Další skandál na MS plavců. Čínský šampion řval na Brita, který mu nechtěl blahopřát

Aktualizováno 23. 7. 2019 16:11
Číňan Sun Jang se na plaveckém mistrovství světa znovu ocitl v centru pozornosti. Plavec kritizovaný kvůli dopingovým skandálům dohmátl v cíli kraulařské dvoustovky o 24 setin později než Danas Rapšys, ale stejně získal zlato. Litevský plavec, který se už radoval v bazénu ze světového titulu, byl totiž diskvalifikován za předčasný start a na prvním místě se na výsledkové tabuli objevil Sun Jang.
Sun Jang konfrontuje Duncana Scotta při medailovém ceremoniálu
Sun Jang konfrontuje Duncana Scotta při medailovém ceremoniálu | Foto: Reuters

Sedmadvacetiletý Číňan se nejdříve zdál být překvapený, ale pak se posadil na provaz oddělující dráhy a s rukama nad hlavou slavil obhajobu světového titulu v této disciplíně.

Brit Duncan Scott se odmítl s Jangem vyfotit.
Brit Duncan Scott se odmítl s Jangem vyfotit. | Foto: Reuters

Z hlediště se ozývala směs jásotu a hvízdání. Po triumfu na 400 metrů tak má Sun Jang na tomto šampionátu druhé zlato.

Medailový ceremoniál znovu přinesl otevřený protest jednoho ze Sun Jangových soupeřů. Zatímco po finále čtyřstovky se odmítl s Číňanem postavit na stupně vítězů stříbrný Australan Mack Horton, tentokrát otevřeně vyjádřil svou nelibost Brit Duncan Scott, který se s Rusem Maljutinem dělil o bronz.

Když měl podat Sun Jangovi ruku, tak raději nechal obě ruce za zády, a při společném fotografování medailistů se držel stranou, zatímco Číňan, stříbrný Japonec Kacuhiro Macumoto i Maljutin pózovali. Když pak ostatní medailisté zastavili na další fotografování u bazénu, britský plavec šel dál.

Sun Jang nesl Scottovo odmítnutí velmi nelibě. Těsně předtím, než pořadatelé spustili čínskou hymnu, se Jang na ostentativně distancovaného Brita takto obořil.

Cestou ze stupňů vítězů pak evidentně velmi rozladěný Jang na britského plavce křičel "Já jsem vítěz! A ty jsi prohrál!"

Seemanová má rekord a jisté Tokio

Plavkyně Barbora Seemanová v odpoledním semifinále na 200 metrů volný způsob na mistrovství světa znovu vylepšila český rekord. Časem 1:57,16 splnila i v této disciplíně limit na olympijské hry v Tokiu, ale postup do finále jí o jedno místo unikl. Stejně jako Simona Kubová na znakařské stovce obsadila devátou příčku, na osmou Japonku Rio Širaiovou ztratila 34 setin.

Devatenáctiletá Seemanová si na šampionát do korejského Kwangdžu přivezla skvělou formu: zatím při každém startu vylepšila český rekord nebo k tomu jako členka štafety alespoň přispěla. V odpoledním semifinále dvoustovky stlačila rekordní čas z dopolední rozplavby o dalších 16 setin a zajistila si i v této disciplíně olympiádu. Požadovaný čas mezinárodní federace FINA pokořila o 12 setin. V Kwangdžu Seemanovou čeká ještě stovka, na které si olympijskou účast zajistila již dříve.

Ženskou patnáctistovku při absenci nemocné světové rekordmanky a největší favoritky Katie Ledecké z USA vyhrála Italka Simona Quadarellaová. Dvacetiletá úřadující mistryně Evropy porazila o bezmála osm sekund Němku Sarah Kohlerovou a získala první světové zlato. Před dvěma lety v Budapešti byla na MS třetí.