Glóbus Vlhové? Slovenskému lyžování nic nepřinese, sedne na něj prach, čílí se Zuzula

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 3. 2021 9:44
Jako kdyby hokejová reprezentace vyhrála mistrovství světa nebo hvězda cyklistiky Peter Sagan ovládl Tour de France. Takový poprask způsobil na Slovensku triumf Petry Vlhové v celkovém bodování Světového poháru. Odborníci ale řeší i to, co tenhle úspěch slovenskému lyžování vlastně přinese.
Petra Vlhová.
Petra Vlhová. | Foto: Reuters

I čeští sportovní fanoušci to znají. Když vyhrála olympijské hry Ester Ledecká, začali čelní představitelé státu řešit, že stát potřebuje krytou sjezdovku, aby měli reprezentanti celoročně kde trénovat, rychlobruslařka Martina Sáblíková slyšela o českém oválu hned několikrát.

Jakmile lyžařka Petra Vlhová o víkendu zvedla nad hlavu Velký křišťálový glóbus pro vítězku Světového poháru, vyplavala podobná témata i na Slovensku. 

"Je to pro ni splněný sen, pro slovenské fanoušky obrovská radost a hrdost, bude se o tom psát týdny, možná i měsíce, ale na poměrech v lyžování se nezmění absolutně nic," zoufal si pro server Pravda.sk otec a trenér bývalé slovenské lyžařky Veroniky Velez-Zuzulové Timotej Zuzula. 

Podle něj se do vývoje lyžování na Slovensku nepromítly ani úspěchy jeho dcery. Zuzulová byla přitom v letech 2016 a 2017 druhou nejlepší slalomářkou světa. Následující rok ukončila kariéru.

"A od té doby se nic nezměnilo. Tehdy jsem na to upozorňoval, ale úspěchy zapadly prachem a stejně tak to bude v případě Petry. Přitom chybí vybavení, tréninkový kopec pro nadějné reprezentanty, takhle se světu nevyrovnáme," stěžuje si Zuzula na podmínky ve slovenském lyžování.

Na Slovensku, podobně jako v České republice hraje prim fotbal a hokej. Zatímco první sport eviduje kolem 300 tisíc registrovaných členů, hokej jich má podle oficiálních údajů IIHF pouhých 11 tisíc. 

"Říká se, že hokej je národní sport, ale neznám rodinu z Bratislavy, která by odjela za dovolenou na popradský zimní stadion. Všichni jezdí lyžovat, dokonce i někteří hokejisté, přesto se na lyžování při jeho podpoře zapomíná a zájem o výkonnostní sport je minimální," myslí si Zuzula.

Právě on je jedním z největších kritiků Slovenské lyžařské asociace (SLA), ze které už před téměř třemi roky odešel. Volá po lepších podmínkách pro reprezentaci.

"V každé vesnici je fotbalové hřiště, to je samozřejmě super, nic proti tomu nemám, ale proč tedy i v národních parcích, kde jsou sjezdovky a lanovky, nejsou také vyhrazené prostory pro talenty, které pomýšlejí na reprezentační kariéru?" nechápe.

Nespokojená s vedením slovenského lyžování je dlouhodobě i Petra Vlhová. Podle serveru Pravda.sk přes půl roku čekala na vyplacení státní podpory, kterou měla použít k přípravě. 

V prosinci minulého roku se tak stala součástí revoluce, kdy spolu s většinou členů a klubů odešla ze SLA do nového Svazu slovenského lyžování. Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu pak následně SLA odebralo status národního svazu.

"Ministrovi jsem řekl, že je jednodušší postavit novou firmu než rekonstruovat tu starou," vysvětlil odchod Vlhové její otec Igor Vlha.

Slovenské lyžování tak dočasně spadá pod národní olympijský výbor a je rozpolcené na dva tábory. "Momentálně jsme schopni vychovat jednoho lyžaře za deset let, takového, který uspěje ve Světovém poháru. Byl bych rád, kdybychom to období zkrátili," dodal Zuzula.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy