Shorttrackař An přidal další medaile a je nejlepší na hrách

21. 2. 2014 20:32
Naturalizovaný Rus Viktor An získal v závěrečném dnu soutěží na krátké dráze dva tituly a s třemi zlatými medailemi a jedním bronzem se stal nejúspěšnějším sportovcem olympijských her v Soči.
Viktor An posbíral v Soči osm medailí
Viktor An posbíral v Soči osm medailí | Foto: Reuters

Soči - Naturalizovaný Rus Viktor An získal v závěrečném dnu soutěží na krátké dráze dva tituly a s třemi zlatými medailemi a jedním bronzem se stal nejúspěšnějším sportovcem olympijských her v Soči. Osmadvacetiletý rychlobruslař tak zopakoval svoji sbírku z Turína 2006, kde ještě závodil za Koreu pod rodným jménem An Hjon-so.

An dnes v hale Iceberg nejprve ovládl závod na 500 m, což byla poslední trať, z níž dosud neměl olympijské zlato. Poté co v Soči už triumfoval na 1000 m, vybojoval páté zlato a stal se nejúspěšnějším zástupcem svého sportu v historii ZOH.

Triumf korunoval o necelou hodinu později ve štafetě, v níž dovezl Rusko do cíle na prvním místě. Stejně jako před osmi lety v Turíně tak vybojoval tři zlaté medaile a jeden bronz (ze závodu na 1500 m) a s osmi medailemi vyrovnal rekordní sbírku Američana Apola Antona Ohna.

Osmnáctinásobný mistr světa An má ruské občanství od roku 2011. S korejskými funkcionáři se rozhádal kvůli tomu, že se rok předtím nedostal do nominace na olympijské hry ve Vancouveru.

Na pětistovce dnes za ním dojeli Číňan Wu Ta-ťing a Kanaďan Charle Cournoyer, ve štafetě brali další medaile Američané a Číňané.

Závod žen na 1000 m vyhrála Korejka Pak Sung-hi a po vítězství ve štafetě získala druhé olympijské zlato. Bronzová medailistka ze závodu na 500 m za sebou ve finále nechala Číňanku Fan Kche-sin a krajanku Sim Sok Hi.