Schlierenzauer vyhrál závod v letech v Kulmu

ČTK, RedSpo
10. 1. 2009 16:28
Nejlepší Čech Lukáš Hlava byl 24.
Jakub Janda skončil až ve třetí desítce pořadí (ilustrační foto).
Jakub Janda skončil až ve třetí desítce pořadí (ilustrační foto). | Foto: Václav Rojík

Bad Mitterndorf - Mistr světa v letech na lyžích Gregor Schlierenzauer vyhrál dnešní závod Světového poháru na domácím mamutím můstku Kulm u Bad Mitterndorfu. Devatenáctiletý Rakušan triumfoval před lídrem seriálu Simonem Ammanem ze Švýcarsku především díky letu 215,5 metru v druhém kole, jímž o půldruhého metru překonal šest let starý rekord můstku Němce Svena Hannavalda.

Z českého kvarteta dosáhli na body dva reprezentanti. Lukáš Hlava byl čtyřiadvacátý a o tři příčky vylepšil svůj nejlepší výsledek v SP v kariéře. Jakub Janda se dělil o 26. místo. Jan Matura a Borek Sedlák do druhého kola nepostoupili, nejlepší Čech na nedávném Turné čtyř můstků Roman Koudelka víkendové závody vynechal.

Sáblíková je po první disciplíně ME na 12. místě

Třetí muž z Turné Schlierenzauer atakoval dvousetmetrovou hranici už v prvním kole, kdy mu jejímu dosažení chybělo půl metru. Průběžně byl druhý za Švýcarem Ammannem, po jehož letu 207,5 metru ztrácel téměř deset bodů.

Druhé kolo však Ammannovi vůbec nevyšlo a po pokusu 195,5 metru o vedení přišel. Hůře dopadl nečekaný vítěz Turné Wolfgang Loitzl z Rakouska, jenž skočil ještě méně a klesl z třetího místa na sedmé. Na stupně vítězů se místo něj posunul jeho krajan Martin Koch, který předvedl druhý nejdelší let dne 209 metrů.

Schlierenzauer získal 14. triumf v kariéře s osmibodovým náskokem a ztrátu na Ammanna v průběžném pořadí SP snížil na 117 bodů.