Sjezd v mlze v Cortině vyhrála překvapivě Elena Fanchiniová

16. 1. 2015 10:53
Zkrácený sjezd Světového poháru lyžařek v mlhavé Cortině d'Ampezzo vyhrála překvapivě domácí Italka Elena Fanchiniová a na nejvyšší stupeň se probojovala po dlouhých devíti letech.
Nadia Fanchiniová při sjezdu
Nadia Fanchiniová při sjezdu | Foto: Reuters

Cortina d'Ampezzo - Zkrácený sjezd Světového poháru lyžařek v mlhavé Cortině d'Ampezzo vyhrála překvapivě domácí Italka Elena Fanchiniová a na nejvyšší stupeň se probojovala po dlouhých devíti letech. Největší favoritka Lindsey Vonnová z USA se vyrovnání historického rekordu nedočkala, skončila desátá. Zklamaná byla i Klára Křížová, jež se nevešla do bodované třicítky.

Fanchiniová se pustila v husté mlze ostře do branek a na sjezdovce Olimpia delle Tofane zajela nejrychlejší čas se startovním číslem 14. Za ní následovaly v konečném pořadí lyžařky s nízkými čísly. "Počasí závod hodně ovlivnilo, pro vyšší čísla bylo těžké vybojovat pódium. Ale tak to někdy je," řekla Vonnová.

Americká majitelka šesti malých glóbů za sjezd, která promarodila s kolenem minulou olympijskou sezonu, musí dál čekat na vyrovnání rekordu rakouské legendy Annemarie Moserové-Pröllové, jež má 62 výher v SP. "Mlha byla hodně nepříjemná, i když jsem bojovala, bohužel to nestačilo," dodala Vonnová. Další šanci bude mít v sobotním sjezdu či nedělním super-G.

Elena Fanchiniová se v 29 letech dočkala druhého vítězství v kariéře, první slavila už v prosinci 2005 v Lake Louise. Mlha přinesla i další překvapení na stupních vítězů. Druhá byla poprvé Kanaďanka Larisa Yurkiwová a třetí skončila sice zkušená Němka Viktoria Rebensburgová, ale ve sjezdu se prosadila mezi nejlepší teprve podruhé. Křížová obsadila 41. místo z 46 startujících.

SP v sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie):

Ženy - sjezd:

1. E. Fanchiniová (It.) 1:09,53, 2. Yurkiwová (Kan.) -0,15, 3. Rebensburgová (Něm.) -0,31, 4. Rossová (USA) -0,34, 5. Fenningerová (Rak.) -0,58, 6. Klingová (Švéd.) -0,61, 7. Merighettiová (It.) -0,63, 8. Mancusová (USA) a Suterová (Švýc.) obě -0,75, 10. Vonnová (USA) -0,88, ...41. Křížová (ČR) -2,38.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 4 z 8 závodů): 1. Vonnová 258 b., 2. Rebensburgová 211, 3. Mazeová (Slovin.) 188, 4. Fenningerová 178, 5. E. Fanchiniová 160, 6. Yurkiwová 159.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 34 závodů): 1. Mazeová 877, 2. Shiffrinová (USA) 605, 3. Fenningerová 532, 4. Hansdotterová (Švéd.) 459, 5. Zettelová (Rak.) 450, 6. Rebensburgová 363, ...17. Strachová 211, 94. Dubovská (obě ČR) 9, 105. Křížová 3.