Seemanovou těší, že na milovanou trať půjde v plné síle, a přeje si rekord a finále

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 12. 2021 18:03
Nejlepší českou plavkyni Barboru Seemanovou čeká po listopadových startech na ME a v týmu International Swimming League (ISL) start na mistrovství světa v Abú Dhabí. Pojede tam jako evropská šampionka v dlouhém bazénu a čerstvá vicemistryně kontinentu v krátkém bazénu. "Po třítýdenních zdravotních problémech jsem v pořádku, ale v top formě zatím ještě nejsem," přiznala v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Barbora Seemanová.
Barbora Seemanová. | Foto: Toyota ČR

Začala jste svojí marodkou. Co vás trápilo?

Už před mistrovstvím Evropy to začalo zánětem dásní a oslabené tělo pak přepadla viróza, takže k úplnému uzdravení vedlo jen třítýdenní léčení. Do Nizozemska na ISL jsem sice odletěla, ale přibližně týden před závody mi tam moc dobře nebylo.

Splnily se přesto v Eindhovenu vaše původní představy?

Určitě! V našem týmu byla velice dobrá atmosféra a získala jsem tam cenné zkušenosti. Byl to pro mě zážitek a zároveň i odměna za dřinu, kterou prožívám v přípravě. Mám za sebou také zajímavé tréninky, které už mířily k mistrovství světa. Měla jsem možnost měřit své síly i s několika výbornými sprintery, což se nakonec projevilo v mém novém českém rekordu.

Váš letošní program je doslova nabitý různými významnými soutěžemi a ve všech na sebe upozorňujete vynikajícími výkony. Jak je to pro vás po fyzické i psychické stránce vyčerpávající?

Je to hodně náročné, protože mě to navíc časově omezuje v mém osobním životě. Pro ten plavecký to však všechno ráda obětuju. Mým cílem nejsou jen vlastní rekordy a radost z medailí, ale i snaha dostat české plavání do vyšších příček, než se zatím nachází. Snad se mi to trochu i daří. Výborně si vedou i někteří další a nadějní čeští reprezentanti, například Ondřej Gemov či Kristýna Horská, a moc se těším na jejich další úspěchy. Příjemný je rovněž stoupající zájem sponzorů.

S jakým účtem byste byla na mistrovství světa, které začíná za dva týdny, spokojena?

Mojí nejoblíbenější tratí je dvoustovka, v níž je mým přáním probojovat se v novém českém rekordu do finále. Je výhoda, že touto tratí bude šampionát startovat, takže do něho vstoupím v plné síle. Na poloviční trati se chci hlavně přiblížit nedávnému českému rekordu, případně ho vylepšit. Naopak čtyřstovku, která je jistě užitečná v přípravě, vynechám, moc mi nesedí.

Máte informace o svých největších soupeřkách?

Budou samozřejmě jako vždy ze Spojených států, Austrálie a Kanady, ale nevím o nich vůbec nic. Pokud se však objeví nějaká informace, že některá z hvězdných plavkyň do Spojených arabských emirátů nepojede, tak mi to stejně nic neříká. Výborných dvoustovkařek je v těchto zemích hned několik, takže o nějakém oslabení nelze mluvit.

V anketě o sportovce roku jste se umístila na 14. místě. Kdo je pro vás jedničkou?

Největší šanci mají asi zlatí hoši z Tokia, ale já bych dala královskou korunu vodnímu slalomáři Lukáši Rohanovi, který na olympiádě dokázal stříbrnou medailí něco zcela výjimečného a více než nečekaného.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy