Sbohem Raškovi přijeli dát Remsa Boys a 250 hostů

ČTK ČTK
27. 1. 2012 18:10
Pietní akci ohrozil výpadek elektrického proudu
Jiří Raška v únoru 1972.
Jiří Raška v únoru 1972. | Foto: ČTK

Frenštát p.R. - Zaplněné kino s 250 hosty z tuzemska i ze zahraničí se dnes ve Frenštátu pod Radhoštěm rozloučilo na pietní akci se skokanem na lyžích Jiřím Raškou. Olympijský vítěz zemřel 20. ledna ve věku 70 let.

Pieta začala promítáním Raškových vzpomínkových fotografií od skokanských začátků až po současnost. Na pódiu ležela rakev, vedle ní Raškovy lyže, medaile i poháry. Čestnou stráž drželi nejprve členové slavné skokanské party Remsa Boys, poté je vystřídaly mladé frenštátské naděje v kombinézách včetně reprezentantky Vladěny Pustkové.

Čtěte také:

Sportovci truchlí: V Raškovi jsme ztratili světový idol
V nebi mají o radost víc. Raškovy telemarky
Zemřel legendární skokan na lyžích Jiří Raška

Řeč pronesla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová, za olympijský výbor se s Raškou rozloučil František Dvořák, za skokany Leoš Škoda a za lyžařský svaz Lukáš Sobotka.

"Jirka Raška se zapsal do historie českého i světového olympismu tím, že jako první Čech získal zlato na zimní olympiádě. Po skončení kariéry se intenzivně věnoval mládeži, pro kterou bude navždy vzorem," řekl Dvořák. "Byl sportovním prototypem člověka, jakým by si přál být každý z nás v normálním životě."

Pietu sledovali lidé na televizních obrazovkách

Při rozloučení nechyběli Raškův trenér Zdeněk Remsa a jeho svěřenci Dalibor Motejlek, Zbyněk Hubač, Škoda, ze Slovenska dorazil Peter Schlang. Do Frenštátu přijeli také mistr světa v letech Jaroslav Sakala, Pavel Ploc nebo Ladislav Dluhoš.

Lidé sledovali pietní akt přímo v sále nebo v předsálí na televizních obrazovkách. V kině pokládali květiny, klaněli se a zapisovali do kondolenční knihy.

Pietní akci ohrozil výpadek elektrického proudu, který nefungoval v půlce města. Pomoci přijeli hasiči, ale pět minut před začátkem se dodávka obnovila.

Po Raškovi by se měl jmenovat frenštátský areál, nyní zvaný na Horečkách. Raškovo jméno mohl nést už můstek K-95, který se stavěl v roce 1971, ale komunistický režim to zakázal, protože Raška podepsal výzvu Dva tisíce slov.

Pohřeb olympijského vítěze z Grenoblu 1968 a vítěze Turné čtyř můstků se v rodinném kruhu uskuteční ve Frenštátu v sobotu.

 

Právě se děje

Další zprávy