Schlierenzauer načal druhou padesátku triumfů, Češi neuspěli

29. 11. 2013 19:00
Gregor Schlierenzauer triumfoval, i když byl po prvním kole až na 15. místě.
Gregor Schlierenzauer triumfoval, i když byl po prvním kole až na 15. místě. | Foto: Reuters

Kuusamo - Rakouský skokan na lyžích Gregor Schlierenzauer vyhrál závod Světového poháru v Kuusamu, ačkoliv byl po prvním kole až patnáctý.

Nejdelším skokem dne se ale vrátil do závodu, nakonec o půl bodu porazil i nečekaného průběžného lídra Marinuse Krause z Německa a oslavil 51. vítězství v kariéře.

Pro české skokany Jana Maturu a Jakuba Jandu skončil závod poznamenaný větrnými podmínkami v prvním kole, další čtyři reprezentanti nepostoupili ani z kvalifikace.

Schlierenzauer útočil z 15. místa

Obhájce celkového prvenství Schlierenzauer vstoupil do závodu skokem dlouhým 128,5 metru a po prvním kole ztrácel na vedoucího Krause 17,8 bodu.

Při druhém pokusu ale dolétl do vzdálenosti 143 metrů a žádný soupeř už mu nedokázal zabránit ve vylepšení rekordu v počtu vítězných závodů v SP.

Kraus uhájil alespoň druhé místo a ve 22 letech poprvé v životě vybojoval medailové umístění. Třetí Thomas Morgenstern z Rakouska zaostal za vítězným krajanem o devět desetin.

Schlierenzauer naplno bodoval hned při svém prvním startu v sezoně. Při premiéře v Klingenthalu se až na nájezdové věži těsně před koncem prvního kola rozhodl nenastoupit kvůli těžkým podmínkám.

Vítěz tamní jednokolové soutěže Polák Krzysztof Biegun skončil ve Finsku osmnáctý a udržel o bod vedení v SP před Krausem.

Maturu s Jandou sfoukl vítr

Matura s Jandou předvedli v proměnlivých povětrnostních podmínkách průměrné výkony a nevešli se do postupové třicítky.

Jury několikrát změnila nájezdové okno a velkou smůlu na vítr měl především Janda, který se pokoušel navázat na 12. místo z Klingenthalu. Poryv ho "sfoukl" na 104,5 metru a nic mu nepomohla ani vysoká bodová kompenzace.

Obsadil 44. místo, jedenáct příček za Maturou. Ten skočil 117,5 metru a postup do druhého kola ho minul o čtyři body.

V kvalifikaci, která byla kvůli silnému větru odložena ze čtvrtka na dnešek, skončil Antonín Hájek 47. (114 metrů), Lukáš Hlava byl o dvě místa za ním (110,5), Martin Cikl se umístil jako 53. (111) a Čestmír Kožíšek byl klasifikován 60. za 99 metrů.

Další český závodník Roman Koudelka ve Finsku není, stále se zotavuje ze zdravotních problémů s krční páteří.

Výsledky:

1. Schlierenzauer (Rak.) 273,2 (128,5+143 m), 2. Kraus (Něm.) 272,7 (136+133), 3. Morgenstern (Rak.) 272,3 (127,5+133,5), 4. Velta (Nor.) 269,2 (133+130,5), 5. Kasai (Jap.) 268,6 (133+132), 6. Freund (Něm.) 266,5 (137+126,5) a Kranjec (Slovin.) 266,5 (126,5+136), 8. Vasiljev (Rus.) 262,9 (128,5+132,5), 9. Takeuči (Jap.) 261,5 (133,5+131,5), 10. Stoch (Pol.) 259,1 (126,5+129), ...33. Matura 111,6 (117,5), 44. Janda 96,6 (104,5).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Biegun (Pol.) 113 b., 2. Kraus 112, 3. Schlierenzauer 100, 4. Wellinger (Něm.) 96, 5. Takeuči 79, 6. Morgenstern 76, ...23. Janda 22.

před 50 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.