Recept na stříbro Ledecké? Hodinový šlofík. V Crans Montaně ji zdolala jen Goggiaová

22. 1. 2021 14:26
Lyžařka Ester Ledecká obsadila druhé místo ve sjezdu v Crans Montaně a popáté v kariéře vystoupila ve Světovém poháru na stupně vítězů. Na zkrácené trati ve švýcarském středisku nestačila jen na Italku Sofii Goggiaovou.
Ester Ledecká při sjezdu v Crans Montaně 2021
Ester Ledecká při sjezdu v Crans Montaně 2021 | Foto: ČTK

Pro pětadvacetiletou Ledeckou je druhá příčka druhým nejlepším výsledkem ve sjezdu v seriálu SP. Na dosud jedinou výhru dosáhla v této disciplíně v kanadském Lake Louise v prosinci 2019. Loni v německém Ga-Pa skončila třetí.

Celkově ve Světovém poháru vyhrála Ledecká dva závody. V aktuální sezoně triumfovala v prosinci v superobřím slalomu ve Val d'Isere.

"Jsem moc šťastná, pořád tam byly chyby, na jejichž odstranění musím zapracovat, ale je to super, konečně mám zase medaili ze sjezdu," libovala si po závodě v rozhovoru pro web fis-ski.com česká reprezentantka.

Start sjezdu byl kvůli nočnímu sněžení odložen z 10:00 na 13:15. Navíc začalo silně foukat, proto rozhodčí posunuli start níže, na úroveň super-G.

"Není to úplně komfortní situace, když vám odloží start závodu, ale já si to užila, jela jsem zpátky na hotel, dala si hodinu šlofíka a po probuzení jsem se cítila skvěle," usmívala se Ledecká.

Té díky zkrácení tratě odpadla branka, v které v druhém tréninku udělala chybu. Jela s číslem pět, na trati předvedla agresivní a přitom bezchybnou jízdu a průběžně se ujala vedení o 0,75 sekundy před Němou Kirou Weidleovou.

"Ono je to záludné, když máte start níž na kopci, tak tím spíš si nemůžete dovolit chybu, musíte být preciznější, protože pak už nemáte šanci to někde napravit," dodala.

V křesle pro vedoucí závodnici se ale do vysílačky kárala, že se před rovinkou rozbalila. "Zajela skvělou jízdu, což nás těší, a vypadá to dobře," řekl trenér Tomáš Bank České televizi.

V čele česká reprezentantka a také elitní snowboardistka Ledecká vydržela do riskantní jízdy Goggiaové, která byla rychlejší o 20 setin a zvítězila ve sjezdu potřetí v řadě.

Po Ledecké byl závod kvůli větru na chvilku i přerušen. Po pauze si pro čtvrté třetí místo ve sjezdu v sezoně dojela Američanka Breezy Johnsonová.

Druhým místem si Ledecká vylepšila sjezdařské maximum v této zimě, dosud nejlépe v této disciplíně dojela před čtrnácti dny čtvrtá ve Svatém Antonu. V hodnocení disciplíny se posunula na čtvrté místo, v čele je suverénní Goggiaová.

Vedení v celkovém pořadí SP si čtvrtým místem, které znamená vyrovnání osobního maxima ve sjezdu, upevnila Slovenka Petra Vlhová. Ledecká je desátá.

Druhý sjezd v Crans Montaně se pojede v sobotu, v neděli je na programu superobří slalom, který bude náhradou za zrušený prosincový závod ve Svatém Mořici.

SP v sjezdovém lyžování v Crans Montaně (Švýcarsko):

Ženy - sjezd:

1. Goggiaová (It.) 1:10,10, 2. Ledecká (ČR) -0,20, 3. Johnsonová (USA) -0,57, 4. Vlhová (SR) -0,89, 5. Fluryová (Švýc.) a Weidleová (Něm.) obě -0,95, 7. Nuferová (Švýc.) -1,05, 8. Puchnerová (Rak.) -1,07, 9. Brignoneová -1,09, 10. Delagová (obě It.) -1,15.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 8 závodů): 1. Goggiaová 380 b., 2. Johnsonová 240, 3. C. Suterová (Švýc.) 238, 4. Ledecká 206, 5. Tipplerová (Rak.) 151, 6. Weidleová 140.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 33 závodů): 1. Vlhová 825, 2. Gisinová (Švýc.) 715, 3. Bassinová (It.) 623, 4. Shiffrinová (USA) 565, 5. Goggiaová 554, 6. Gutová-Behramiová (Švýc.) 487, …10. Ledecká 357, 42. Dubovská (ČR) 85.