Sjezdařka Křížová získala první bod v letošní sezoně

11. 1. 2014 14:40
Česká lyžařka Klára Křížová obsadila 30. místo ve sjezdu v rakouském Zauchensee a získala první bod v sezoně Světového poháru.
Klára Křížová
Klára Křížová | Foto: Svaz lyžařů ČR - Zoom Agency

Zauchensee - Česká lyžařka Klára Křížová obsadila 30. místo ve sjezdu v rakouském Zauchensee a získala první bod v sezoně Světového poháru. Po dvouleté pauze dosáhla na páté vítězství v kariéře domácí Elisabeth Görglová.

Čtyřiadvacetiletá Křížová bodovala ve Světovém poháru potřetí a pokaždé to bylo ve sjezdu. Jejím nejlepším výsledkem je 20. pozice ze Svatého Mořice 2010, loni byla v Ga-Pa osmadvacátá.

Dcera bronzové medailistky z OH v Sarajevu 1984 Olgy Charvátové-Křížové ztratila na Görglovou 2,77 sekundy. V olympijské sezoně bodovala jako třetí Češka po Martině Dubovské a Šárce Strachové.

"Mělo by mi to dodat zase trochu sebevědomí a jistoty. Určitě je to příjemné. Navíc jsem naposledy závodila ve Svatém Mořici před Vánoci, takže jsem měla trochu pauzu. O to větší mám radost, že hned první závody mi takhle vyšly," dodala Křížová, jež musela čekat až do poslední závodnice v cíli, zda ji o bodované umístění nepřipraví.

"To bylo snad ještě náročnější než samotná jízda. Všichni říkali, že jim nemám takové věci dělat. Je to prý o nervy," řekla s úsměvem.

Görglová napravila reputaci Rakušanek

Dvojnásobná mistryně světa z roku 2011 Görglová si dojela pro první pohárové vítězství od předloňského ledna v Bad Kleinkirchheimu, což byl zároveň poslední triumf rakouských žen ve sjezdu. Úspěch domácích lyžařek potvrdila druhým místem Anna Fenningerová, které sice o 56 setin uniklo první vítězství ve sjezdu SP, dostala se však do čela průběžného pořadí seriálu.

Fenningerová připravila o vedení Němku Marii Höflovou-Rieschovou, jež skončila třetí a na Rakušanku nyní ztrácí šest bodů. Třetí je ve vyrovnaném souboji Tina Weiratherová z Lichtenštejnska, která dnes dojela čtvrtá. Höflová-Rieschová se alespoň udržela na první pozici v hodnocení sjezdu.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Zauchensee (Rakousko):

Ženy - sjezd: 1. Görglová 1:47,45, 2. Fenningerová (obě Rak.) -0,56, 3. Höflová-Rieschová (Něm.) -0,63, 4. Weiratherová (Licht.) -0,91, 5. Hospová (Rak.) -1,02, 6. Yurkiwová (Kan.) -1,13, 7. Ruizová (Šp.) -1,14, 8. Kaufmannová-Abderhaldenová (Švýc.) -1,17, 9. Sejerstedová (Nor.) -1,27, 10. Sterzová (Rak.) -1,28, ...30. Křížová (ČR) -2,77.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 9 závodů): 1. Höflová-Rieschová 325, 2. Kaufmannová-Abderhaldenová 291, 3. Weiratherová 260, 4. Fenningerová 259, 5. Mazeová (Slovin.) 197, 6. Görglová 186, ...47. Křížová 1.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 34 závodů): 1. Fenningerová 677, 2. Höflová-Rieschová 671, 3. Weiratherová 659, 4. Gutová (Švýc.) 592, 5. Shiffrinová (USA) 514, 6. Mazeová 471, ...65. Strachová 49, 105. Dubovská (obě ČR) 3, 108. Křížová 1.