Sjezd ve Val Gardeně vyhrál Nyman, Bank získal dva body

19. 12. 2014 14:58
Steven Nyman  si jede pro vítězství ve Val Gardeně.
Steven Nyman si jede pro vítězství ve Val Gardeně. | Foto: Reuters

Val Gardena - Tradiční sjezd ve Val Gardeně vyhrál potřetí v kariéře Američan Steven Nyman, jenž na sjezdovce Saslong získal všechna svá vítězství ve Světovém poháru. Český lyžař Ondřej Bank si připsal dva body za 29. místo.

Dvaatřicetiletý Nyman triumfoval ve Val Gardeně poprvé v roce 2006 a vítězství zopakoval před dvěma lety. Na stupně vítězů v SP se kromě zimního střediska v Dolomitech dostal ještě třikrát na domácí půdě v Beaver Creeku.

Specialista na rychlostní disciplíny a bývalý juniorský mistr světa vyhrál s náskokem 31 setin sekundy před Kjetilem Jansrudem. Norský lyžař se díky tomu dostal v přetahované s rakouským slalomářem Marcelem Hirscherem o celkové vedení v SP opět do čela. Před sobotním super-G, v němž by měl svůj náskok zvýšit, vede Jansrud o 52 bodů.

Třetí dnes skončil už s velkým odstupem 1,15 sekundy domácí Ital Dominik Paris.

Čtyřiatřicetiletý Bank obsadil předposlední bodované místo a zaznamenal druhý nejlepší výsledek sezony po 22. pozici ze sjezdu v Beaver Creeku. Na Nymana český reprezentant ztratil 3,30 sekundy.

Závod byl zhruba na 20 minut přerušen po pádu Rakušana Floriana Scheibera, jenž se udeřil hlavou o zledovatělou sjezdovku a zřejmě byl krátce v bezvědomí. Po několika minutách se dokázal postavit na nohy, nicméně z trati byl pro jistotu transportován vrtulníkem na vyšetření. Podle sportovního ředitele Rakouského lyžařského svazu Hanse Puma utrpěl lehký otřes mozku.

SP v sjezdovém lyžování ve Val Gardeně (Itálie):

Muži - sjezd: 1. Nyman (USA) 1:55,89, 2. Jansrud (Nor.) -0,31, 3. Paris (It.) -1,15, 4. Fayed -1,26, 5. Clarey (oba Fr.) -1,30, 6. Zurbriggen (Švýc.) -1,51, 7. Mayer (Rak.) -1,53, 8. Feuz -1,63, 9. Küng -1,73, 10. Défago (všichni Švýc.) -1,84, ...29. Bank (ČR) -3,30.

Průběžné pořadí sjezdu (po 3 z 10 závodů): 1. Jansrud 280, 2. Nyman 175, 3. Fayed 170, 4. Paris 160, 5. Feuz 152, 6. Osborne-Paradis (Kan.) 106, ...31. Bank 11.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 37 závodů): 1. Jansrud 492, 2. Hirscher (Rak.) 440, 3. Paris 265, 4. Ligety (USA) 246, 5. Pinturault (Fr.) 240, 6. Dopfer (Něm.) 232, ...91. Bank 11, 102. Krýzl (ČR) 6.