Seemanová zakončila rok medailí a rekordů prestižním oceněním. Dřina má smysl, říká

ČTK ČTK
22. 12. 2018 12:28
Nejlepším juniorem v rámci ankety Sportovec roku byl poprvé zvolen zástupce bazénových sportů. Plavkyně Barbora Seemanová tak završila rok, během něhož nemohla tři měsíce trénovat kvůli mononukleóze, přesto získala dvě zlata a bronz na olympiádě mládeže, pokořila české kraulařské rekordy a na dospělém mistrovství světa se blýskla šestým místem.
Barbora Seemanová chce v budoucnu dostat plavání do popředí pozornosti českých fanoušků.
Barbora Seemanová chce v budoucnu dostat plavání do popředí pozornosti českých fanoušků. | Foto: ČTK

Titul Juniora roku se nyní pokusí využít i jako motivaci do profesionální dráhy plavkyně, na kterou se vrhne hned po květnové maturitě.

"Je to pro mě obrovská čest, že tu mohu být po boku tak významných českých sportovců. A je to také obrovská motivace dál se zlepšovat a makat na sobě," řekla Seemanová na vyhlášení Sportovce roku, kde v kategorii junior předčila další hvězdu z olympiády mládeže atletku Barboru Malíkovou a cyklistu Jakuba Šťastného.

"Je to zvláštní. Vždy jsem se na to koukala v televizi a teď tu stojím. Je to důkaz, že práce má smysl a že se někam posouvám," uvedla osmnáctiletá plavkyně, která při závěrečné tiskové konferenci seděla hned po boku Sportovkyně roku Ester Ledecké. Ta v minulosti také získala cenu pro juniora roku podobně jako Martina Sáblíková či Lukáš Krpálek, kteří to později rovněž dotáhli na hlavní české ocenění.

Také Seemanová by ráda podle jejich vzoru v budoucnu prorazila i mezi seniory do nejlepší desítky. "Je to motivace dostat plavání do desítky. Už jen to, že tu jsem nyní, je důkaz, že se o plavání mluví a že ho lidé vnímají. To nás hodně těší, protože ne vždy tomu tak bylo," dodala.

V úvodu roku to přitom nevypadalo, že bude mít až tak vydařenou sezonu, protože onemocněla a nemohla trénovat. Dokonce zvažovala, že olympiádu mládeže v Argentině vynechá. Nakonec tam ale vybojovala tři cenné kovy, z toho dvě zlata, a začala s vylepšováním českých rekordů. Od října pokořila čtyři.

"Jsem se sezonou strašně spokojená, zvláště potom, co jsem začala lehce plavat až v dubnu. Říkaly jsme si s trenérkou, že do Argentiny možná ani nepojedeme a že sezona bude spíše nemocná a volnější. Tak to nakonec dopadlo úplně famózně," těší Seemanovou.

Přes svátky si dopřeje odpočinek, ale pak se zase vrhne do tréninku, jelikož ji na jaře čekají dvě další velké výzvy. Nejprve splnění limitu pro účast na mistrovství světa, a pak především maturita na ekonomickém lyceu.

"Teď si odpočinu, ale od nového roku budu trénovat. Přes maturitu to budu muset trochu omezit, ale určitě nepřestanu trénovat úplně. Musím trénovat a trénovat, jinak se na olympiádu nedostanu. Teď od září se mi zlepšily podmínky, plavu sama na dráze, nebo mám alespoň půl dráhy, tak mě to zas posune. Na Česko jsou to velice dobré podmínky," pochvaluje si.

S tím souhlasí i trenérka Petra Škábová. "My jsme zvyklé, že Bára plavala na dráze v šesti lidech, kde se motali a předjížděli se, pak se muselo zbytečně zastavovat a bylo to komplikované. Teď máme méně plavců ve skupině a mohu se více soustředit na Báru," popsala.

"Náš cíl je teď mistrovství světa v Koreji. Limit by měla splnit dřív než trochu povolíme kvůli maturitě. Pak se vrátí už jako profesionální plavec a pojede směr Korea, kde se budeme snažit zaplavat limit na olympiádu, aby měla rok na přípravu. Co bude pak, to uvidíme. Jsou tam možnosti i přesunu do nějakého evropského týmu nebo studia a plavání v Americe," naznačila Škábová bližší i dlouhodobou budoucnost nejlepší juniorky roku 2018.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Ukrajinský soud odmítl zatknout bývalého prezidenta Porošenka

Soud v Kyjevě odmítl nařídit zatčení ukrajinského exprezidenta Porošenka, který je podezřelý z velezrady. Uložil mu však povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním, informovala agentura Reuters. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.

Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy korun) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Šestapadesátiletý Porošenko se do vlasti vrátil v pondělí a od té doby čekal na rozhodnutí soudu o vzetí do vazby. Obvinění označuje za vykonstruovaná lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Administrativa Zelenského se od vyšetřování distancovala a uvedla, že prokuratura a soudy jsou nezávislé.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Agrární komoře a Zemědělskému svazu dál vadí změny v dotacích. Zemědělce vyzvaly, aby na protest vyjeli na silnice

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Ve středu to uvedli na společné tiskové konferenci. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím.

Agrární komora, která sdružuje hlavně větší zemědělské podniky, svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace. Nekula opakovaně uvedl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy