Senzace na MS v ragby. Japonsko porazilo šampiony z JAR

ČTK ČTK
19. 9. 2015 20:51
O největší překvapení v historii mistrovství světa v ragby se postaral tým Japonska, který vstoupil do skupiny B vítězstvím nad Jihoafrickou republikou 34:32.
Ragbisté Japonska jsou za hrdiny
Ragbisté Japonska jsou za hrdiny | Foto: Reuters

Londýn - O největší překvapení v historii mistrovství světa v ragby se postaral tým Japonska, který vstoupil do skupiny B vítězstvím nad Jihoafrickou republikou 34:32. O senzační porážce dvojnásobných světových šampionů rozhodl v poslední minutě střídající Karne Hesketh.

Rodák z Nového Zélandu dostal přihrávku pět metrů od koncové čáry, prosmýkl se kolem soupeřů a v rohu položil vítěznou pětku. Japonci dokázali na mistrovství světa vyhrát poprvé od roku 1991, na předchozích pěti šampionátech usilovali o vítězství marně. Po historickém výsledku dojetím slzeli stejně jako jejich fanoušci na stadionu v Brightonu.

"Je to trochu k neuvěření. Říkali jsme si, že bychom mohli hrát rovnocennou partii, ale porazit Jižní Afriku je úžasný úspěch pro tenhle tým. Skvělý den pro japonské ragby. Děti v Japonsku budou chtít tohle vidět a hrát za reprezentaci na příštím mistrovství světa," řekl kouč vítězného celku Eddie Jones s odkazem na šampionát v roce 2019, který bude hostit právě Japonsko. "Tohle je teprve začátek. Teď je cílem postoupit do čtvrtfinále. Za čtyři dny nás čeká Skotsko, takže nesmíme usnout na vavřínech," uvedl australský trenér.

Vedle Hesketha byl dalším japonským hrdinou Ajumu Goromaru, jenž přispěl k vítězství 23 body, včetně pěti trestných kopů. "To bylo moc. Položili jsme sice čtyři pětky, ale nehráli jsme disciplinovaně. Oni skvěle bránili, ale zklamali jsme," uvedl kouč JAR Heyneke Meyer.

Mistrovství světa v Ragby 2015

Program, výsledky, tabulky. Vše o MS v ragby

Mistrovství světa v ragby v Británii:

Skupina B:

Japonsko - JAR 34:32 (10:12).

Skupina C:

Gruzie - Tonga 17:10 (10:3).

Skupina D:

Irsko - Kanada 50:7 (29:0), Francie - Itálie 32:10 (15:3)

 

Právě se děje

před 5 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy