Sen o medaili se rozplynul. Češi podlehli v boji o bronz Švýcarům. Finové ve finále zdolali Švédy

ČTK Zlata Vostrá, ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2016 16:41
Čeští florbalisté na mistrovství světa v Rize na medaili nedosáhli. V boji o třetí místo podlehli 5:8 Švýcarsku, které jim oplatilo porážku z duelu o bronz z minulého šampionátu. Hattrickem se v dresu vítězů zaskvěl Manuel Maurer. Švýcaři si díky zisku medaile zajistili i účast na Světových hrách, které se uskuteční v červenci 2017 ve Vratislavi. Doplnili tak pořádajícího Polsko, další medailisty turnaje Švédsko a Finsko, také Česko, které si účast zajistilo jako nejlépe umístěná sousední země, a nejlepší mimoevropský tým USA.
Česká florbalová reprezentace
Česká florbalová reprezentace | Foto: Martin Flousek, Český florbal

Riga – Po smolném sobotním semifinále, které Finové rozhodli proti českému týmu sedm vteřin před koncem základní hrací doby, čekala na reprezentaci nová výzva. Stejně jako před dvěma lety, i letos byly karty do posledního dne rozdány stejně. O alespoň bronzovou útěchu se výběr Radima Cepka pokoušel proti švýcarským soupeřům. A hned úvod zápasu ukázal, že se bude jednat o vyrovnaný dramatický souboj.

Jiří Curney, střelecký rekordman české extraligy, poslal Čechy do vedení. To trvalo ale pouhé dvě vteřiny! Švýcaři rychle vyrovnali po střele Christopha Meiera. Čechy vrátil do vedení Tom Ondrušek. Jenže hráči ze země helvétského kříže stihli do konce první třetiny obrátit skóre ve svůj prospěch. Do české branky se pak místo Tomáše Kafky postavil Lukáš Souček.

"Tomáš Kafka dva góly neviděl. Jeden byl možná tečovaný vysokou, ale to se nepíská. Střídal jsem ho proto, že jsem chtěl udělat impulz. Většinou se to daří. Chtěli jsme to co nejrychleji, abychom neztráceli čas. Lukáš Souček podal prostě parádní výkon," řekl trenér Radim Cepek.

Ve druhé třetině dokázal vyrovnat Matěj Jendrišák v oslabení a český tým byl na koni. Toho rozpoložení ale nedokázal využít.

Švýcaři si vybudovali v prostřední části dvougólový náskok. Vypadalo to, že poslední dvacetiminutovka bude ve znamení honby švýcarského náskoku. Jenže na každou českou branku reagoval soupeř stejnou měrou. Velká naděje svitla ještě v závěru po další brance Jendrišáka, která v tu chvíli znamenala snížení na 5:6 z českého pohledu. Místo tlaku hráčů se lvíčkem na prsou, přišly dva údery ze švýcarské strany a bylo rozhodnuto.

"Proměněná přesilovka nám pomohla, ale ten další gól na 5:7 byl asi moc. Skoro celý zápas jsme dotahovali, když jsme dokázali snížit, tak nám zase odskočili. Spálili jsme hodně šancí. Oni jich měli taky hodně, Lukáš Souček nás podržel. My jsme ty šance neproměnili a Švýcaři bohužel jo," litoval po zápase kapitán Jan Jelínek.

Český tým tak zakončil celý dvouletý cyklus tak, jak probíhal. Ani na mistrovství světa se nepovedlo porazit kohokoliv ze soupeřů velké trojky - Švédska, Finska a Švýcarska. Oproti minulému MS si rovněž česká reprezentace o jednu příčku v celkovém umístění pohoršila.

Poprvé v historii rozhodly o zlatu nájezdy

Florbalisté Finska dokázali potřetí v historii na mistrovství světa sesadit z trůnu Švédsko. Ve finále jedenáctého šampionátu v Rize vyhráli nad osminásobnými vítězi 4:3 po samostatných nájezdech a navázali na triumfy z let 2008 a 2010. Vítěznou branku v rozstřelu dal devětatřicetiletý útočník Mika Kohonen.

Švédové se dostali do vedení v osmé minutě, kdy při Kotilainenově vyloučení proměnil přesilovku Kim Nilsson. V polovině úvodní třetiny zvýšil na 2:0 z dorážky Gustafsson, jehož branku potvrdil až videozáznam. Finové ale dokázali rychle odpovědět.

Ve 13. minutě se po standardní situaci trefil nejlepší finský střelec na turnaji Kotilainen a za necelé tři minuty vyrovnal po Salově ideální přihrávce Sami Johansson.

Otočit stav mohl na začátku druhé třetiny zkušený Tiitu, ale na brankáře Rehna nevyzrál. Ve 24. minutě naopak udeřili po standardce Švédové a podruhé v utkání se zapsal mezi střelce Gustafsson. Ve 48. minutě vyrovnal desátou brankou na turnaji opět Kotilainen.

V prodloužení přestřelil po úniku Kim Nilsson a v nájezdech se radovali Finové. Hrdinou rozstřelu se stal veterán Kohonen, který svou desátou účastí na MS vyrovnal rekord Nora Willyho Fauskangera. Ve třetí sérii uspěl, za Švédy neproměnil Stenberg, a když se trefil ještě Kailiala a Johan Samuelsson nikoliv, mohl finský tým slavit.

Finové ukončili švédskou sérii 17 výher na mistrovství světa a jsou jediní, kdo dokázali nejlepší tým historie na šampionátech pokořit. Pro Švédsko to byla teprve třetí prohra z 65 duelů na MS.

Mistrovství světa florbalistů v Rize:

O 3. místo:

ČR - Švýcarsko 5:8 (2:3, 1:2, 2:3)

Branky a nahrávky: 1. Curney (Šebek), 4. Ondrušek (M. Beneš), 29. Jendrišák (Šebek), 47. Tokoš (Veltšmíd), 56. Jendrišák (Curney) - 1. Ch. Meier (Antener), 6. Braillard (Graf), 12. Camenisch (Rüegger), 35. Maurer (Antener), 38. Ch. Meier (Antener), 50. Maurer (M. Hofbauer), 58. Rüegger (Braillard), 58. Maurer (Ch. Meier). Rozhodčí: Andersson, Wissman (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6870.

Sestavy:

ČR: Kafka (12. Souček) - Jelínek, Němeček, Veltšmíd, Suchánek, Šešulka, Kološ - Curney, Jendrišák, Šebek - Tokoš, Tomašík, Sladký - M. Beneš, Dóža, Ondrušek - od 50. navíc Matejčík. Trenéři: Radim Cepek a Radek Sikora.

Švýcarsko: P. Meier - Zürcher, Camenisch, Bischofberger, Kuchen, Graf, Berry - Rüegger, M. Hofbauer, Scalvinoni - Maurer, Ch. Meier, Antener - Buchli, Braillard, Laely. Trenéři: David Jansson a Esa Jussila.

O 5. místo:

Dánsko - Norsko 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 3:2 - 0:0)

Branky: 36. Kristensen, 49. M. S. Nielsen, 51. Eldholm, 54. Jensen, rozhodující sam. nájezd B. Nielsen - 5. a 46. Kronberg, 13. Torp, 44. Kvisvik.

O 7. místo:

Německo - Estonsko 5:4 (2:3, 2:0, 1:1)

Branky: 20. a 21. Siede, 18. Bröker, 38. Ibold, 52. Borth - 1. Wöiduma, 15. Lehiste, 19. Maalt, 53. Markus.

16:40 finále: Švédsko - Finsko.