Šebrle dostal armádní medaili za zásluhy

ČTK ČTK
18. 10. 2013 12:54
Armáda dnes ocenila olympijského vítěze a někdejšího mistra světa za to, jak ji reprezentoval, a udělila mu čestný odznak za zásluhy I. stupně
Roman Šebrle.
Roman Šebrle. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Po sedmnácti letech v Dukle odejde bývalý desetibojařský král Roman Šebrle koncem roku do výsluhy. Armáda dnes ocenila olympijského vítěze a někdejšího mistra světa za to, jak ji reprezentoval, a udělila mu čestný odznak za zásluhy I. stupně.

"Když už s atletikou končím, tak je pro mě čest a cením si, že se Dukla potažmo armáda se mnou dokáže takhle rozloučit," řekl major Šebrle, který už v minulosti dostal mimo jiné medaili prezidenta republiky za zásluhy II. stupně.

Osmatřicetiletý Šebrle letos v červnu oznámil, že končí atletickou kariéru, během které získal zlato na olympiádě v Aténách 2004, na mistrovství světa v Ósace 2007 a z vrcholných akcí přivezl celkem osmnáct medailí, z toho polovinu zlatých. V roce 2001 překonal v Götzisu jako první na světě hranici 9000 bodů.

Prakticky celý sportovní život spojil s Armádním sportovním centrem. První rok absolvoval i klasickou vojnu a neměl problém se podřídit vojenskému drilu. "S kariérou jsem začínal, nic jsem neznamenal a na vojnu jsem musel. Vzpomínky mám zajímavé a pěkné. A lepší bylo jít na Duklu, kde se dalo trénovat," řekl.

Přijímač podstoupil Šebrle v Liberci, po měsíci se přestěhoval na Duklu do Prahy. "Budíček byl v 6:30, nástup v 7:15 tuším a v deset večerka," vzpomínal. Chodil na služby, hlídal stadion na Julisce. "Taky jsme museli umývat nádobí, což jsem nesnášel, ale nenechával jsem to špinavý," smál se. "Umývali jsme i chodbu a záchody, ale jinak měli volnost tréninkovou, to bylo nejdůležitější."

S Duklou zůstane v kontaktu i nadále a kvitoval i dnešní výstavu fotografií, která mapuje historii a úspěchy armádního sportu od roku 1948. Tehdy vznikl Armádní tělocvičný klub, jež je dnešním Armádním sportovním centrem Dukla.

"Je potřeba ukázat, že Dukla existuje v součinnosti s armádou a pokud chce někdo dělat vrcholový sport, tak musí jedině na Duklu," prohlásil Šebrle.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy