Ledeckou vyhání trenéři při pádech od obrazovky. Já chci ale vidět chyby, říká hvězda

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 2. 2020 17:12
Trošku jako na rodeu si připadala Ester Ledecká v dnešním superobřím slalomu Světového poháru. V německém Garmisch-Partenkirchenu musela na trati plné ledových ploten párkrát bojovat, aby se udržela v brankách a v cíli měla sedmnáctý čas.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

Po třetím místě v sobotním sjezdu vyrazila olympijská vítězka v super-G Ledecká s dvaadvacítkou. V prostřední části korigovala rozhozený postoj, jednou se i přetočila a musela se rovnat do směru jízdy, aby se vešla do další brány.

"Jedu podle hesla: dokud to rozhodčí neodpíská, musím makat. A i když udělám chybu, snažím se dojet do cíle a nevzdávat. Cítila jsem, že jsem v některých pasážích ztratila hodně času, stejně jsem to chtěla dobojovat," řekla Ledecká pod sjezdovkou Kandahar, v sousedství nejvyšší hory Německa Zugspitze.

Sjezdařky měly s náročnou tratí super-G velké problémy. Sedmnáct jich do cíle nedojelo. Důvodem byly zledovatělé pasáže, které se střídaly s měkčím podkladem.

"Bylo to rodeo," komentovala Ledecká jízdu. "Buď to byla jedna velká plotna, nebo měkká ďoura. Bylo těžké se s tím poprat a muselo se jet pořád aktivně, čistě a mačkat to. Jsem ráda, že jsem v cíli a zdravá," doplnila.

Na startu vnímala, že po pádech skončily v ochranných sítích i dvě favoritky. Jízdu nezvládly vítězka sjezdu domácí Viktoria Rebensburgová, která si poranila hlavici holenní kosti i vazy v levém koleni a sezona pro ni skončila, či Italka Sofia Goggiaová, jež si zlomila ruku.

"Kluci (trenéři) se mě snaží od obrazovky někam odtlačit, abych to neviděla, ale já se radši dívám, abych viděla, kde udělaly chybu," podotkla Ledecká.

Ze čtvrtého nejlepšího výsledku v super-G ve Světovém poháru měla radost především z pohledu zkušeností. "Žádný trénink nedokáže nasimulovat svěťákové podmínky, takže jsem ráda, že jsem si to dala. Zajela jsem nejlepší jízdu, na kterou jsem v tu chvíli měla a rozhodně jsem to nebrzdila," řekla.

A doufá, že příště pojede lépe. "Třeba si polepším i v pořadí disciplíny a budu mít lepší trať."

Po sobotním třetím místě ve sjezdu musela narušit své zvyklosti a zúčastnit se vyhlášení v centru města. "Přijeli jsme pozdě, protože byla zácpa. Přiběhla jsem na poslední chvíli a vyběhla jsem na balkón, kde ještě nikdo nebyl. To bylo divné, tak jsem zaběhla dovnitř, tam mě navigovali, že musím po nějakém koberci, tak jsem sprintovala po koberci. Bylo to zajímavé, ale krásný zážitek a velká čest," popisovala.

I na věci spojené s úspěchem se chce v budoucnu zaměřit. Stupně vítězů sebou přinášejí více pozornosti a povinností. "S mamkou jsme říkaly, že až budeme dělat letní přípravu, uděláme to tak, že po tréninku budu ještě někde postávat a poslouchat nějaké nudné projevy. Vždycky mi něco pustí, já budu popocházet a dělat nanečisto rozhovory s novináři, abych měla tu sílu až do konce," plánovala Ledecká.

Poprvé od vánočních svátků se nyní vrátí na pár dnů domů. V Praze stráví asi čtyři dny. "A i to je strašný úspěch, nejvíc dní za poslední čtyři měsíce. Úplně nevím, jak s časem naložím. Nebudu mít režim, tak budu asi pořádně vyřízená," smála se tomu, že najednou nebude mít pravidelný tréninkový či předzávodní režim.

Uvažovala, že zajde na rehabilitaci a preventivně k lékařům. "Aby mě zkontrolovali, jestli je všechno v pohodě a promazali trošku robota," vtipkovala Ledecká.

Potřebuje nabrat novou energii před dalším bojem o malý křišťálový glóbus za sjezd. Další dva sjezdy a kombinace se pojedou od 21. února v Crans Montaně.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy