Ledecká si v uplynulé sezoně SP vydělala na odměnách přes 2,5 milionu korun

ČTK ČTK
21. 3. 2022 15:31
Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v uplynulé sezoně Světového poháru vydělala nejvíce olympijská vítězka Ester Ledecká, která získala 107.475 švýcarských franků, v přepočtu přes dva a půl milionu korun.
Ester Ledecká obhájila na hrách v Pekingu zlato ze snowboardingu
Ester Ledecká obhájila na hrách v Pekingu zlato ze snowboardingu | Foto: ČTK

Biatlonistka Markéta Davidová by měla mít přes 1,8 milionu korun. Nejvyšší finanční odměny si na svazích vyjel Švýcar Marco Odermatt, který si v SP vydělal 565.445 švýcarských franků (přes 13,5 milionu korun).

Oficiálně zveřejňuje prémie Mezinárodní lyžařská federace FIS, a to pouze u sjezdařů a klasických disciplín. U ostatních jde o odhady, částky jsou před zdaněním.

Podle finančních žebříčků FIS je za králem sezony Odermattem jeho soupeř Aleksander Aamodt Kilde z Norska s 468.900 franky (přes 11 milionů korun). Následují Slovenka Petra Vlhová s částkou 408.332 franků (9,79 milionu korun) a Američanka Mikaela Shiffrinová (406.745 franků/9,7 milionu korun). Nejlepší z běžců Nor Johannes Hösflot Klaebo si vydělal 146.400 franků (3,5 milionu korun), mezi skokany má před finále sezony Japonec Rjoju Kobajaši zatím necelých tři sta tisíc franků,

Šestadvacetiletá Ledecká získávala úspěchy i odměny tradičně ve dvou sportech. Na lyžích je ve finančním žebříku sjezdařek patnáctá, na odměnu dosáhla dvanáctkrát a nejvíce si připsala po výhře ve sjezdu v Crans Montaně - 45 tisíc franků. Celkem na lyžích vydělala 90.350 švýcarských franků. Za výhru a druhé místo na snowboardu v SP by měla mít 17.125 franků.

Stejně jako většina olympijských medailistů i Ledecká rozšíří svůj výčet odměn o další částku. Za zlato z paralelního obřího slalomu obdrží 2,4 milionu korun, z kterých podle svého uvážení ocení také svůj realizační tým.

Biatlonistka Davidová začala sezonu vítězstvím v individuálním závodu, za což získala 15 tisíc eur. Dohromady za výsledky v závodech, celkové pořadí v sezoně i disciplíně by si měla zajistit 74.750 eur, přes 1,8 milionu korun, což je asi o dvě stě tisíc méně než minulou zimu. Navíc dostane za čtvrté a šesté místo na olympiádě bonus od Českého biatlonového svazu.

Snowboardcrossařka Eva Samková stihla před vážným zraněním být v SP první a pátá, za což by měla mít 12.500 franků (300 tisíc korun). Slalomářka Martina Dubovská získala 11.500 franků (276 tisíc korun) a běžec na lyžích Michal Novák 9100 franků (218 tisíc korun.).

V lyžování a skocích dostává prémie bodovaná třicítka, ve snowboardcrossu a paralelních disciplínách se rozdělují odměny mezi šestnáct nejlepších. V biatlonu dostává odměny první dvacítka. FIS stanovuje minimální výši odměn na závod, ale pořadatel má možnost objem zvýšit jako třeba v Kitzbühelu, kde získal Kilde za výhru ve sjezdu 110 tisíc franků.

Z prémií v SP mohou závodníci odměňovat svůj realizační tým. Reprezentanti berou platy v rezortech (Dukla, Olymp a Victoria), které se společně se svazy podílejí na přípravě a zajištění mezinárodních závodů. Závodníci mají dále finance od sponzorů a další příjmy jim plynou z bonusů ve smlouvách od výrobců vybavení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Papež František je v nemocnici kvůli zánětu dýchacích cest, sdělil Vatikán

Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom ve středu. podle agentury AP vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá koronavirus. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.

Agentura Reuters poukázala na fakt, že se papež ve středu zúčastnil pravidelné generální audience, na které podle ní vypadal, že se těší dobrému zdraví.

František od května loňského roku používá invalidní vozík kvůli chronickým bolestem kolena a v červenci 2021 podstoupil v nemocnici Gemelli operaci tlustého střeva.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejtvrdší trest od zrušení poprav. Polku, která zavraždila svou dceru, čeká nejméně půlstoletí ve vězení

Soud v Poznani ve středu poslal na doživotí do vězení ženu, která v roce 2021 zavraždila svoji tříletou dcerku. O podmínečné propuštění bude moci požádat teprve po 50 letech. Portál gazeta.pl píše, že jde o nejtvrdší rozsudek, jaký soud vynesl od zrušení trestu smrti v roce 1998.

Proces s Magdalenou C. týkající se vraždy s mimořádnou krutostí trval skoro rok. Podle soudce Michala Ziemniewského si žena svůj čin předem naplánovala, promyslela a připravila. Holčička Zuzia zemřela při operaci v nemocnici, když se jí lékaři snažili zachránit život. Magdalena C. se k vraždě nepřiznala a vyšetřovatelům říkala, že chtěla spáchat sebevraždu. Nicméně tvrdila, že když svoji dcerku těžce zranila, už jí na to nestačila odvaha.

Soud kromě doživotního trestu odebral Magdaleně C. na deset let volební právo. Dnešní rozsudek není pravomocný, žena se proti němu může odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy