Šebrle dostal armádní medaili za zásluhy

ČTK ČTK
18. 10. 2013 12:54
Armáda dnes ocenila olympijského vítěze a někdejšího mistra světa za to, jak ji reprezentoval, a udělila mu čestný odznak za zásluhy I. stupně
Roman Šebrle.
Roman Šebrle. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Po sedmnácti letech v Dukle odejde bývalý desetibojařský král Roman Šebrle koncem roku do výsluhy. Armáda dnes ocenila olympijského vítěze a někdejšího mistra světa za to, jak ji reprezentoval, a udělila mu čestný odznak za zásluhy I. stupně.

"Když už s atletikou končím, tak je pro mě čest a cením si, že se Dukla potažmo armáda se mnou dokáže takhle rozloučit," řekl major Šebrle, který už v minulosti dostal mimo jiné medaili prezidenta republiky za zásluhy II. stupně.

Osmatřicetiletý Šebrle letos v červnu oznámil, že končí atletickou kariéru, během které získal zlato na olympiádě v Aténách 2004, na mistrovství světa v Ósace 2007 a z vrcholných akcí přivezl celkem osmnáct medailí, z toho polovinu zlatých. V roce 2001 překonal v Götzisu jako první na světě hranici 9000 bodů.

Prakticky celý sportovní život spojil s Armádním sportovním centrem. První rok absolvoval i klasickou vojnu a neměl problém se podřídit vojenskému drilu. "S kariérou jsem začínal, nic jsem neznamenal a na vojnu jsem musel. Vzpomínky mám zajímavé a pěkné. A lepší bylo jít na Duklu, kde se dalo trénovat," řekl.

Přijímač podstoupil Šebrle v Liberci, po měsíci se přestěhoval na Duklu do Prahy. "Budíček byl v 6:30, nástup v 7:15 tuším a v deset večerka," vzpomínal. Chodil na služby, hlídal stadion na Julisce. "Taky jsme museli umývat nádobí, což jsem nesnášel, ale nenechával jsem to špinavý," smál se. "Umývali jsme i chodbu a záchody, ale jinak měli volnost tréninkovou, to bylo nejdůležitější."

S Duklou zůstane v kontaktu i nadále a kvitoval i dnešní výstavu fotografií, která mapuje historii a úspěchy armádního sportu od roku 1948. Tehdy vznikl Armádní tělocvičný klub, jež je dnešním Armádním sportovním centrem Dukla.

"Je potřeba ukázat, že Dukla existuje v součinnosti s armádou a pokud chce někdo dělat vrcholový sport, tak musí jedině na Duklu," prohlásil Šebrle.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy