Ledeckou vyhání trenéři při pádech od obrazovky. Já chci ale vidět chyby, říká hvězda

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 2. 2020 17:12
Trošku jako na rodeu si připadala Ester Ledecká v dnešním superobřím slalomu Světového poháru. V německém Garmisch-Partenkirchenu musela na trati plné ledových ploten párkrát bojovat, aby se udržela v brankách a v cíli měla sedmnáctý čas.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

Po třetím místě v sobotním sjezdu vyrazila olympijská vítězka v super-G Ledecká s dvaadvacítkou. V prostřední části korigovala rozhozený postoj, jednou se i přetočila a musela se rovnat do směru jízdy, aby se vešla do další brány.

"Jedu podle hesla: dokud to rozhodčí neodpíská, musím makat. A i když udělám chybu, snažím se dojet do cíle a nevzdávat. Cítila jsem, že jsem v některých pasážích ztratila hodně času, stejně jsem to chtěla dobojovat," řekla Ledecká pod sjezdovkou Kandahar, v sousedství nejvyšší hory Německa Zugspitze.

Sjezdařky měly s náročnou tratí super-G velké problémy. Sedmnáct jich do cíle nedojelo. Důvodem byly zledovatělé pasáže, které se střídaly s měkčím podkladem.

"Bylo to rodeo," komentovala Ledecká jízdu. "Buď to byla jedna velká plotna, nebo měkká ďoura. Bylo těžké se s tím poprat a muselo se jet pořád aktivně, čistě a mačkat to. Jsem ráda, že jsem v cíli a zdravá," doplnila.

Na startu vnímala, že po pádech skončily v ochranných sítích i dvě favoritky. Jízdu nezvládly vítězka sjezdu domácí Viktoria Rebensburgová, která si poranila hlavici holenní kosti i vazy v levém koleni a sezona pro ni skončila, či Italka Sofia Goggiaová, jež si zlomila ruku.

"Kluci (trenéři) se mě snaží od obrazovky někam odtlačit, abych to neviděla, ale já se radši dívám, abych viděla, kde udělaly chybu," podotkla Ledecká.

Ze čtvrtého nejlepšího výsledku v super-G ve Světovém poháru měla radost především z pohledu zkušeností. "Žádný trénink nedokáže nasimulovat svěťákové podmínky, takže jsem ráda, že jsem si to dala. Zajela jsem nejlepší jízdu, na kterou jsem v tu chvíli měla a rozhodně jsem to nebrzdila," řekla.

A doufá, že příště pojede lépe. "Třeba si polepším i v pořadí disciplíny a budu mít lepší trať."

Po sobotním třetím místě ve sjezdu musela narušit své zvyklosti a zúčastnit se vyhlášení v centru města. "Přijeli jsme pozdě, protože byla zácpa. Přiběhla jsem na poslední chvíli a vyběhla jsem na balkón, kde ještě nikdo nebyl. To bylo divné, tak jsem zaběhla dovnitř, tam mě navigovali, že musím po nějakém koberci, tak jsem sprintovala po koberci. Bylo to zajímavé, ale krásný zážitek a velká čest," popisovala.

I na věci spojené s úspěchem se chce v budoucnu zaměřit. Stupně vítězů sebou přinášejí více pozornosti a povinností. "S mamkou jsme říkaly, že až budeme dělat letní přípravu, uděláme to tak, že po tréninku budu ještě někde postávat a poslouchat nějaké nudné projevy. Vždycky mi něco pustí, já budu popocházet a dělat nanečisto rozhovory s novináři, abych měla tu sílu až do konce," plánovala Ledecká.

Poprvé od vánočních svátků se nyní vrátí na pár dnů domů. V Praze stráví asi čtyři dny. "A i to je strašný úspěch, nejvíc dní za poslední čtyři měsíce. Úplně nevím, jak s časem naložím. Nebudu mít režim, tak budu asi pořádně vyřízená," smála se tomu, že najednou nebude mít pravidelný tréninkový či předzávodní režim.

Uvažovala, že zajde na rehabilitaci a preventivně k lékařům. "Aby mě zkontrolovali, jestli je všechno v pohodě a promazali trošku robota," vtipkovala Ledecká.

Potřebuje nabrat novou energii před dalším bojem o malý křišťálový glóbus za sjezd. Další dva sjezdy a kombinace se pojedou od 21. února v Crans Montaně.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy