feuz

Královskou lyžařskou disciplínu sjezd vyhrál na olympijských hrách v Pekingu Švýcar Beat Feuz. Druhý byl o desetinu sekundy Francouz Johan Clarey, jenž je ve 41 letech nejstarším olympijským medailistou ve sjezdovém lyžování. Bronz získal Rakušan Matthias Mayer, vítěz sjezdu ze Soči 2014.

Feuz, který v pátek oslaví 35. narozeniny, zkompletoval olympijskou medailovou sbírku. Nejlepší sjezdař uplynulých čtyř sezon Světového poháru byl před čtyřmi lety v Pchjongčchangu druhý v super-G a třetí ve sjezdu.

Mistr světa z roku 2017 Feuz je čtvrtým švýcarským olympijským šampionem ve sjezdu po Bernhardu Russim (1972), Pirminu Zurbiggenovi (1988) a Didieru Défagovi (2010). Právě Russi s Défagem 2950 metrů dlouhou olympijskou sjezdovku The Rock v Jen-čchingu vytvořili.

Závod se měl jet už v neděli, ale kvůli silnému větru byl odložen na dnešek a uskutečnil se ve slunečném počasí. Český reprezentant Jan Zabystřan sice odjel v rámci přípravy na kombinaci úvodní dva tréninky, ale ve sjezdu podle plánu nestartoval.

Nepříjemný okamžik závodu přišel hned v úvodu. S číslem 2 jedoucí Němec Dominik Schwaiger měl pád, po němž trefil ochrannou síť a trať opustil až zhruba po čtvrthodině na záchranářských saních s poraněnou paží.

Na medaili nedosáhl jeden z favoritů Aleksander Aamodt Kilde z Norska. Vedoucí muž Světového poháru ve sjezdu byl pátý s odstupem 51 setin na Feuze. Lídr celkového pořadí seriálu Marco Odermatt ztratil na vítězného krajana ještě další dvě desetiny a byl sedmý.

Senzační medaili těsně nezískal Kanaďan James Crawford, jenž skončil čtvrtý o sedm setin za Mayerem. Jednatřicetiletý Rakušan po triumfech ze sjezdu v Soči a super-G v Pchjongčchangu útočil na unikátní zlatý treble, který mu nakonec unikl o 16 setin.

Kvůli posunutí sjezdu nemají rychlostní specialisté příliš času na regeneraci, už v úterý je čeká superobří slalom.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu - sjezdové lyžování:

Muži - sjezd: 1. Feuz (Švýc.) 1:42,69, 2. Clarey (Fr.) -0,10, 3. Mayer (Rak.) -0,16, 4. Crawford (Kan.) -0,23, 5. Kilde (Nor.) -0,51, 6. Paris (It.) -0,52, 7. Odermatt (Švýc.) -0,71, 8. Kriechmayr -0,76, 9. Franz (oba Rak.) -0,83, 10. Kline (Slovin.) -1,06.

Ženy - obří slalom: 1. Hectorová (Švéd.) 1:55,69 (57,56+58,13), 2. Brignoneová (It.) -0,28 (57,98+57,99), 3. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,72 (59,07;57,34), 4. Truppeová (Rak.) -0,80 (57,86+58,63), 5. Mowinckelová (Nor.) -0,96 (58,58+58,07), 6. Stjernesundová (Nor.) -1,20 (59,39+57,50), 7. Hrovatová (Slovin.) -1,35 (58,48+58,56), 8. Gasienicová-Danielová (Pol.) -1,42 (59,24+57,87), 9. Holdenerová -1,63 (59,21+58,11), 10. Gisinová (obě Švýc.) -1,86 (59,19+58,36), …Sommerová (ČR) nedokončila 1. kolo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Papež František je v nemocnici kvůli zánětu dýchacích cest, sdělil Vatikán

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom ve středu. podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá koronavirus. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

Agentura Reuters poukázala na fakt, že se papež ve středu zúčastnil pravidelné generální audience, na které podle ní vypadal, že se těší dobrému zdraví.

František od května loňského roku používá invalidní vozík kvůli chronickým bolestem kolena a v červenci 2021 podstoupil v nemocnici Gemelli operaci tlustého střeva.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejtvrdší trest od zrušení poprav. Polku, která zavraždila svou dceru, čeká nejméně půlstoletí ve vězení

Soud v Poznani ve středu poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

Proces s Magdalenou C. týkající se vraždy s mimořádnou krutostí trval skoro rok. Podle soudce Michala Ziemniewského si žena svůj čin předem naplánovala, promyslela a připravila. Holčička Zuzia zemřela při operaci v nemocnici, když se jí lékaři snažili zachránit život. Magdalena C. se k vraždě nepřiznala a vyšetřovatelům říkala, že chtěla spáchat sebevraždu. Nicméně tvrdila, že když svoji dcerku těžce zranila, už jí na to nestačila odvaha.

Soud kromě doživotního trestu odebral Magdaleně C. na deset let volební právo. Dnešní rozsudek není pravomocný, žena se proti němu může odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy