Sdruženář Portyk potvrdil na MSJ formu, ve sprintu devátý

25. 1. 2013 16:35
Ilustrační foto

Liberec - Sdruženář Tomáš Portyk skončil na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let devátý ve sprintu. Po skoku byl sedmý, v běhu na pět kilometrů o dvě místa klesl.

Závod vyhrál Němec Manuel Faisst a získal na šampionátu v Liberci druhou zlatou medaili. Teprve šestnáctiletý Portyk devátým místem navázal na úspěch z dlouhého závodu, v němž byl sedmý.

V běhu chtěl Portyk co nejdřív dojet finského soupeře, což se mu podařilo. "V posledním stoupání mi však došly síly a v samotném závěru už jsem na to fyzicky neměl," přiznal Portyk.

Závodník z Lomnice nad Popelkou však splnil to, pro co si do Liberce přijel. "Mým cílem bylo dvakrát umístění do nejlepší šestnáctky, což se mi povedlo," uvedl.

V mezinárodní mistrovství Ruska se v Liberci proměnily závody ve skiatlonu. Mezi muži vyhrál Dmitrij Rostovcev, šampion ze závodu na 10 km, ženám vládla Rakušanka Teresa Stadloberová, stříbrná z pětikilometrového závodu, která jako jediná narušila hegemonii ruských lyžařů. Ti obsadili zbývající stupně vítězů.

Knop skončil jedenáctý

Stadloberová je dcerou Aloise Stadlobera, mistra světa ze štafety v Ramsau 1999, a ruské běžkyně se za ní seřadily od druhého do čtvrtého místa.

Nejlepší z domácích reprezentantek Petra Nováková dojela na třinácté pozici se ztrátou minuty a tří vteřin na vítězku, mezi juniory byl z Čechů nejrychlejší jedenáctý Petr Knop.

"Spokojený jsem velice, je to zatím můj nejlepší výsledek. Rozhodovalo se v posledním kopci a tam už jsem měl úplně kožené nohy," konstatoval osmnáctiletý talent Knop. "Štěstí, že tam nebylo víc lidí, kteří by mě mohli předjet, protože tam už to byla velká krize," dodal.

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování:

Junioři:

Skiatlon (10+10 km): 1. Rostovcev 47:40,2, 2. Malcev -3,9, 3. Červotkin (všichni Rus.) -5,2, ...11. Knop -1:17,5, 35. Kordutch -3:08,4, 60. Fellner -5:15,7, 66. Žižka (všichni ČR) -5:33,4.

Severská kombinace:

Krátký závod: 1. Faisst (Něm.) 11:49,4, 2. Hannon (Fr.) -2,6, 3. Ilves (Est.) -25,2, ...9. Portyk -48,1, 29. Zeman -1:56,8, 37. Oplistil (všichni ČR) -2:33,3.

Juniorky:

Skiatlon (5+5 km): 1. Stadloberová (Rak.) 27:13,0, 2. Šuňajevová -6,6, 3. Žambalovová (obě Rus.) -10,9, ...13. Nováková -1:03,2, 44. Hynčicová -2:59,5, 49. Preisslerová -3:20,3, 50. Klaclová (všechny ČR) -3:27,3.