Senzace na závěr. Francouzské házenkářky porazily Norsko a staly se mistryněmi světa

Aktualizováno 17. 12. 2017 19:36
Francouzské házenkářky porazily Norsko 23:21 a podruhé v historii se staly mistryněmi světa. Obhájkyně titulu ze severu Evropy byly ve finále favoritkami, ale útok na čtvrté světové zlato jim nevyšel.
Norské házenkářky zdolaly ve skupině Česko a až ve finále je zastavila Francie.
Norské házenkářky zdolaly ve skupině Česko a až ve finále je zastavila Francie. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz, Alžběta Vejrostová/chf.cz

Hamburk - Házenkářky Francie podruhé v historii vyhrály mistrovství světa. V dnešním dramatickém finále v Hamburku senzačně porazily obhájkyně titulu Norky 23:21 a navázaly na dosud jediný triumf z roku 2003.

Francie vstupovala do finále jako velký outsider, ale v závěru měla překvapivě pevnější nervy. Soupeřkám tak oplatila dvě finálové porážky z MS z let 1999 a 2011. Suverénkám posledních sezon Norkám nevyšel útok na čtvrté světové zlato, jímž by vyrovnaly nejúspěšnější tým historie Rusko.

"Před zápasem všichni říkali, že Norky vyhrají. Ale my jsme byly báječné, zachovaly jsme chladnou hlavu, i když jsme dvakrát hrály bez dvou vyloučených hráček. Norky jsou zvyklé jen vyhrávat, je dobré, že jsme je vrátily zpátky na zem," uvedla francouzská křídelnice Allison Pineauová.

Vysoce favorizované Norky si po 13 minutách vytvořily tříbrankové vedení 7:4 a zdálo se, že boj o zlato bude probíhat podle očekávaných not. Jenže Francouzky rychle srovnaly a výborně pracující obranou začaly dělat Seveřankám velké problémy.

Outsider šel v poločase do kabin s jednogólovým náskokem, který záhy po změně stran zvýšil na rozdíl tří branek. Norky pak výrazně přidaly, srovnaly stav, ale v rozhodujících chvílích nečekaně selhaly.

Ještě v 53. minutě Seveřanky vedly 20:19, ale od té doby už skórovaly jen jednou. V hektickém závěru se úřadující evropské šampionky Norky netradičně dopustily několika laciných technických chyb a mrzet je mohly i čtyři nevyužité sedmimetrové hody.

Francouzská obrana v čele s výborně chytající brankářkou Leynaudovou zářila a Lacrabereová v poslední minutě při signalizované pasivitě stvrdila překvapivý triumf svého týmu.

"Norky měly s naší obranou velké problémy, na konci na nich byla vidět nejistota. K tomu je donutí málokdo," pochvaloval si francouzský trenér Olivier Krumbholz.

"V minulosti jsme často ztráceli koncovky zápasů a teď se nám podařilo dvakrát za sebou vyhrát poslední pětiminutovku. Jsem rád hlavně za ty starší holky, které hrály tři finále a všechna prohrály. Teď měly další možnost a chopily se jí," dodal devětapadesátiletý kouč.

Bronz získaly Nizozemky po výhře 24:21 nad Švédskem. Český celek skončil na šampionátu v Německu osmý, což je nejlepší výsledek v samostatné historii.

Mistrovství světa házenkářek v Hamburku:

Finále:

Norsko - Francie 21:23 (10:11)

Nejvíce branek: Mörková 7/2, Kristiansenová 6/1, Lökeová 4 - Pineauová 4/1, Houetteová 4, Landreová a Minková po 3. Rozhodčí: Hansenová, Christiansenová (obě Dán.). Sedmimetrové hody: 7/3 - 2/1. Vyloučení: 1:4. Diváci: 11.261.