Ledecká skončila jedenáctá v Crans Montaně, celkově už je ve sjezdu druhá

Aktualizováno 21. 2. 2020 16:34
Ester Ledecká skončila jedenáctá ve sjezdu na Světovém poháru ve švýcarské Crans Montaně.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

Všestrannou Češku dělila jediná setina od umístění v první desítce, do které v nejrychlejší disciplíně pronikla v aktuální sezoně už čtyřikrát. V hodnocení sjezdu se Ledecká posunula na druhé místo před absentující Američanku Mikaelu Shiffrinovou. Závod s náskokem osmi desetin vyhrála domácí Lara Gutová-Behramiová.

Závod byl náhradou za zrušený sjezd v Soči a Ledecká v něm absolvovala soutěžní premiéru na této trati. Před letoškem zde byla v roce 2016, kdy ale na závod kvůli přívalům sněhu nedošlo. "Bylo hrozné počasí a jen nás sem pustili na trénink. A to ještě z výrazně sníženého startu," vzpomínala.

Ve čtvrtek tak jela poprvé celou trať. Trénink se jí nevydařil, po chybě na úvodním skoku a minutí branky obsadila až 42. místo. Dnes byla rychlá v horní třetině trati. "I v tréninku jsme měla rychlou první pasáž. Značí to mimo jiné to, že jsem měla dobře namazané lyže od Miloše (Machytky), za což mu děkuji," pochvalovala si.

V následné technické pasáži ale ztrácela. "Problém byl v téměř stejném místě, kde jsem včera v tréninku v podstatě zastavila. Včera jsem to pak projížděla v malé rychlosti a neměla jsem úplně představu, jak to půjde zvládnout ve vysoké rychlosti. A úplně se mi to nepovedlo," líčila dvojnásobná olympijská vítězka.

V závěru znovu zrychlila, ale ve vyrovnaném poli se do první desítky neprosadila. Skončila šest setin za šestou Ninou Ortliebovou z Rakouska. I když si byla vědomá chyb, celkově byla s výkonem v závodě spokojená. Po dalším rozboru ho chce v sobotu ještě vylepšit. "Pojedu to podruhé, takže věřím, že to bude zase lepší, protože vždy je to lepší, když něco děláte podruhé," uvažovala.

Na vítěznou Gutovou-Behramiovou ztratila česká lyžařka a snowboardistka 1,38 sekundy. Osmadvacetiletá Švýcarka dominovala a ukončila dvouleté čekání na výhru ve Světovém poháru. Ve sjezdu vítězka celkového hodnocení SP z roku 2016 zvítězila naposledy dokonce před třemi lety.

Vedení v hodnocení sjezdu si druhým místem upevnila Švýcarka Corinne Suterová, Ledecká na ni v boji o malý křišťálový glóbus ztrácí 120 bodů. Třetí příčku obsadila Rakušanka Stephanie Venierová. Další zlepšení v nejrychlejší disciplíně zaznamenala elitní slalomářka Petra Vlhová ze Slovenska, která při pátém startu ve sjezdu v SP skončila čtvrtá.

Po sobotním druhém sjezdu se v Crans Montaně uskuteční ještě v neděli kombinace.

SP ve sjezdovém lyžování v Crans Montaně (Švýcarsko):

Ženy - sjezd:

1. Gutová-Behramiová 1:27,11, 2. C. Suterová (obě Švýc.) -0,80, 3. Venierová (Rak.) -0,92, 4. Vlhová (SR) -1,08, 5. Johnsonová (USA) -1,26, 6. Ortliebová (Rak.) -1,32, 7. Hählenová (Švýc.) a Brignoneová obě -1,35, 9. Bassinová -1,36, 10. Curtoniová (všechny It.) -1,37, 11. Ledecká (ČR) -1,38.

Průběžné pořadí sjezdu (po 7 z 9 závodů): 1. C. Suterová 397, 2. Ledecká 277, 3. Brignoneová 270, 4. Shiffrinová (USA) 256, 5. Curtoniová 222, 6. Rebensburgová (Něm.) 211.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1225, 2. Brignoneová 1148, 3. Vlhová 1121, 4. Bassinová (It.) 740, 5. Holdenerová (Švýc.) 717, 6. Suterová 697, …15. Ledecká 358, 81. Dubovská 35, 93. Capová (obě ČR) 21.