Zůstane Kvitová s Čermákem? Možná jí vadí být pod diktátem, ale bez kouče to nepůjde

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 4. 2016 10:04
Tenisoví experti hodnotí pro Aktuálně.cz krok Petry Kvitové působit na okruhu zatím sama, bez hlavního trenéra.
Petra Kvitová s již bývalým koučem Davidem Kotyzou.
Petra Kvitová s již bývalým koučem Davidem Kotyzou. | Foto: ČTK

Praha - Petru Kvitovou a její současný přístup chápeme, nicméně bojovat o absolutní tenisový vrchol bez hlavního trenéra není možné. Tak by se daly do jedné věty shrnout názory českých tenisových expertů na momentální situaci dvojnásobné šampionky Wimbledonu.

Česká jednička a sedmá hráčka světového žebříčku po lednovém Australian Open ukončila sedmiletou spolupráci s trenérem Davidem Kotyzou. Od té doby si nového kouče nenašla. A jak naznačila její vyjádření, ani na jeho příchod nijak výrazně nespěchá.

Kvitová je spokojená, cítí se svobodnější. Ovšem na druhou stranu zažívá tragický vstup do sezony, v němž je jejím maximem zatím čtvrtfinále z Indian Wells.

Musí mít nějaké zaměření, plán

"Momentálně Petru chápu, po sedmi letech je pochopitelné, že potřebuje čas na racionální rozhodnutí. Je to možná lepší než udělat něco unáhleného," řekl deníku Aktuálně.cz Karel Nováček. Někdejší osmý hráč světa ovšem upozornil, že v tuto chvíli už by Kvitová pomalu měla mít v hlavě představu o budoucím trenérovi.

"Už by měla mít v hlavě jména koučů, s kterými by si mohla rozumět a kteří jí dají ty správné podněty. Dlouhodobě nemůže fungovat bez nějakého zaměření, nějakého plánu. Pokud chce tedy zůstat ve špičce. Třeba půl roku bez trenéra už by bylo moc," podotkl někdejší daviscupový reprezentant.

Tenisový expert a trenér Vladislav Šavrda souhlasil. "Bez trenéra je to na okruhu těžké, obzvlášť pro ženu. Je jasné, že teď potřebuje zjistit, jaké to je mít volnost a nepodřizovat se. Sedm let s jedním trenérem, to je opravdu hodně," zastavil se u dlouholetého profesního partnerství Kvitové s Kotyzou.

Šavrda: Potenciál být první tam stále je

Šavrda je i nadále přesvědčený, že se rodačka z Bílovce může v kariéře stát světovou tenisovou jedničkou. "Často se kvůli tomu hádám se svým okolím, ale jsem přesvědčen o tom, že potenciál tam je. Otázka je, jak ho vytěžit," řekl. 

"Jednou už to bylo blízko, teď je to poměrně daleko. Ale myslím, že je to vše odvislé od správného trenéra, její zodpovědnosti v tréninku i pořádné kondiční přípravy," vysvětlil Šavrda. Myslí si, že Kvitová zřejmě patří mezi tenistky, kterým vadí být neustále pod diktátem.

"Jsou takoví, kteří potřebují více volnosti, více soukromého života. Ale je jasné, že do budoucna to bez trenéra nepůjde, je nutné, aby se po nějakém co nejdříve rozhlédla. Co se týče její krize, myslím si, že pak zase přijde velký turnaj, který bude schopná vyhrát. Ale výkyvy tam asi budou už pořád," dodal.

Pála: Potřebuje si odpočinout od rad

Podle mínění Františka Pály ovšem není třeba zatím z absence trenéra dělat drama. "Ona si potřebuje jen odpočinout od neustálého radění. Sedm let s jedním koučem, to je asi světový rekord. Do toho se dokážu vžít. Vidím to třeba i u mladších žáčků, když se do těch dětí sypou pořádné rady, tak oni pak mají nakonec tendenci zavírat uši a ani si nepamatují, co trenér říkal. A u dospělých to někdy není jiné," přinesl jedno možné vysvětlení otec současného fedcupového kapitána Petra Pály.

Podobný názor zastává Karel Nováček. Ten tvrdí, že sedmiletá spolupráce s Kotyzou už v závěru logicky nemohla fungovat ideálně.

"Ta výsledková krize, kterou má Petra teď, se samozřejmě zrodila už dřív. Už předtím něco nefungovalo a ta spolupráce s trenérem se asi natahovala. Ten problém v její hře byl už předtím. Takže důvody špatného vstupu do téhle sezony vidím v tom, že vztah s bývalým trenérem už nějakou dobu neměl odpovídající úroveň," řekl jednapadesátiletý rodák z Prostějova.

Čermák by mohl být kvalitním koučem

Na turnajích v Americe byl s Kvitovou jako sparingpartner zkušený český deblista František Čermák. Devětatřicetiletý matador může podle expertů české jedničce pomoci.

"On je hrozně prima kluk, v Americe byl jenom s ní, takže se jí mohl věnovat. Je to špičkový deblista, rozhodně má co předávat," podotkl Pála.

"Já nevím, jestli to bylo opravdu jen o sparingu, nebo šlo o zkoušku kvůli nějaké dlouhodobější spolupráci. Čermák je hráč, který je na sklonku kariéry a z hlediska zkušeností i lidsky by byl kvalitním trenérem," doplnil Šavrda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy