Šebrle obhájil evropské zlato

ČTK, SportPlus
4. 3. 2007 15:42
Birmingham - Český vícebojař Roman Šebrle vybojoval na atletickém mistrovství Evropy třetí zlatou medaili v řadě. Uvnitř: Galerie

V závěrečném běhu na 1 000 metrů stáhl Šebrle náskok ruského závodníka Pogorelova a se ziskem 6 196 bodů se stal evropským šampionem. Třetí skončil Bělorus Andrej Kraučanka.

Ruský sedmibojař Alexandr Pogorelov se ve své parádní disciplíně, skoku o tyči, nedokázal od českého atleta odpoutat natolik, aby si před závěrečným během na 1 000 metrů vytvořil na prvním místě dostatečný náskok.

Šebrleho zlatá éra má další pokračování
Portrét fenomenálního desetibojaře, který se stejně dobře mohl stát fotbalistou.

Čeští atleti mají první medaili. Z dálky
Dálkařka Denisa Ščerbová získala bronzovou medaili.

Janků finále nedoskákal, skončil čtvrtý
Český výškař nemohl pro zranění dokončit slibně rozjetý závod, čtvrtá skončila i tyčkařka Rybová.

Šebrlemu tak stačilo v poslední disciplíně předběhnout ruského atleta o čtyři vteřiny. Pogorelov podle předpokladů zaostával hned od startu a Šebrle si mohl vychutnat zlatý doběh. V něm ale trochu zpomalil a o čtyři body zaostal za hranicí 6 200 bodů, kterou chtěl v Birminghamu pokořit.

Šebrle nakonec Pogorelova porazil o 69 bodů.

Obrovskou vůli dokončit sedmiboj na evropském šampionátu předvedl druhý český vícebojař, Josef Karas. Ten celé dva dny bojoval se zdravotními potížemi, které vyvrcholily právě v závěrečném běhu. Dvakrát musel zastavit kvůli křeči do lýtka, ale vždy se znovu rozběhl a závod s vypětím všech sil dokončil na posledním dvanáctém místě.

Rázem se tak stal hrdinou anglického publika, které jeho sportovní snaze nadšeně aplaudovalo.

"Taktika na závěrečnou patnáctistovku byla po tyči dána. Musel jsem běžet okolo 2:45 abych vyhrál. Mám velkou radost. Je to přece jen třetí zlato z evropské haly," řekl Šebrle spolupracovníkovi Aktuálně.cz.

Pogorelov v tyčce potřebný náskok nezískal

Pogorelov skočil o tyči 510 cm, ale Roman Šebrle se dokázal dostat přes výšku jen o deset centimetrů nižší a na Rusa, který v bězích není příliš silný, ztrácel 32 bodů, což jsou v přepočtu čtyři vteřiny. Šance na zisk třetí zlaté medaile po sobě byla tak stále velmi velká.

• BettingCentrum.cz - vše pro sázkaře:
    Šebrle je horkým kandidátem na zlato

Evropský rekordman Šebrle po nevýrazných překážkách i sobotním skoku do výšky opět prokázal, že přijel na šampionát dobře připraven.

"Věděl jsem, že nyní musím dát 5 m v tyči, jinak nemám šanci na zlato. Vyšlo to. Dokonce jsem měl slibný pokus na 510 cm. To mě dost potěšilo, protože upřímně, jsem vlastně tyč nemohl díky zranění z Afriky trénovat," svěřil se Šebrle spolupracovníkovi Aktuálně.cz.

Ruský sedmibojař Alexandr Pogorelov se raduje po překonání 510 cm ve skoku o tyči. | Foto: Reuters

"Poběžím na sebe, rozhodně si ho nebudu hlídat," prohlásil Šebrle a hodlá atakovat čas kolem 2:40 minuty.

Pogorelovův osobní rekord je o více než deset sekund horší. Třetí je zatím kvalitní běžec Andrej Kraučanka z Běloruska, který ještě může zaútočit na druhé místo.

Druhý český vícebojař Josef Karas měl při skoku o tyči potíže s křečemi v lýtku, skočil 440 cm a figuruje na jedenáctém místě.

Po první disciplíně druhého dne sedmiboje se dostal ruský sedmibojař Pogorelov do vedení.

Ruský atlet proběhl rovinku s překážkami v času 8,14 sekundy a porazil o osm setin dosud vedoucího obhájce titulu Romana Šebrleho. Evropský rekordman Šebrle prohrával před skokem o tyči s Pogorelovem o jediný bod.

Nejrychlejší na překážkách byl Bělorus Andrej Kraučanka, který si tak upevnil třetí místo v průběžném pořadí. Šebrle opět ztratil oproti svým propočtům, podobně slabý výkon na vrcholné soutěži předvedl naposledy před více než deseti lety.

Druhý český vícebojař Josef Karas se dál potýká s bolestivě naraženou patou. Po výkonu 8,60 sekundy se propadl na desátou pozici.

Po výšce vedl Šebrle o devatenáct bodů

Po skoku do výšky se náskok největší české medailové naděje na prvním místě sedmiboje snížil na 19 bodů. Do výšky skočil Šebrle 202 cm, zatímco jeho hlavní rival Rus Alexandr Pogorelov skočil o šest centimetrů více.

Na třetí místo se díky vítězství ve výšce skokem přes 211 centimetrů posunul Bělorus Andrej Kraučanka. Josef Karas skočil 190 centimetrů a patřilo mu průběžné deváté místo.

Roman Šebrle nad birminghamskou laťkou.
Roman Šebrle nad birminghamskou laťkou. | Foto: Pavel Pruša

"Celkem dobře se mi závodilo, ale ta výška byla otřesná," komentoval Šebrle výkon 202 centimetrů, který byl jeho nejhorším na velké soutěži od mistrovství světa v Edmontonu v roce 2001, kde byl zraněný.

"Škoda startu na šedesátce, v dálce a v kouli jsem předvedl to, na co jsem měl," vykládal po závodu do telefonu už z hotelového pokoje. Výška ho natolik rozladila, že z haly pospíchal rychle pryč.

Šebrlemu vyšly výborně druhé dvě disciplíny. Po dálce se mu povedl i vrh koulí - stejně jako ve druhé disciplíně si i v té třetí připsal vítězství. Koulí vrhnul 16,12 metru, což je jeho nejlepší halový výkon od mistrovství světa v Budapešti v roce 2004. Tehdy se mu podařilo vytvořit evropský rekord 6438 bodů.

Největšího soupeře Rusa Pogorelova překonal o 91 centimetrů a v průběžném pořadí zvýšil náskok na něj na 75 bodů.

V dálce Šebrle skočil 7,77 metru, což byl podobně jako u koule jeho nejlepší výkon v hale za poslední tři roky. Skok do dálky mu vynesl 1007 bodů a pomohl mu dostat se do čela.

Na minulém šampionátu v Madridu skočil Šebrle o 22 centimetrů méně.

Další český zástupce v sedmiboji Josef Karas skončil ve vrhu koulí osmý a klesl o jedno místo na průběžnou sedmou pozici.

Po úvodním sprintu na 60 metrů byl Šebrle až šestý.

Soutěž zahájil navlas stejným časem jako na minulém evropském šampionátu v hale před dvěma lety v Madridu.

BŘEZEN - Desetibojař Roman Šebrle dokázal obhájit zlato na halovém ME v Birminghamu. | Foto: Reuters

Výkonem 7,06 sekundy se v Birminghamu zařadil na průběžné šesté místo, druhý český vícebojař Josef Karas byl o setinu pomalejší a figuroval po sprintu hned za Šebrlem.

"Výsledný čas 8.22 nebyl nejuspokojivější, ale vzhledem ke kolizi nad čtvrtou překážkou s Estoncem Kallasem, nebyl nejhorší. Žduchli jsem do sebe rukama, oba nás to tak překvapilo, že jsme se po sobě ohlédli. Je to škoda, mohl jsem běžet rychleji," připomněl Šebrle ne zcela vydařený začátek sedmiboje.

Šedesátku zaběhl nejrychleji německý vícebojař Jacob Minah s časem 6,92 sekundy. O setinu za ním zaostal Belgičan Francois Gourmet, třetí byl další německý atlet Dennis Leyckes.

Muži:
Sedmiboj:
1. Šebrle (ČR) 6196 bodů (60 m: 7,06 - dálka: 779 - koule: 16,12 - výška: 202 - 60 m př.: 8,22 - tyč: 500 - 1000 m: 2:45,84), 2. Pogorelov (Rus.) 6127 (7,01 - 764 - 15,21 - 208 - 8,14 - 510 - 2:55,47), 3. Kraučanka (Běl.) 6090 (7,04 - 767 - 12,46 - 211 - 8,04 - 490 - 2:41,85), 4. Leyckes 5962 (6,99 - 685 - 12,76 - 199 - 8,14 - 540 - 2:40,43), 5. Minah (oba Něm.) 5896 (6,92 - 741 - 13,53 - 199 - 8,24 - 490 - 2:45,80), 6. Barras (Fr.) 5883 (7,21 - 702 - 14,88 - 196 - 8,17 - 500 - 2:41,43), ...12. Karas (ČR) 5229 (7,07 - 723 - 13,92 - 190 - 8,60 - 440 - 3:18,06).