Šéf svazu Varhaník: Dopingová kauza fatálně škodí atletice

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
6. 8. 2015 6:01
Libor Varhaník se k dopingové kauze, kterou rozpoutala zahraniční média a které do ni částečně namočila i české sportovce, nechce příliš vyjadřovat.
Předseda české atletiky Libor Varhaník.
Předseda české atletiky Libor Varhaník. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha – Je to pět dní od chvíle, kdy německá televize ARD a britský deník Sunday Times zveřejnily alarmující zprávu, která poukázala na více jak 800 podezřelých dopingových krevních testů atletů celého světa mezi lety 2001 až 2012.

Ve výčtu obou médiích nechybělo ani sedm procent českých sportovců. To pochopitelně nemohlo nechat chladným ani vedení tuzemské atletiky. To vše ve chvíli, kdy byla oznámena konečná nominace na světový šampionát, který se koná v poslední srpnový týden v čínském Pekingu.

Dvořák se ke kauze nevyjádřil...

Šéftrenér Českého atletického svazu (ČAS) Tomáš Dvořák se odmítl s odkazem na tiskového mluvčího k celého kauze vyjádřit, jeho nadřízený Libor Varhaník si dal v úterý neformální dostaveníčko s vybranými zástupci médií.

"Primární postoj svazu jako zástupce 70 tisíc registrovaných sportovců je samozřejmě hrát fair-play, dodržovat pravidla, včetně těch dopingových. Ctíme presumpci neviny a stojíme jednoznačně na straně našich atletů,“ pronesl předseda svazu.

"Mediální obraz, který se tímto o atletice vytváří, je fatálním poškozením našeho sportu v době před mistrovstvím světa, kdy se atletika potřebuje předvést v nejlepším světle. Mrzí mě to především z toho důvodu, že jako Český atletický svaz chceme přivádět k atletice stále více a více dětí a mladých lidí," pokračoval zkušený funkcionář.

... Varhaník jen částečně

"Klíčové je, že i kdyby šlo případně skutečně o podezřelé hodnoty, je to dlouhý proces, než se prokáže, zda je to či není fyziologicky možné. Proto mi přijde naprosto absurdní zabývat se jakýmikoliv konkrétními jmény. Mezinárodní atletická federace (IAAF) dává z vlastního rozpočtu dva miliony dolarů ročně na testování. Nevím o žádné jiné sportovní federaci, která by tolik investovala do boje s dopingem," dodal Varhaník.

Na základě těchto citací jej požádal deník Aktuálně.cz prostřednictvím tiskového mluvčího svazu o zodpovězení doplňujících otázek. Přes úvodní ochotu ale nakonec Varhaník na otázky s díky odmítl odpovědět.

"Nemáme k dispozici v současné době žádné další informace, které by nás posouvaly v tom, abychom reagovali na nějaká nová zjištění či data a tudíž je jakýmkoliv způsobem mohli dále komentovat," zní jako vysvětlení v zaslaném e-mailu.

Budou zodpovězeny všechny dotazy?

To je sice pravda, ze zahraničí zatím žádné nové zásadní informace nepřišly, přesto jsou tu stále i otázky vyvstávající z úvodních článků ARD a Sunday Times.

Mimo jiné ty, proč IAAF zavedla biologické pasy až v roce 2009, když krevní doping je oficiálně zakázaný už od roku 1989 a jeho "zlatý věk" přišel ve druhé polovině devadesátých let minulého století? A zda se nemůže za celou kauzou skrývat mocenský boj?

Na zmíněném šampionátu se totiž bude volit nový šéf atletiky a zatímco britský kandidát Sebastian Coe ostře kritizuje svaz za slabý boj s dopingem, jeho soupeř Sergej Bubka se staví na stranu těch, kteří vážnost kauzy zlehčují. Jak nakonec všechno dopadne?

Fakta v dopingovém atletickém skandálu

- Navazuje na reportáž německé stanice ARD o řízeném dopingu ruských sportovců z prosince roku 2014.

- Dle statistik WADA (Mezinárodní antidopingové kanceláře) nejvíce dopují sportovci Ruska a Turecka.

- Tato čísla potvrzuje i aktuální kauza, kterou v neděli 2. srpna rozpoutaly ARD a britský deník Sunday Times. Nejvíce podezřelých hodnot mělo z testovaných atletů konkrétní země Rusko (30 procent, tedy téměř každý třetí testovaný/á Rus/ka), Ukrajina (28), Turecko (27).

- V seznamu jsou také Češi se sedmi procenty a Slováci s osmi.

- Britové mají sice jen tři procenta podezřelých testů, přesto je to celkem sedm atletů. V seznamu ale nejsou jejich největší hvězdy Mo Farah a Jessica Ennis-Hillová.

- Celkem se jedná o 12 tisíc krevních testů dohromady 5000 atletů mezi lety 2001 až 2012.

- Hned u 800 atletů testy odhalily podezřelé hodnoty připomínající doping.

- V seznamu je 55 olympijských vítězů a mistrů světa z těchto let, 21 z nich údajně riskovalo srdeční infarkt či mrtvice.

- Podezřelé hodnoty se dotýkají deseti olympijských šampionů z Londýna 2012.

- 80 procent vyhraných medailí ruských atletů v tomto období je podezřelých.

- Dle zdrojů obou deníků se snažila IAAF (Mezinárodní atletická federace) všechny tyto prohřešky zamést pod koberec.

- Kauza vyšla najevo jen necelý měsíc před volbou nového prezidenta federace. Na tuto pozici kandidují Brit Sebastian Coe a Ukrajinec Sergej Bubka.

 

Právě se děje

Další zprávy