Ledecká je celkově druhá ve sjezdu Světového poháru. Finále zrušeno kvůli koronaviru

ČTK ČTK
6. 3. 2020 18:23
Kvůli epidemii koronaviru se neuskuteční finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování, které měla 18. až 22. března hostit Cortina d'Ampezzo. Italská federace zimních sportů v pátek pořádání akce odřekla. Česká reprezentantka Ester Ledecká tak obsadí v hodnocení sjezdu druhé místo, které jí patří po osmi odjetých závodech.
Ester Ledecká v cíli vítězného sjezdu Světícího poháru v Lake Louise
Ester Ledecká v cíli vítězného sjezdu Světícího poháru v Lake Louise | Foto: Reuters

V Cortině měla dvojnásobná olympijská vítězka hájit dvoubodový náskok před třetí Italkou Federicou Brignoneovou a ohrozit ji mohly i další soupeřky. Místo toho má Ledecká jistou druhou příčku o 155 bodů za Švýcarkou Corinne Suterovou.

"Samozřejmě mě to moc mrzí, strašně jsem se tam těšila. Na druhou stranu taková je teď situace, musíme pravidla hry respektovat," řekla Ledecká v nahrávce pro média.

I díky prosincovému triumfu v Lake Louise a třetímu místu v únorovém sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu napodobila Ledecká historický úspěch Šárky Strachové, která skončila v roce 2009 druhá v hodnocení slalomu. "Mám z toho strašnou radost, je to velký úspěch pro mě i pro celý tým," uvedla Ledecká.

Finále Světového poháru mělo být pro Cortinu d'Ampezzo generálkou na mistrovství světa v příštím roce. Na dnešním krizovém jednání mezinárodní federace FIS se však všichni kromě Italů vyslovili pro zrušení závodů.

"Přijal jsem toto rozhodnutí s velkou lítostí. Ale všichni byli pro zrušení finále," citovala agentura Reuters předsedu Italské federace zimních sportů Flavia Rodu. Italští organizátoři chtěli finále uspořádat bez diváků.

Itálie je epicentrem nákazy koronaviru v Evropě. Eviduje přes 4600 případů a nemoci COVID-19 v zemi podlehlo už téměř 200 lidí. V provincii Veneto (Benátsko) je přijata řada opatření včetně omezení cestování. To byl jeden z hlavních důvodů, protože do Cortiny by zřejmě nepřijela řada sportovců se svými týmy.

"Bylo to pro nás nesmírně obtížné rozhodnutí, ale v konečném důsledku musí být naší hlavní prioritou zdraví sportovců, všech lidí spojených se závody i široké veřejnosti," řekl prezident FIS Gian Franco Kasper. "Určitě to není způsob, jakým bychom chtěli sezonu zakončit bez finále Světového poháru, ale musíme tuhle vážnou situaci respektovat," dodal.

Světový pohár žen zakončí v příštím týdnu závody ve slalomu a obřím slalomu ve švédském Aare. Muži jedou o víkendu sjezd a super-G v Kvitfjellu, pak je čekají ještě technické disciplíny v Kranjské Goře.

Zrušení finále dalo jistotu malého křišťálového glóbu za sjezd Švýcarovi Beatu Feuzovi. Jeho krajanka Suterová po sjezdu ovládla také hodnocení v super-G. Jako první žena od Američanky Lindsey Vonnové v roce 2015 má double z rychlostních disciplín.

 

Právě se děje

Další zprávy