Favoritka netrefila bránu, ze zlata ve vyrovnaném sjezdu se radovala Švýcarka

11. 2. 2023 12:14
Mistryní světa ve sjezdu se překvapivě stala švýcarská lyžařka Jasmine Fluryová. Favorizovaná Italka Sofia Goggiaová v závěru neprojela branku a byla diskvalifikována.
Jasmine Fluryová ve sjedu na MS 2023
Jasmine Fluryová ve sjedu na MS 2023 | Foto: Reuters

Devětadvacetiletá Fluryová, která dosud na velké akci nebyla nikdy ani v první desítce, porazila o čtyři setiny sekundy Rakušanku Ninu Ortliebovou. Bronz získala další Švýcarka Corinne Suterová, obhájkyně titulu a úřadující olympijská vítězka.

Fluryová startovala už jako druhá a po solidní jízdě vyrovnané ve všech pasážích se posadila do křesla pro vedoucí závodnici. Nečekaně na něm zůstala až do konce, protože jedna favoritka za druhou byly pomalejší. K jednomu vítězství v závodě Světového poháru, které vybojovala v roce 2017 v super-G ve Svatém Mořici, nyní přidala světový titul.

Postarala se o první švýcarské zlato na tomto šampionátu. "Pořád tomu nemůžu uvěřit. Je to úžasné a být na pódiu společně s Corinne je také neskutečné," rozplývala se.

Lehce na ni ztrácela i Goggiaová, která navíc v závěrečné pasáži zavrávorala, narazila do branky a cílem projela se ztrátou 47 setin. Pak se ukázalo, že měla jednu lyži mezi brankovými tyčemi, takže byla diskvalifikována.

Olympijská vítězka z Pchjongčchangu 2018, jež v této sezoně ovládla čtyři ze šesti sjezdů Světového poháru, se opět nedočkala světového titulu.

V pátečním závěrečném tréninku nadělila soupeřkám téměř půl sekundy, ale v závodě to nepotvrdila.

"Jsem spíš smutná než zklamaná, protože na tomhle mistrovství světa nezískám medaili, což bolí. Ale takový je sport. Lidé od vás čekají, že snadno vyhrajete, ale to se nepočítá. Život jde dál a posuneme se k dalším závodům," řekla Goggiaová Eurosportu.

Stejně jako další italské lyžařky nastoupila s černou páskou na památku někdejší vicemistryně světa ve sjezdu Eleny Fanchiniové, která tento týden podlehla v 37 letech rakovině.

Nejvíce ohrožovala medailové příčky Američanka Breezy Johnsonová, jež jela jako dvanáctá a na prvních třech mezičasech držela odstup do desetiny sekundy na vedoucí Fluryovu. Pak ale spadla a závod nedokončila.

První start na světovém šampionátu proměnila ve stříbro Ortliebová, dcera olympijského vítěze z Albertville 1992 Patricka Ortlieba. Pátý cenný kov z MS má Suterová. Stihla se včas zotavit z těžkého pádu v lednovém sjezdu SP v Cortině d'Ampezzo, při kterém před třemi týdny utrpěla lehký otřes mozku.

Čtvrtá žena z minulého MS Ester Ledecká na letošním světovém šampionátu po opakované operaci klíční kosti nezávodí.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Méribelu (Francie):

Ženy - sjezd: 1. Fluryová (Švýc.) 1:28,03, 2. Ortliebová (Rak.) -0,04, 3. Suterová (Švýc.) -0,12, 4. Hütterová a Puchnerová (obě Rak.) -0,37, 6. Štuhecová (Slovin.) -0,42.