Sen Draků se rozplynul, baseballový titul je poprvé v Praze

Ján Jabrocký
21. 9. 2015 7:12
Poprvé od vzniku samostatné české baseballové soutěže slaví mistrovský titul tým z Prahy. Kotlářka dokázala v pátém rozhodujícím finále udolat devatenáctinásobného mistra Draky Brno a zmařila mu sen o jubilejním dvacátém titulu.
Kotlářka udeřila v Brně a získala první titul.
Kotlářka udeřila v Brně a získala první titul. | Foto: Ján Jabrocký

Brno - Poprvé od vzniku samostatné české baseballové soutěže slaví mistrovský titul tým z Prahy. Kotlářka dokázala v pátém rozhodujícím finále udolat devatenáctinásobného mistra Draky Brno a zmařila mu sen o jubilejním dvacátém titulu.

Přitom víkend začal pro Draky slibně, když v sobotu v prvním utkání, po výborném výkonu Michala Sobotky na kopci, vyhráli a ujali se vedení v sérii 2:1 na zápasy. Kotlářka tak měla nůž na krku a věděla, že pokud chce vysněný titul, tak musí v nadcházejících zápasech zvítězit.

K tomu potřebovali hlavně výborné výkony nadhazovačů. Hned první přišel v druhém sobotním zápase od Marka Minaříka, který Drakům za devět směn nepovolil ani jeden bod. Kotlářka tak vyrovnala sérii a bylo jasné, že o vítězi opět rozhodne páté rozhodující utkání hrané v Brně.

Devátá směna a pořádné drama

Do něj Draci postavili svého nejlepšího nadhazovače Petra Minaříka a hosté Jana Nováka, který je posílil před finálovou sérií. Nakonec se lepší volbou ukázala být nominace Nováka, který stejně jako jeho kolega den předtím zaházel výborné utkání. Naopak Petr Minařík byl vystřídán ve čtvrté směně za stavu 0:3.

Všechny body Kotlářka zaznamenala ve druhé směně, kdy se nejdříve dvoubodovým homerunem prosadil Mitchell Nilsson a další bod přidali hosté po chybě brněnské obrany. Po vystřídání Minaříka Radimem Chroustem se dlouho žádný z celků nedokázal pořádně prosadit. Teprve devátá směna přinesla pořádné drama. Chybělo málo a z titulu se mohli radovat domácí hráči.

Draci bez jediného autu obsadili všechny mety a čekalo se kolik doběhů z této situace vytěží. Pak však přišel dvojaut Kotlářky a pouze jeden stažený bod domácích. Po následném nepovedeném odpalu Polanského chytá míč do rukavice Martin Červenka a spouští gejzír radosti hráčů pražského celku.

Hosté v obrovské euforii

Hostující trenér Ondřej Chocholatý po zápase jen těžko hledal slova. „Neskutečný, neskutečný, já nevím co k tomu říct. Všichni jsme celý rok dělali úplné maximum pro to, aby se tohle stalo. Je to práce všech. Od managemetnu, trenérů až po všechny hráče.“

První titul si hodně užíval také nejlepší homerunář letošní sezony Jakub Sládek. „Je to krásný pocit, bylo to dlouhé čekání a o to větší radost teď mám.“ I když byli Draci blízko k otočení zápasu v deváté směně, tak Jakub stále věřil ve výhru.

„Vzhledem k tomu, že už jsem ve finále několikrát byl a znám tyto situace, tak jsem si nic nepřipouštěl. Novák házel úžasně celý zápas a já jsem mu věřil. Rozhodně jsem nečekal, že by na něj udělali pět nebo šest odpalů po sobě.“

Novák přijímal spoustu gratulací

Jan Novák byl klíčovým hráčem rozhodujícího utkání a po zápase s radostí přijímal spoustu gratulací. „Je to naše první vítězství v historii. Je to neskutečná euforie,“ usmíval se po utkání.

„Nikdy bych nečekal, že v takovémto zápase budu házet a navíc, že ho odházím celý. Je to nepopsatelný pocit. V deváté směně přišly trochu nervy, publikum se hodně zvedlo a já navíc znejistěl po odpalu Pavla Budského. Nakonec to dopadlo dobře, takže jsem moc rád,“ popsal své pocity z konce zápasu hráč se zkušenostmi z farmy Baltimore Orioles.

Kotlářka si vysloužila také uznání od svého soupeře. „Vyhrát po dvacáté by byl lepší pocit,“ řekl Aktuálně.cz po zápase Arnošt Nesňal. „Musím sportovně přiznat, že posledních osmnáct směn byla Kotlářka lepším týmem. Nám se nepovedlo prosadit proti Minaříkovi ani Novákovi a proto zaslouženě vyhráli. Příští rok však chceme opět postoupit do finále a vyhrát titul,“ neskrývá ambice manažer Draků.

Budský: Kotlářka hrála výborně

Také legenda českého baseballu Pavel Budský v domácím dresu pochválil výkon soupeřova týmu. „Kotlářka hrála výborně. Novák zaházel fantastický zápas a povolil nám pouze několik hitů.“

Svého vítěze poznala také druhá nejvyšší soutěž, ve které se finálová série také natáhla na pět zápasů. Vítězem se trochu překvapivě stala Hluboká nad Vltavou. Ta v rozhodujícím zápase přehrála ambiciózní Třebíč na jejich hřišti a zahraje si baráž o extraligu se Skokany Olomouc.

 

Právě se děje

Další zprávy