Ledecká byla ve sjezdu v Bansku dvacátá, vyhrála Shiffrinová. Závod ovlivnily pády

24. 1. 2020 11:59
Ester Ledecká skončila po úspěšném představení na snowboardu dvacátá v lyžařském sjezdu Světového poháru v Bansku a v pořadí disciplíny klesla na třetí místo. Na zledovatělé a technické trati v Bulharsku vyhrála vedoucí žena celkového pořadí SP Mikaela Shiffrinová z USA.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

Hvězda technických disciplín Shiffrinová ovládla sjezd podruhé v kariéře, poprvé uspěla v prosinci 2017 v Lake Louise. Celkem si připsala 65. výhru v závodu SP. Druhá skončila o osmnáct setin pomalejší Italka Federica Brignoneová, která vede pořadí obřího slalomu. S nimi se poprvé dostala na stupně vítězů Švýcarka Joana Hählenová.

Ledecká dostala za jízdu pochvalu od trenéra Ondřeje Banka. "Z toho mám radost. Ondra je na cestě do Kitzbühelu, ale jízdu viděl a volal mi, že jsem v podstatě jela podle plánu. Prostě jsem odvedla svoje maximum a doufám, že se z jízdy poučím a v sobotu to posunu," řekla Ledecká v nahrávce pro média.

Vítězka úvodního sjezdu sezony v Kanadě startovala jako třetí a po projetí cílem vedla před Němkou Viktorií Rebensburgovou. Z čela ji ale vzápětí o tři setiny sesadila Rakušanka Mirjam Puchnerová a postupně se česká lyžařka propadla až na konec druhé desítky. Za vítěznou Shiffrinovou zaostala čtyřiadvacetiletá Češka o dvě a půl sekundy.

"Sjezd je to fajn, akorát je hodně technický, zvláště střední a spodní pasáž. Je to prudký, hodně hrbolatý a jsou to pořád zatáčky. Hodně to vyhovuje technickým lyžařkám. Podle mě měly velkou výhodu obříkářky," řekla Ledecká.

"Je to super-G obřák ve velký rychlosti a je to vidět na výsledkové listině, protože spousta holek vypadla. To jsem ještě ve sjezdu nezažila," dodala. Z padesáti startujících se do cíle nedostalo šestnáct sjezdařek. Žádná se nezranila.

Pád Sofie Goggiagové

Ledecká se vrátila na lyže ze snowboardu, na kterém minulý týden skončila druhá v úterním paralelním slalomu a v sobotu vyhrála paralelní obří slalom.

Pořadí sjezdu vede Švýcarka Corinne Suterová, která byla o šest míst před Ledeckou. Díky výhře se před českou lyžařku dostala o 13 bodů i Shiffrinová.

Američanku ohrožovala ještě slovenská slalomářka Petra Vlhová, která na posledním mezičasu vedla o dvě setiny, ale před cílovým skokem chybovala a ztratila sekundu. Přesto ve svém teprve druhém sjezdu mezi elitou v kariéře skončila šestá.

Závod byl náhradou za zrušený prosincový sjezd ve Val d'Isere. V sobotu je na programu další sjezd. "Mám radost, že tady mám za sebou už dvě jízdy. První trénink byl okoukávací, teďka už jsem aspoň jela v rychlosti, tak mám nějakou zkušenost, z které budu čerpat," řekla Ledecká.

V neděli se v Bansku uskuteční superobří slalom.

Jansrud vyhrál Super G

Páteční superobří slalom na slavném Hahnenkammu vyhrál Nor Kjetil Jansrud a po 14 měsících se dočkal 23. triumfu ve Světovém poháru. Jako osmý lyžař se navíc mohl radovat v Kitzbühelu z ceněného doublu, neboť již před pěti lety se stal šampionem tamního slavného sjezdu. Královská disciplína bude následovat v sobotu, v neděli program uzavře slalom.

Čtyřiatřicetiletý norský rutinér byl dnes rychlejší o 16 setin než krajan Aleksander Aamodt Kilde a domácí favorit Matthias Mayer, kteří se podělili o stříbro. "Asi bych se měl celému Rakousku omluvit, protože vyhrát v Kitzbühelu je něco mimořádného. Omluva patří i Matthiasovi, jel výborně a zasloužil by si taky vyhrát," řekl Jansrud.

Právě v super-G slavil Jansrud největší úspěchy: olympijské zlato (ze Soči) i bronz (z Pchjongčchangu) a také tři malé křišťálové glóby ve Světovém poháru. V poslední době se mu ale nedařilo a na další vítězství čekal od superobřího slalomu v Lake Louise z listopadu 2018.

"Aleks (Kilde) mi podal perfektní informace o trati. Říkal: 'Podmínky jsou dobré, jeď na plný plyn'," dodal Jansrud, jenž startoval s číslem 19. Kilde si dojel pro stříbro s třináctkou, Mayer s jedenáctkou. Ten se také ujal vedení v hodnocení disciplíny.

SP ve sjezdovém lyžování v Bansku (Bulharsko):

Ženy - sjezd:

1. Shiffrinová (USA) 1:29,79, 2. Brignoneová (It.) -0,18, 3. Hählenová (Švýc.) -0,23, 4. E. Curtoniová -0,32, 5. Bassinová (obě It.) -0,36, 6. Vlhová (SR) -1,03, 7. Miradoliová (Fr.) -1,41, 8. Weidleová (Něm.) -1,61, 9. Siebenhoferová (Rak.) -1,70, 10. Johnsonová (USA) -1,77, …20. Ledecká (ČR) -2,55.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. C. Suterová (Švýc.) 243, 2. Shiffrinová 206, 3. Ledecká 193, 4. Schmidhoferová (Rak.) 154, 5. Marsagliaová 132, 6. Goggiaová (obě It.) 112.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1075, 2. Brignoneová 795, 3. Vlhová 766, 4. Holdenerová (Švýc.) 493, 5. Bassinová 460, 6. Gisinová (Švýc.) 405, …14. Ledecká 234, 71. Dubovská 35, 85. Capová (obě ČR) 21.

SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - super-G:

1. Jansrud 1:14,61, 2. Kilde (oba Nor.) a Mayer (Rak.) oba -0,16, 4. Caviezel (Švýc.) -0,49, 5. Casse (It.) -0,53, 6. Kriechmayr (Rak.) -0,79, 7. Feuz (Švýc.) -0,86, 8. Sander (Něm.) -0,99, 9. Pinturault (Fr.) -1,14, 10. Ganong (USA) -1,15.

Průběžné pořadí super-G (po 4 z 8 závodů): 1. Mayer 264, 2. Kriechmyar, Jansrud a Kilde všichni 236, 5. Caviezel 205, 6. Odermatt (Švýc.) 163.

Průběžné pořadí SP (po 22 z 44 závodů): 1. Kristoffersen (Nor.) 691, 2. Kilde 671, 3. Pinturault (Fr.) 642, 4. Mayer 592, 5. Paris (It.) 556, 6. Feuz 497, …122. Zabystřan 12.