Sdruženář Hettich si doběhl pro zlato

ČTK, SportPlus
11. 2. 2006 16:07
Turín - Německý sdruženář Georg Hettich vyhrál klasický závod sdruženářů. Po vítězství ve skokanské části si skvěle vedl i v běhu a v závěru patnáctikilometrové trati o necelých deset vteřin porazil Rakušana Felixe Gottwalda. Třetí byl Nor Magnus Moan. Překvapivě bez medaile zůstal suverén této sezony Světového poháru Hannu Manninen z Finska, který obsadil až devátou příčku.

Moan v dramatickém závěru porazil jen o pár centimetrů krajana Tandeho. Bez medaile zůstal suverén této sezony Světového poháru Hannu Manninen z Finska, jenž obsadil až devátou příčku. Po skoku byl osmý a až do poloviny běžecké části společně s Gottwaldem a Moanem stahoval náskok vedoucí trojice.

Finský sdruženář Hannu Manninen při skoku.
Finský sdruženář Hannu Manninen při skoku. | Foto: Reuters

Pak však excelentní běžec, který vyhrál posledních sedm závodů SP, překvapivě nedokázal se svými soupeři udržet kontakt a na desátém kilometru na ně ztrácel dvanáct vteřin. V závěru se trojnásobný vítěz Světového poháru ještě propadl a potvrdil tak svůj komplex z velkých závodů.

Z českých sdruženářů byl nejlepší Pavel Churavý, jenž si oproti skoku polepšil o deset příček a obsadil jednadvacátou pozici a potvrdil tak svá slova před běžeckou částí. "Budu bojovat, abych se posunul co nejvýše. Tam, kde jsem chtěl být, ale určitě nebudu," řekl Churavý, jenž před čtyřmi lety v Salt Lake City obsadil v klasickém závodě patnácté místo. Ladislav Rygl a Tomáš Slavík skončili až ve čtvrté desítce, Patrik Chlum dojel předposlední.

Rakouský sdruženář Felix Gottwald při skoku.
Rakouský sdruženář Felix Gottwald při skoku. | Foto: Reuters

Hettich jako vítěz skoku odstartoval do běžecké části závodu z vedoucí pozice. Záhy se na něj dotáhli Tande a Fin Jaakko Tallus a společně také absolvovali většinu závodu. Přibližně dva a půl kilometru před cílem lídry dostihli Gottwald s Moanem. Hettich v závěrečném stoupání jako jediný dokázal zachytit Gottwaldův nástup a v závěru zkušenému Rakušanovi ujel.

Sedmadvacetiletý Němec se přitom radoval z vůbec prvního vítězství na elitním závodě, zatím nikdy nevyhrál ani ve Světovém poháru.

Výsledky: 1. Hettich (Něm.) 39:44,6, 2. Gottwald (Rak.) -9,8, 3. Moan - 16,2, 4. Tande (oba Nor.) -16,3, 5. Tallus (Fin.) -17,3, 6. Haseney -51,1, 7. Kircheisen (oba Něm.) -1:10,5, 8. Lodwick (USA) -1:12,0, 9. Manninen (Fin.) -1:35,6, 10. Maslenikov (Rus.) - 1:45,6, 11. Lamy Chappuis (Fr.) -1:49,4, 12. Gruber -2:03,3, 13. Bieler (oba Rak.) -2:06,7, 14. Michielli (It.) -2:20,9, 15. Demong (USA) -2:23,9, ...21. Churavý -3:29,6, 36. Rygl -5:14,1, 37. Slavík -5:14,8, 47. Chlum (všichni ČR) -10:19,3.