Šéf Omegy Lefevere vyzval ředitele Gira k odstoupení

ČTK ČTK
28. 5. 2014 13:20
Šéf cyklistického týmu Omega Pharma-Quick-Step Patrick Lefevere vyzval po úterním chaosu v královské etapě Gira d'Italia k odstoupení ředitele závodu Maura Vegniho
Rigoberto Urán
Rigoberto Urán | Foto: Reuters

Řím - Šéf cyklistického týmu Omega Pharma-Quick-Step Patrick Lefevere vyzval po úterním chaosu v královské etapě Gira d'Italia k odstoupení ředitele závodu Maura Vegniho. Kapitán Omegy Rigoberto Urán ztratil ve zmatečné etapě růžový trikot lídra, který získal jeho krajan a rival Nairo Quintana.

Většinu cyklistů a týmových šéfů rozčílil už samotný fakt, že navzdory extrémně špatnému počasí se jelo podle původního plánu do průsmyku Stelvio, kde jezdce v teplotách kolem nuly bičoval déšť se sněhem. K tomu se přidala nejednoznačná informace od pořadatelů, kterou si někteří vysvětlili tak, že v následném nebezpečném sjezdu se nebude závodit.

Tomu se někteří jezdci přizpůsobili, na vrcholu zastavili a oblékali si suché oblečení, zatímco jiní včetně Quintany jeli v tempu dál. Quintana nakonec po dalším stoupání celou etapu vyhrál a vede před Uránem o minutu a 41 sekund.

"Pan Vegni by měl jít domů, podle mě by měl rezignovat. Vůbec se nestará o cyklisty a není to u něj poprvé," uvedl dnes pro server cyclingnews.com Lefevere. "Platím jezdcům, ne jemu, miliony eur a od něj nedostávám nic. Nějakých 60.000 eur za to, že jedeme tenhle závod," zlobil se šéf Omegy, z nějž rozčilení nevyprchalo ani přes noc.

O Urána prý nejde

Podle Lefeverea byl chaos na Stelviu způsoben organizátory, kteří prý změnili názor. "Máme důkaz, že na vrcholu Stelvia z rádia zaznělo, že pojedou motocykly s vlajkami, že se nebude riskovat a že dole začne každá skupina s odstupem, jaký měla na vrcholu," tvrdil šéf týmu, za který jezdí i čeští cyklisté Zdeněk Štybar a Petr Vakoč.

Informaci o neutralizaci sjezdu dokonce přinesl i oficiální twitterový účet Gira, později ji však vzal zpět a omluvil se. "Myslím, že prostě změnili názor, protože byli rádi, že jsou Quintana, (Ryder) Hesjedal a (Pierre) Rolland v úniku, což bylo dobré pro Giro," uvedl Lefevere.

Devětapadesátiletý bývalý belgický profesionál tvrdí, že není naštvaný jen kvůli tomu, že jeho cyklista přišel o vedení. "Nejde o to, jestli je Quintana nejlepší vrchař, jde o princip. Urán by možná přišel o růžový trikot tak jako tak nebo by ho ztratil v dalších etapách. Cyklistika se chce stát velkým sportem, ale nikdy se jí to nepodaří, pokud bude organizována takovým způsobem," dodal Lefevere.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy