Senzace na šachové olympiádě. Češi nečekaně porazili Čínu a drží se mezi nejlepšími

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2018 20:25
Čeští šachisté porazili Čínu 3:1 díky překvapivým výhrám Jiřího Štočka a Viktora Lázničky. Po pěti kolech šachové olympiády jsou stoprocentní a mezi 180 týmy se drží v první čtyřce.
Jiří Štoček porazil na šachové olympiádě nejlepšího juniora na světě.
Jiří Štoček porazil na šachové olympiádě nejlepšího juniora na světě. | Foto: Šachový svaz České republiky

Batumi (Gruzie) - Čeští šachisté se na olympiádě v gruzínském Batumi postarali o senzaci, když v pátém kole porazili vítěze z roku 2014 a jednoho z největších favoritů Čínu 3:1. O vítězství se postarali Jiří Štoček a Viktor Láznička v partiích se soupeři, kteří mají výrazně vyšší rating. Další dvě partie skončily remízami a český tým je s pěti výhrami na třetím místě za Ázerbájdžánem a Polskem.

Proti Štočkovi, hrajícímu černými figurami, usedl za třetí šachovnici nejlepší světový junior Wej I, který v 19 letech pronikl už do první dvacítky žebříčku FIDE. Ale český hráč, který je o více než tři sta míst za ním, po 32 tazích přinutil Číňana kapitulovat. Bílými hrající Láznička měl na dvojce ještě těžšího protivníka, Jü Jang-i je třináctý hráč světa, ale po 57 tazích i on vzdal.

Ting Li-žen, čtvrtý hráč žebříčku FIDE, který se nedávno zařadil do elitní společnosti šachistů s ratingem vyšším než 2800 bodů, byl na první šachovnici s výhodou bílých figur blízko k vítězství nad Davidem Navarou. Ten byl po 35 tazích podle počítačových analýz odsouzen k porážce, ale využil soupeřova zaváhání a už podruhé na turnaji se vysmekl z matové pasti. Remízu uhrál i Peter Michalík na čtyřce v partii proti Pu Siang-č.

Češi si v Gruzii drží stoprocentní bilanci zápasových bodů a mezi 180 týmy se nacházejí v první čtyřce průběžného pořadí. Ženy porazily Austrálii 2,5:1,5 bodu a dělí se o osmé místo, těžší soupeřky je však teprve čekají. Rozhodující bod získala na první šachovnici Karolína Olšarová, která je s třemi výhrami a jednou remízou nejúspěšnější členkou týmu. V čele jsou Američanky, které jako jediné ještě neztratily ani bod.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Neymar věnoval milion dolarů na boj s koronavirem

Brazilská fotbalová hvězda Neymar věnoval milion dolarů (25,7 milionu korun) na boj s koronavirem v rodné zemi. Podle televizní stanice SBT částku rozdělil mezi brazilskou pobočku dětského fondu UNICEF a nadaci svého přítele televizního moderátora Luciana Hucka.

Podobně se nedávno zachoval i Neymarův spoluhráč z Paris St. Germain Kylian Mbappé, který věnoval významnou částku francouzské charitativní organizaci. Výše jeho příspěvku nebyla zveřejněna.

Neymar tráví období pandemie ve své vile v Mangaratibě ve státu Rio de Janeiro. V minulých dnech čelil kritice, že po příletu do Brazílie nedodržuje karanténu, když se ukázal s přáteli na beachvolejbalovém hřišti. Hráč však uvedl, že je v izolaci a stýká se jen s lidmi, kteří přijeli z Francie s ním.

Osmadvacetiletý Brazilec je třetím nejlépe vydělávajícím fotbalistou světa. Podle magazínu France Football si v této sezoně přijde na 95 milionů eur. Lépe jsou na tom jen Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy