Singlkanoista Ježek vyhrál závod SP slalomářů v Cardiffu

22. 6. 2013 13:46
Singlkanoista Stanislav Ježek vyhrál úvodní závod Světového poháru vodních slalomářů v Cardiffu.
Stanislav Ježek začal Světový pohár nejlépe jak mohl, vítězně.
Stanislav Ježek začal Světový pohár nejlépe jak mohl, vítězně. | Foto: CPA - Eduard Erben

Cardiff - Český singlkanoista Stanislav Ježek vyhrál úvodní závod Světového poháru vodních slalomářů v Cardiffu.

Úspěch českých vodáků v sobotu umocnil třetím místem Michal Jáně. Mezi ně se vklínil pouze Slovák Matěj Beňuš, který s Ježkem prohrál jen o tři setiny.

Ježek měl sice smolný dotek lodí na osmé, protivodné brance, ale jel jednoznačně ze všech nejrychleji.

Vodní kanál bez vody

Po jeho jízdě došlo k přerušení závodu na půl hodiny, neboť do kanálu přestala téct voda a organizátorům dlouho trvalo, než zprovoznili vodní pumpy a závod restartovali.

Přesto situaci výborně zvládl Beňuš, který na svou jízdu musel dlouho na vodě čekat, navíc všechny závodníky trápil hodně velký vítr. Slovákovi nejprve rozhodčí připsali padesátisekundovou penalizaci za neprojetí jedenácté, protivodné branky, ale svou jasnou chybu po závodu napravili.

Až pátý dojel favorit David Florence, stříbrný olympijský medailista z Pekingu na singlkanoi a stříbrný medailista z Londýna na deblu. Vítěz semifinále byl pomalejší než Ježek a navíc měl jeden dotyk branky.

Další Češi na stupně nedosáhli

Dalším českým slalomářům už se tolik nedařilo. Vítěz semifinále mezi kajakáři Jiří Prskavec, úřadující mistr Evropy, zajel ve finále sice bezchybnou jízdu, ale byl o 3,38 sekundy pomalejší než vítěz Fabian Dörfler z Německa a skončil pátý. Stejné umístění vybojovala kanoistika Kateřina Hošková, její kolegyně Monika Jančová byla sedmá.

Ze semifinále prošly do nedělních bojů o medaile také dvě české kajakářky a stejný počet lodí v kategorii deblkanoistů. Ondřej Karlovský a Jakub Jáně, bronzová posádka z nedávného ME, byli čtvrtí, z desátého místa se do finále dostala i dvojice Jonáš Kašpar, Marek Šindler. Naopak smůlu měli Lukáš Rohan s Adamem Svobodou, kteří ztratili na postupující desítku na jedenáctém místě jen 29 setin.

Čtvrtá v semifinále byla Kateřina Kudějová a ze sedmého místa postoupila do finále také Štěpánka Hilgertová, která si tak definitivně zajistila účast na zářijovém mistrovství světa, které by se mělo konat v Praze-Troji. Finále těchto dvou kategorií jsou v neděli na programu od dvanácté hodiny, pak následují všechny hlídky.

Úvodní závod SP ve vodním slalomu v Cardiffu:

Muži: K1: 1. Dörfler 87,11 (0 tr. sekund), 2. Schubert (oba Něm.) 88,45 (0), 3. Lefevre (USA) 89,14 (0), ...5. Prskavec 90,49 (0), v semifinále 32. Přindiš, 36. Hilgert, 37. Hradilek (všichni ČR). C1: 1. Ježek (ČR) 91,95 (2), 2. Beňuš (SR) 93,98 (0), 3. Jáně 94,51 (0), ...v semifinále 30. Gebas (oba ČR).

Ženy: C1: 1. Woodsová (Brit.) 112,57 (2), 2. Foxová (Austr.) 114,71 (2), 3. Franklinová (Brit.) 117,76 (4), ...5. Hošková 128,17 (4), 7. Jančová (obě ČR) 132,92 (8).