Sdruženář Dvořák skončil v Lillehammeru osmý

7. 12. 2013 10:24
I když před sezonou na můstku téměř netrénovali, vyšla českým sdruženářům skokanská část dnešního závodu Světového poháru v Lillehammeru na výbornou.
Skoky závodu sdruženého - ilustrační foto.
Skoky závodu sdruženého - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lillehammer - Český sdruženář  Miroslav Dvořák obsadil osmé místo v sobotním závodu v norském Lillehammeru a vylepšil si letošní maximum ve Světovém poháru. Zvítězil favorizovaný Francouz Jason Lamy Chappuis.

Premiérové body v kariéře získal sedmnáctiletý Tomáš Portyk za 24. místo a první body v sezoně si připsal i Pavel Churavý, který ale neudržel vynikající čtvrtou příčku po skokanské části. V běhu na deset kilometrů se propadl na 26. pozici.

Skokanská část na středním můstku českým sdruženářům vyšla výborně. Za čtvrtým Churavým byl Dvořák osmý a hned za ním figuroval Portyk.

Vyhrál ji Francouz Francois Braud výkonem 99,5 metru před Lamym Chappuisem, který jako jediný pokořil stovku (101 m).

Churavý předvedl 97 metrů a dlouho se vyhříval v čele průběžného pořadí. Nakonec klesl na čtvrté místo a do běhu vyrazil se ztrátou 29 vteřin na Brauda.

Dvořák skočil 94,5 metru, Portyk při letošní premiéře v SP skočil 89,5 metru a běžel čtyři vteřiny za Dvořákem. Nejhůře z českého kvarteta trenéra Luďka Šablatury skočil Tomáš Slavík, 85 metrů stačilo na 44. místo.

Osamocenému Dvořákovi došly síly

Výborný běžec Dvořák mohl mít naději útočit na stupně vítězů, o což se snažil. Už po prvním ze čtyř okruhů v délce 2,5 km dotáhl skupinu s Churavým, kterou o chvilku později předjel a dostal se na čtvrté místo s odstupem 38 vteřin na čelo.

Dvořák ale doplatil na to, že jel osamoceně. Při vjezdu do posledního kola ho dojela silná skupina vedená Norem Mikkem Kokslienem. Česká jednička tempu nestačila a nakonec Dvořák klesl zpět na osmé místo, z kterého vyjížděl.

"Se skokem panuje velká spokojenost, pomohl mi středeční trénink," řekl Dvořák, který odletěl do Lillehammeru s předstihem, aby částečně dohnal tréninkové manko na můstku.

"Z běhu naopak trochu zklamání, ale zkusil jsem to sám. Foukal hodně vítr, nebylo se za koho schovat a nešlo si trochu odpočinout. Do posledního kola už jsem na to neměl se s Nory udržet, ale jinak osmé místo beru," dodal.

Lamy Chappuis projel cílem první o 6,2 vteřiny před Japoncem Akitem Watabem. Na třetí místo se až z 28. místo po skoku propracoval domácí Kokslien.

V neděli je na pořadu další závod, tentokrát se bude skákat na velkém můstku.

Závod SP v severské kombinaci v Lillehammeru (Norsko):

1. Lamy Chappuis (Fr.) 26:45,2, 2. A. Watabe (Jap.) -13,5, 3. Kokslien -18,3, 4. Graabak (oba Nor.) -22,2, 5. Rydzek (Něm.) -23,8, 6. Braud (Fr.) -29,1, ...8. Dvořák -48,1, 24. Portyk -1:52,5, 26. Churavý -1:53,7, 45. Slavík (všichni ČR) -3:16,7.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 17 závodů): 1. Lamy Chappuis 145 b., 2. Graabak 130, 3. Frenzel (Něm.) 126, 4. A. Watabe 116, 5. Kokslien 110, 6. Rydzek 77, ...9. Dvořák 54, 33. Portyk 7, 36. Churavý 5.