Drsný pád v Kitzbühelu. Kryenbühl nezvládl poslední skok ikonického sjezdu

Podívejte se na fotky Kryenbühlova pádu.
Sjezdovka Streif na úbočí hory Hahnenkamm v Kitzbühelu patří mezi nejnáročnější v kalendáři Světového poháru. Na vlastní kůži to v pátek pocítil Švýcar Urs Kryenbühl.
Brzy sedmadvacetiletý sjezdař nezvládl poslední skok ikonického sjezdu, těsně před cílovou bránou.
Jak vidno, pád nevydržely ani Švýcarovy profesionální lyže.
Při vjezdu na skok měl Kryenbühl rychlost bezmála 150 kilometrů v hodině.
22. 1. 2021 12:47
K ošklivému pádu došlo při dnešním závodu Světového poháru sjezdařů v rakouském Kitzbühelu. Urs Kryenbühl nezvládl poslední skok, v letu se přetočil a v rychlosti bezmála 150 kilometrů v hodině tvrdě dopadl na legendární sjezdovku Streif.

Kryenbühla, který byl po pádu naštěstí při vědomí, okamžitě začali ošetřovat zdravotníci, kteří nechali přivolanou helikoptérou Švýcara odeslat do nemocnice k podrobnějším vyšetřením.

Podívejte se na Kryenbühlův pád na videu:

Vrtulník byl v akci také při nehodě Ryana Cochrana-Siegleho, který v rychlosti narazil do ochranné sítě. Podle dostupných zpráv by Američan měl být v pořádku.

Závod vyhrál Kryenbühlův krajan Beat Feuz, který zde byl v minulosti už čtyřikrát druhý. Zvítězil před Rakušanem Matthiasem Mayerem a Italem Dominikem Parisem.

Feuz si pro první vítězství v sezoně dojel časem 1:53,77, ale dlouho to vypadalo, že ani letos se vítězství na slavné sjezdovce Streif nedočká. Důvodem byl silný vítr, kvůli kterému byl závod zhruba v polovině na čtyřicet minut přerušen a nebylo daleko od jeho zrušení.

Protože v cíli bylo v tu chvíli jen třiadvacet lyžařů, nebyly by započítány výsledky. Nakonec se ale přeci jen pokračovalo a po dojetí sedmi závodníků potřebných k uznání výsledků byl sjezd v Kitbühelu předčasně ukončen a Feuz byl vyhlášen vítězem.

V průběžném hodnocení Světového poháru sjezdařů se Feuz se ziskem 226 bodů posunul na druhé místo, vede Mayer s 238 body. Na třetí příčku klesl Nor Aleksander Aamodt Kilde, který si v minulý týden při tréninku poranil koleno a sezona pro něj skončila.

Podle informací národního svazu má Kryenbühl otřes mozku, zlomeninu pravé klíční kosti a přetrhl si vazy v pravém koleni.

Šestadvacetiletý Kryenbühl ztratil na cílovém skoku v rychlosti 145 kilometrů v hodině kontrolu a hlavou napřed dopadl tvrdě na sjezdovku. Po karambolu byl v bezvědomí, ještě před odletem vrtulníkem do nemocnice se ale probral a se záchranáři komunikoval.

Několik lyžařů včetně vítězného Švýcara Beata Feuze po dnešním sjezdu vyzvalo mezinárodní federaci FIS, aby před dalšími závody skok nechala upravit. V Kitzbühelu je v sobotu na programu další sjezd, v neděli se pojede super-G.

Na cílový skok na Hahnenkammu nemá dobré vzpomínky ani český lyžař Ondřej Bank, jenž tu v roce 2008 v tréninku rovněž dlouhý let neustál a kvůli zlomenině holenní a lýtkové kosti pravé nohy pak rok a půl nejezdil. Ve stejném roce tu v závodu podobně jako Kryenbühl spadl Američan Scott Macartney a o rok později Švýcar Daniel Albrecht. Oba utrpěli velmi vážná zranění hlavy.

Ošklivý pád výš na trati dnes potkal Ryana Cochrana-Siegleho. Američan, jenž si v prosinci připsal v Itálii první výhru v SP v kariéře, vyletěl z trati do ochranných sítí a rovněž musel vrtulníkem do nemocnice. Podle zástupců amerického týmu má menší frakturu krčního obratle. "Jinak je naštěstí v pořádku. Odpočívá v hotelu, zbytek soutěžního víkendu ale vynechá," napsali na twitteru.

SP v sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:53,77, 2. Mayer (Rak.) -0,16, 3. Paris (It.) -0,56, 4. Clarey (Fr.) -0,89, 5. Sander (Něm.) -0,95, 6. Janka (Švýc.) -1,37, 7. Bailet (Fr.) -1,50, 8. Baumann (Něm.) -1,51, 9. Kriechmayr (Rak.) -1,62, 10. Allegre (Fr.) -1,64.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 8 závodů): 1. Mayer 238, 2. Feuz 226, 3. Kilde (Nor.) 190, 4. Paris 152, 5. Clarey 137, 6. Cochran-Siegle (USA) 136.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 37 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 778, 2. Kilde 560, 3. Odermatt (Švýc.) 501, 4. Schwarz (Rak.) 466, 5. Zubčič (Chorv.) 462, 6. Meillard (Švýc.) 428.