Seemanová má český rekord. Na kraulařské padesátce je ve finále ME

17. 5. 2021 19:17
Barbora Seemanová posunula na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce dvakrát vlastní český rekord a v úterý si zaplave ve finále. Po dopoledních rozplavbách (24,93) vylepšila v semifinále osobní maximum na 24,69.
Barbora Seemanová.
Barbora Seemanová. | Foto: Český olympijský výbor

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V semifinále jí výkon 24,69, kterým splnila olympijský limit i na této trati, stačil na osmé místo a jako poslední proklouzla do bojů o medaile.

"Jsem hrozně ráda, že poplavu finále, i když jsme s tím rozhodně nepočítaly," řekla Radiožurnálu Seemanová. Svěřenkyně trenérky Petry Škábové měla radost i z toho, jak výrazně se dostala pod hranici 25 sekund.

"My jsme věděly, že mám na to plavat pod 25 sekund. Je to magická hranice pro nás s trenérkou, protože je vždycky těžké se dostat pod nějakou celou sekundu. Věděla jsem, že mám na to jet pod 25 vteřin, ale netušila jsem, že se odpoledne posunu až takhle moc," řekla Seemanová.

V rozplavbách byla Seemanová dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně šla dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Blízko semifinále byl také dvacetiletý Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Kolesnikov překonal vlastní světový rekord

Ruský plavec Kliment Kolesnikov se na evropském šampionátu v Budapešti postaral jako první o překonání světového rekordu. V úvodní den bazénových soutěží vylepšil v semifinále na 50 metrů znak vlastní maximum na 23,93 sekundy.

Dvacetiletý Kolesnikov překonal rekordní výkon z mistrovství Evropy 2018 v Glasgow o sedm setin. Finále znakařské padesátky je v Maďarsku na programu v úterý.