Ledecké první super-G sezony nevyšel, obsadila třicáté místo a brala jeden bod

8. 12. 2019 19:41
Ester Ledecká obsadila třicáté místo v prvním super-G nového ročníku Světového poháru. Česká lyžařka tak v kanadském Lake Louise, kde v tomto týdnu jeden sjezd vyhrála a ve druhém byla čtvrtá, brala poslední bodovanou příčku.
Ester Ledecká na trati super-G v kanadském Lake Louise
Ester Ledecká na trati super-G v kanadském Lake Louise | Foto: Reuters

Ledecká vyrazila na trať závodu, jehož start byl kvůli další úpravě sjezdovky o půl hodiny posunut, s číslem čtyři. Start se jí povedl, pak však nabírala ztrátu a žádnou ze soupeřek, které do cíle dorazily před ní, svým časem neporazila.

Vítězka super-G z loňské olympiády v Pchjongčchangu klesala pořadím dál, ze závodnic, které dokázaly absolvovat celou trať, se před Ledeckou nedostala až Švýcarka Priska Nuferová s číslem 21. Nakonec česká hvězda skončila na 30. pozici, což do hodnocení Světového poháru znamená jeden bod.

Na vítěznou Němku Viktorii Rebensburgovou ztratila 2,54 sekundy. "Ester asi neměla svůj den. Dělala tam chybičky. Ale teprve musíme rozebrat, kde ztratila dvě a půl vteřiny," řekl trenér Ledecké Tomáš Bank v České televizi.

Čtyřiadvacetiletá pražská rodačka v superobřím slalomu sice získala senzační zlato na olympijských hrách v Pchjongčchangu, ale v pohárových závodech v této disciplíně je jejím maximem jedenácté místo z Val Gardeny z minulé sezony.

V celkovém pořadí SP Ledecká klesla z třetího na sedmé místo. Světový pohár pokračuje příští víkend ve Svatém Mořici. Otázkou je, zda tam Ledecká pojede, neboť v Cortině d'Ampezzo se v sobotu uskuteční paralelní obří slalom na snowboardu.

"Doufám, že jedeme na devadesát procent do Svatého Mořice na super-G a paralelní slalom. Prý federace FIS dala (do paralelního slalomu) Ester divokou kartu, tak by byla škoda tam nejet," řekl Bank.

Rebensburgová zaznamenala osmnácté vítězství v kariéře a čtvrté v super-G. Časomíra se po její jízdě zastavila přesně na 1:20,0 minuty. Překvapivě druhá skončila Italka Nicol Delagová a třetí místo patří Švýcarce Corinne Suterové.

Američan Ford vybojoval první triumf v SP

Američan Tommy Ford vybojoval v obřím slalomu v Beaver Creeku první vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Třicetiletý rodák z Oregonu byl před domácím publikem suverénní, mistra světa Henrika Kristoffersena z Norska na druhé příčce porazil o osm desetin sekundy. Třetí skončil už s více než sekundovou ztrátou další Nor Leif Kristian Nestvold-Haugen.

Ford vedl v Beaver Creeku už po prvním kole, v němž lyžařům houstnoucí mlha a sněžení stále více komplikovaly orientaci mezi brankami a závod musel být několikrát přerušen. Ve finále, které už se jelo za lepších podmínek, druhou nejrychlejší jízdou kola svůj triumf potvrdil a ujal se vedení v průběžném hodnocení disciplíny.

V předchozích 85 startech v SP přitom Ford nikdy nedosáhl ani na stupně vítězů. Nyní ukončil dlouhé čekání Američanů na další úspěch v obřím slalomu. Naposledy v této disciplíně vyhrál v Söldenu v roce 2015 Ted Ligety. Pětatřicetiletý specialista útočil na pódiové umístění i dnes, druhé kolo ale pokazil a ze čtvrtého místa se propadl na jedenáctou příčku.

Vítězi úvodního závodu sezony ze Söldenu Francouzi Alexisi Pinturaultovi se v Beaver Creeku ani jedna jízda nevydařila a obsadil 17. místo.

SP ve sjezdovém lyžování v Lake Louise (Kanada):

Ženy - superobří slalom:

1. Rebensburgová (Něm.) 1:20,00, 2. Delagová (It.) -0,35, 3. C. Suterová (Švýc.)-0,42, 4. Venierová -0,53, 5. Puchnerová -0,77, 6. Tipplerová (všechny Rak.) -1,06, 7. Brignoneová (It.) -1,07, 8. Schmidhoferová (Rak.) -1,10, 9. Weiratherová (Licht.) -1,11, 10. Shiffrinová (USA) -1,18, …30. Ledecká (ČR) -2,54.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 41 závodů): 1. Shiffrinová 472, 2. Rebensburgová 235, 3. Gisinová (Švýc.) a C. Suterová obě 185, 5. Schmidhoferová 168, 6. Brignoneová 161, 7. Ledecká 151, …50. Dubovská 29, 58. Capová (obě ČR) 21.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku:

Muži - obří slalom:

1. Ford (USA) 2:31,25 (1:16,40+1:14,85), 2. Kristoffersen -0,80 (1:16,63+1:15,42), 3. Nestvold-Haugen (oba Nor.) -1,23 (1:16,60+1:15,88), 4. Kranjec (Slovin.) -1,75 (1:17,11+1:15,89), 5. Muffar-Jeandet -1,78 (1:17,58+1:15,45), 6. Faivre (oba Fr.) -2,06 (1:17,47+1:15,84), 7. Philp (Kan.) -2,09 (1:17,19+1:16,15), 8. Zubčič (Chorv.) -2,10 (1:18,43+1:14,92), 9. G. Caviezel -2,31 (1:17,86+1:15,70), 10. Murisier (oba Švýc.) -2,39 (1:17,58+1:16,06).

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 2 z 9 závodů): 1. Ford 150, 2. Faivre 120, Pinturault (Fr.) 114, 4. Kranjec 110, 5. Kristoffersen 93, 6. Nestvold-Haugen 86.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 44 závodů): 1. Mayer 223, 2. Kriechmayr (oba Rak.) 212, 3. Paris (It.) 204, 4. Kristoffersen 193, 5. Feuz (Švýc.) 192, 6. Kilde (Nor.) 188.