Sesterský souboj zvládla Serena. V semifinále je i Djokovič

Aktualizováno 9. 9. 2015 7:47
Tenistka Serena Williamsová z USA porazila ve čtvrtfinále US Open svoji starší sestru Venus 6:2, 1:6 a 6:3.
Serena Williamsová se raduje z postupu do semifinále přes svou sestru Venus.
Serena Williamsová se raduje z postupu do semifinále přes svou sestru Venus. | Foto: Reuters

New York - Tenistka Serena Williamsová z USA porazila ve čtvrtfinále US Open svoji starší sestru Venus 6:2, 1:6 a 6:3. Světovou jedničku a obhájkyni titulu tak v New Yorku dělí už jen dvě výhry od kalendářního Grand Slamu. V semifinále je i lídr mužského žebříčku Srb Novak Djokovič.

Djokovič zdolal v nočním zápase na dvorci Arthura Ashe Španěla Feliciana Lópeze 6:1, 3:6, 6:3, 7:6 a udržel si šanci na třetí titul z letošních grandslamů. Zápas s levorukým soupeřem zakončil hodinu po půlnoci. "Situace při jeho servisu pro mě občas byly frustrující," přiznal letošní vítěz Australian Open i Wimbledonu.

V semifinále Djokovič narazí na obhájce titulu Chorvata Marina Čiliče, jenž přehrál Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu v pěti setech 6:4, 6:4, 3:6, 6:7 a 6:4. S Čiličem srbský šampion US Open z roku 2011 ještě neprohrál a má s ním bilanci 13:0.

Třiatřicetiletá Serena Willliamsová porazila o dva roky starší Venus po šestnácté ze sedmadvaceti zápasů. "Venus je moje nejtěžší soupeřka ze všech a bylo to opravdu velmi složité. Byla výborná a bylo ctí s ní hrát," řekla Serena.

Ostře sledovaný zápas začala lépe Serena. V prvním setu udělala jen dvě nevynucené chyby. Od stavu 1:2 získala pět her v řadě a přes vyrovnané výměny získala první set hladce. Ve druhé sadě ale Serena vypadla z rytmu, přidala pár dvojchyb a zlobila se. Fanoušci více tleskali Venus a Serena se tím možná nechala trochu vyvést z míry. I proto bojující Venus srovnala poměr setů.

V hledišti nebyla nouze o celebrity

Třetí set rozhodla Serena v úvodu. Vybojovala brejk na 2:0 a sama už o podání nepřišla. Pomáhala si občas i servisem blížícím se dvousetkilometrové rychlosti. Zápas ukončila po hodině a 38 minutách svým dvanáctým esem v utkání. Sestry se u sítě objaly, Venus si pak rychle zabalila věci a zmizela v útrobách stadionu.

Duel sester Wiilliamsových přilákal do hlediště americké celebrity. Přišla třeba moderátorka Oprah Winfreyová, či obchodní magnát Donald Trump.

Další soupeřkou Sereny Williamsové v cestě za titulem bude Italka Roberta Vinciová, které ve čtyřech vzájemných zápasech nepovolila ani set.

Čilič potřeboval čtyři hodiny, aby zlomil odpor bojovaníka Tsongy. Francouz už prohrával 0:2 na sety, ale poté, co ve čtvrtém setu odvrátil tři mečboly, si vynutil páté dějství. V tom ale získal jediný brejk Čilič a proměnil pátý mečbol. "Po prohraném čtvrtém setu to byla vyčerpávající psychická bitva," řekl Chorvat.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 42,253.400 dolarů):

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále: Čilič (9-Chorv.) - Tsonga (19-Fr.) 6:4, 6:4, 3:6, 6:7 (3:7), 6:4, Djokovič (1-Srb.) - F. López (18-Šp.) 6:1, 3:6, 6:3, 7:6 (7:2).

Ženy:

Dvouhra - čtvrtfinále: S. Williamsová (1-USA) - V. Williamsová (23-USA) 6:2, 1:6, 6:3.