Ledecká chce hrany ostré jako šavle, servisman už má znecitlivělé prsty

ČTK ČTK
10. 2. 2020 14:38
České lyžařky slavily v historii alpského Světového poháru tři vítězství a na třech měl podíl Miloš Machytka.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

Z pozice servismana dvakrát asistoval u slalomářských triumfů Šárky Strachové a v prosinci připravil lyže na vítězný sjezd Ester Ledecké.

Machytka nastoupil k Ledecké loni v květnu a lépe spolupráci ani nemohl začít. Hned první závod skončil triumfem ve sjezdu v kanadském Lake Louise. "To bylo určitě důležité. Byl jsem asi víc nervózní na startu než ona," řekl Machytka novinářům o víkendu v německém Garmisch-Partenkirchenu, kde Ledecká dojela ve sjezdu třetí a drží naději na zisk malého křišťálového glóbu za disciplínu.

Pro Machytku mělo prosincové vítězství Ledecké ještě další význam. "Bylo to symbolické, protože to bylo přesně deset let poté, co jsem s Šárkou vyhrál slalom," poukázal na druhý pohárový úspěch Strachové, tehdy ještě závodící pod dívčím jménem Záhrobská, v americkém Aspenu koncem listopadu 2009.

Za deset let třeba přidá vítězství zase s jinou sjezdařkou. "Možná s dcerou, ale doufám, že to bude dřív," řekl se zmínkou o jedenáctileté Natali Anně.

Nyní je ale v permanenci u Ledecké a musí se pořádně otáčet. Pro českou zimní univerzálku totiž připravuje lyže a zároveň snowboardy. "Zatím to jde výborně. Ester umí pochválit i říct, co se jí nelíbí, a to je ideální. Nejhorší je, když člověk mlčí a není tam ta zpětná vazba. Esterka dojede do cíle a hned nám hlásí do vysílačky, co by od každého chtěla nebo ne, co a jak fungovalo," uvedl Machytka.

Roli servismana u Ledecké převzal po Petru Kouřilovi, který pracoval u vítězky olympijského super-G na lyžích a paralelního obřího slalomu na prkně čtyři sezony. "Každý jsme povahově úplně jiný. Já jsem víc ukecanej, nejsem takovej introvert," podotkl Machytka s vysvětlením, že si na sebe s Ledeckou museli chvilku zvykat.

Čím starší lyže, tím lepší

Nového se učil hodně. Pro slalomáře dělal hlavně ostré hrany, nyní se musel přeorientovat na rychlostní disciplíny. "A to je o kombinaci všeho - o rychlém páru, o hranách a hodně o mazání. Sjezdy jsou formulí jedna v lyžování."

Hrany brousí pro Ledeckou pořádně ostře. "Na šavle," prohlásil. V lyžárně tráví hodiny a v Německu zkoušel před super-G ostrost vnější stranou malíčků. "Ostatní prsty už jsou znecitlivělé. Když dělám více párů, tak to tak bývá. Hrany musí být i hladké, protože Ester má velký cit, klobouk dolů," řekl Machytka.

U sjezdu a superobřího slalomu se rychlé lyže hledají dlouho a starší kusy bývají lepší. Skluznice vyžadují čas a ne každý nový pár je rychlý, "Máme i fungl nové lyže, které jsou časově porovnatelné s těmi starými, ale čím starší, tím lepší," konstatoval Machytka a řekl, že vítězný 218 cm dlouhý pár z Lake Louise je tři roky starý.

Zcela nově se musel učit připravovat snowboardy. Ty mají sice jen dvě hrany, ale mnohem větší plochu, což je náročnější objem na vosku a na stahování. "Chvilku jsme u nich hledali společnou řeč, protože měla (Ledecká) divný pocit a nevěděli jsme proč. Měla nové vázání od jiného výrobce a zjistili jsme, že bylo jinak nastavené. Tak jsem to zkusil vrátit do nastavení, které měla dřív, a už to funguje," řekl Machytka.

Evidentně se podvedlo nastavení vyladit dobře. Ledecká jela SP na snowboardu v sezoně dvakrát a zaznamenala vítězství a jedno druhé místo.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy