Kanaďanka Grenierová vyhrála poprvé v kariéře. Vlhová byla v obřím slalomu třetí

7. 1. 2023 13:54
Kanaďanka Valerie Grenierová vybojovala v obřím slalomu v Kranjské Goře první vítězství kariéry ve Světovém poháru. Šestadvacetiletá lyžařka vedla senzačně už po prvním kole a ve finále výhru uhájila. Američance Mikaele Shiffrinové ve Slovinsku útok na rekordní 82. triumf v seriálu nevyšel a musela se spokojit s děleným šestým místem.
Kanadská lyžařka Valerie Grenierová.
Kanadská lyžařka Valerie Grenierová. | Foto: Reuters

Grenierová měla po úvodní jízdě minimální náskok čtyř setin sekundy před švýcarskou mistryní světa Larou Gutovou-Behramiovou, té se ale druhé kolo stejně jako v polovině závodu třetí Federice Brignoneové nevydařilo. Kanaďance naopak podmínky ve Slovinsku sedly a nejrychlejší čas předvedla i ve finále.

Na stupně vítězů se ve druhém kole posunuly Italka Marta Bassinová a Petra Vlhová. Vedoucí žena hodnocení disciplíny Bassinová za Kanaďankou zaostala o 37 setin, slovenská lyžařka ztratila o tři setiny víc.

Pro Shiffrinovou skončila ve Slovinsku po pěti závodech vítězná série a s 81 triumfy dál o jednu výhru zaostává za ženským maximem krajanky Lindsey Vonnové. Absolutním rekordmanem je Švéd Ingemar Stenmark (86). Po první jízdě figurovala hvězdná Američanka na pátém místě, ve druhé ale zajela až 18. čas a o jednu příčku klesla.

Česká reprezentantka Adriana Jelínková, která startovala jako šedesátá, byla v prvním kole pomalejší o 3,60 sekundy než Kanaďanka. V konečném pořadí se zařadila na 51. místo.

SP v sjezdovém lyžování v Kranjské Goře (Slovinsko):

Ženy - obří slalom: 1. Grenierová (Kan.) 1:55,01 (57,05+57,96), 2. Bassinová (It.) -0,37 (57,29+58,09), 3. Vlhová (SR) -0,40 (57,41+58,00), 4. Brignoneová (It.) -0,53 (57,21+58,33), 5. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,56 (57,09+58,48), 6. Frasseová Sombetová (Fr.) -1,33 (57,78+58,56) a Shiffrinová (USA) -1,33 (57,36+58,98).

Pořadí obřího slalomu (po 5 z 10 závodů): 1. Bassinová 380, 2. Shiffrinová 300, 3. Gutová-Behramiová 297, 4. Vlhová 286, 5. Brignoneová 224, 6. Hectorová (Švéd.) 201.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1015, 2. Vlhová 646, 3. Holdenerová (Švýc.) 511, 4. Goggiaová (It.) 470, 5. Gutová-Behramiová 416, 6. Bassinová 415, …39. Dubovská (ČR) 94.

Odermatt nadchl fanoušky

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál obří slalom v Adelbodenu a před domácím publikem vybojoval šesté vítězství v sezoně Světového poháru. Obhájce celkového triumfu v seriálu předvedl před domácím publikem nejrychlejší jízdy v obou kolech a ani v pátém obřím slalomu aktuálního ročníku nechyběl na stupních vítězů.

Druhého Henrika Kristoffersena z Norska porazil Odermatt v součtu obou jízd o 73 setin sekundy a upevnil si vedení v průběžném hodnocení seriálu i disciplíny. Třetí skončil před bouřícími fanoušky další Švýcar Loic Meillard, který za krajanem zaostal už o 1,66 sekundy.

"Dneska jsem si ten závod vážně užil. Po loňsku jsem věděl, že tu můžu vyhrát," řekl Odermatt, jenž vloni ukončil čtrnáctileté čekání fanoušků v Adelbodenu na domácího vítěze. "Dvakrát, třikrát nebo čtyřikrát to bylo na hraně, bylo to neuvěřitelné," popsal svoji agresivní jízdu ve druhém kole, po němž ho Kristoffersen přivítal v cílovém prostoru hlubokou poklonou.

"Když je postavená rychlá trať jako tady ve druhém kole a Marco letí tak, jak to momentálně předvádí, víte, že nemáte moc velkou šanci," konstatoval Kristoffersen, jenž v obřím slalomu v Adelbodenu vybojoval popáté stupně vítězů, ale je stále bez výhry. "Ale pořád jsem jediný, kdo se dokázal (Odermattovi) aspoň trochu přiblížit a byl daleko před ostatními," dodal.

V pátém obřím slalomu této sezony vyhrál Odermatt počtvrté. Po triumfu v úvodním závodu v Söldenu vyhrál i ve Val d'Isére a v Alta Badii, ve druhém závodu v italském středisku obsadil třetí místo. Na stupních vítězů ve své parádní disciplíně nechyběl v součtu s minulou sezonou už ve 14 závodech v řadě včetně olympijského triumfu.

SP v sjezdovém lyžování v Adelbodenu (Švýcarsko):

Muži - obří slalom: 1. Odermatt (Švýc.) 2:30,68 (1:16,69+1:13,99), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,73 (1:17,01+1:14,40), 3. Meillard (Švýc.) 1,66 (1:17,18+1:15,16), 4. Feller (Rak.) -2,27 (1:18,00+1:14,95), 5. Kranjec (Slovin.) -2,40 (1:18,72+1:14,36), 6. Pinturault (Fr.) -2,50 (1:17,88+1:15,30).

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 5 z 10 závodů): 1. Odermatt 460, 2. Kristoffersen 345, 3. Kranjec 290, 4. Meillard 196, 5. Braathen (Nor.) 179, 6. Feller a Pinturault oba 165.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 38 závodů): 1. Odermatt 1046, 2. Kilde (Nor.) 646, 3. Kristoffersen 565, 4. Kriechmayr (Rak.) 432, 5. Pinturault 375, 6. Feller 370.