Sjezd SP ovládli Rakušané, Pauláthová podruhé na bodech

Aktualizováno 21. 2. 2015 14:48
Triumfem domácích lyžařů skončil dnešní sjezd Světového poháru v rakouském Saalbachu. Z vítězství se radoval olympijský vítěz Matthias Mayer před Maxem Franzem a Hannesem Reicheltem.
Matthias Mayer.
Matthias Mayer. | Foto: Reuters

Saalbach  - Triumfem domácích lyžařů skončil dnešní sjezd Světového poháru v rakouském Saalbachu. Z vítězství se radoval olympijský vítěz Matthias Mayer před Maxem Franzem a Hannesem Reicheltem. Hned v prvním závodu po mistrovství světa tak dali Rakušané fanouškům zapomenout na selhání v královské disciplíně na šampionátu v Beaver Creeku.

Čtyřiadvacetiletý Mayer, jenž byl v Coloradu nejlepší z Rakušanů na 12. místě, porazil Franze o pouhé dvě setiny sekundy a po třech druhých místech si připsal první triumf v sezoně. Ve Světovém poháru se radoval z vítězství dosud jen jednou, vloni v březnu v Lenzerheide vyhrál rovněž sjezd.

"Je mi Maxe líto, ale hodně jsem se na tuhle výhru nadřel. Tuhle sezonu jsem to neměl jednoduché. Být na stupních vítězů s dvěma Rakušany je samozřejmě o to krásnější," uvedl Mayer.

Mistr světa v superobřím slalomu Reichelt zaostal za vítězem o 21 setin sekundy. Rakušané obsadili ve sjezdu kompletní stupně vítězů v SP naposledy v lednu 2006 na tradičním Kandaharu v Garmisch-Partenkirchenu.

Na trati, jež v roce 1991 hostila mistrovství světa, absolvovali lyžaři zřejmě nejnáročnější sjezd v sezoně. "Je to těžká sjezdovka, někdy až brutální, zvlášť když jsme dnes místy nic neviděli. Já sám jel na hranici rizika," řekl Mayer.

Lídr disciplíny Kjetil Jansrud z Norska, jenž si v pátečním tréninku vyrazil kolenem zub, dojel čtrnáctý se ztrátou 1,19 sekundy na vítěze a upevnil si vedení v pořadí sjezdu SP. Průběžné druhý Ital Dominik Paris totiž po pádu nedojel a na první místo ztrácí už 145 bodů.

"Nebyl jsem mezi nejlepšími deseti a nemám pro to žádnou omluvu. Prostě jsem nejel dobře," řekl Jansrud, jenž má v celkovém hodnocení seriálu odstup 162 bodů za slalomářem Marcelem Hirscherem z Rakouska. "S velkým glóbem se to komplikuje. Dnes jsem nevyužil jednu ze svých největších šancí," dodal Nor.

V Mariboru kralovala Fenningerová

Závod SP dnes jely také ženy, které čekal v Mariboru obří slalom. Česká reprezentantka Kateřina Pauláthová v něm získala podruhé v kariéře body. Jednadvacetiletá lyžařka, která po prvním kole figurovala na 21. místě, obsadila v konečném pořadí 26. příčku a vylepšila si tak osobní maximum. Za Rakušankou Annou Fenningerovou, která zopakovala triumf z mistrovství světa, zaostala o 4,06 sekundy.

Rodačka z Havířova Pauláthová, jež na MS ve Vailu neudržela v obřím slalomu po slibném 17. místě naději na životní výsledek a ve druhé jízdě po chybě ve spodní části trati upadla, tentokrát zvolila opatrný přístup. Ve druhém kole zajela nejpomalejší čas ze všech, výpadky čtyř soupeřek jí ale nakonec zajistily pět bodů.

Pauláthová dosud dokázala v SP bodovat pouze jednou. V roce 2011 skončila na 28. místě v domácím obřím slalomu ve Špindlerově Mlýně.

Fenningerová ve Slovinsku porazila o čtyři setiny Němku Viktorii Rebensburgovou, kterou na stříbrný stupínek odsunula i minulý týden na šampionátu v Coloradu. V aktuální sezoně si připsala druhý triumf, na který čekala od úvodního obřího slalomu v Söldenu. Od té doby nasbírala šest druhých míst.

Na třetí příčku se probojovala nejrychlejší jízdou druhého kola Tina Weiratherová z Lichtenštejnska.

Domácí favoritka a vedoucí žena celkového pořadí Světového poháru Tina Mazeová vypadla po chybě už v 1. kole a Fenningerová tak jubilejním desátým triumfem v kariéře snížila svou ztrátu na druhém místě na 84 bodů. V hodnocení disciplíny Rakušanka vede o 46 bodů před krajankou Evou-Marií Bremovou.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Saalbachu (Rakousko):

Muži - sjezd: 1. Mayer 1:49,83, 2. Franz -0,02, 3. Reichelt (všichni Rak.) -0,21, 4. Janka (Švýc.) -0,47, 5. Poisson (Fr.) -0,60, 6. Kriechmayr (Rak.) -0,74, 7. Théaux (Fr.) -0,75, 8. Fill (It.) a Thomsen (Kan.) oba -0,83, 10. Baumann (Rak.) -1,08.

Průběžné pořadí sjezdu (po 7 z 10 závodů): 1. Jansrud (Nor.) 457 b., 2. Paris (It.) 312, 3. Mayer 296, 4. Fayed (Fr.) 294, 5. Reichelt 285, 6. Feuz (Švýc.) 258, ...25. Bank (ČR) 63.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 37 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1014, 2. Jansrud 852, 3. Neureuther (Něm.) 662, 4. Pinturault (Fr.) 654, 5. Dopfer (Něm.) 637, 6. Paris 603, ...28. Bank 199, 132. Krýzl 9, 136. Vráblík (oba ČR) 7.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Mariboru:

Ženy - obří slalom:

1. Fenningerová (Rak.) 2:24,50 (1:11,62+1:12,88), 2. Rebensburgová (Něm.) -0,04 (1:11,65+1:12,89), 3. Weiratherová (Licht.) -0,30 (1:12,36+1:12,44), 4. N. Fanchiniová (It.) -0,47 (1:12,33+1:12,64), 5. Shiffrinová (USA) -0,54 (1:11,86+1:13,18), 6. Zettelová (Rak.) -0,79 (1:12,34+1:12,95), 7. Mowinckelová (Nor.) -0,80 (1:12,42+1:12,88), 8. Brignoneová -0,89 (1:11,86+1:13,53), 9. Curtoniová (obě It.) -1,20 (1:12,60+1:13,10), 10. Bremová (Rak.) -1,98 (1:13,02+1:13,46), ...26. Pauláthová (ČR) -4,06 (1:13,22+1:15,34).

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 5 ze 7 závodů): 1. Fenningerová 342, 2. Bremová 296, 3. Shiffrinová 271, 4. Hectorová (Švéd.) 243, 5. Zettelová 210, 6. Mazeová (Slovin.) 195, ...46. Pauláthová 5.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 33 závodů): 1. Mazeová 985, 2. Fenningerová 901, 3. Shiffrinová 650, 4. Vonnová (USA) 646, 5. Rebensburgová 533, 6. Zettelová 490, ...26. Strachová 211, 98. Dubovská a Křížová (všechny ČR) obě 9, 106. Pauláthová 5.