Sasínek šokoval Zlatou tretru, 12 setin ho dělilo od olympiády

Jamajský blesk Bolt znovu učaroval Ostravě, v autě i na dráze
... aby pak s převahou vyhrál ve své královské disciplíně, hladké stovce.
Časomíra sympatickému Jamajčanovi naměřila čas 9,98 sekundy v mírném protivětru.
Ve druhém startu v sezoně světový rekordman poprvé běžel pod deset sekund a zařadil se na šesté místo letošních světových tabulek.
Bolt si neodpustil ani své světoznámé gesto.
Foto: Milan Kammermayer
ČTK ČTK
20. 5. 2016 7:04
Filip Sasínek, to je nová vycházející hvězda české atletiky. Je z Hodonína, trénuje ho Antonín Slezák a dvacetiletý talent včera senzačně vyhrál závod na 1500 metrů na Zlaté tretře v Ostravě v času 3:36,32 minuty, kterým si osobní rekord z letošní halové sezony vylepšil o více než propastných pět sekund a dostal se na třetí místo české historie. Jen 12 setin mu chybělo k tomu, aby si splnil sen a dostal se na olympijské hry.

Ostrava - Filip Sasínek, to je nová vycházející hvězda české atletiky. Je z Hodonína, trénuje ho Antonín Slezák a dvacetiletý talent včera senzačně vyhrál závod na 1500 metrů na Zlaté tretře v Ostravě v času 3:36,32 minuty

Tím si vylepšil osobní rekord z letošní halové sezony o více než propastných pět sekund a dostal se na třetí místo české historie. Jen 12 setin mu chybělo k tomu, aby si splnil sen a dostal se na olympijské hry.

Jeho jméno dosud znali jen lidé pohybující se kolem atletiky. Za sebou má starty na mistrovství světa dorostenců i juniorů, kde ale nezanechal nijak velkou stopu. Už loni však na domácích závodech vystrkoval růžky a v Ostravě jako by v něm "bouchly saze". "Stala se šílená věc. Neuvěřitelné, jsem z toho v šoku," prohlásil Sasínek.

Jeho cílem pro závod byl limit na ME do Amsterodamu. Jeho hodnota je 3:40,25 minuty a znamenalo by to zlepšení osobního rekordu. "To bych plakal štěstím," uvedl Sasínek.

To, co na dráze v Ostravě předvedl, se moc často nevidí. Držel se za vodiči jako mazák, schovaný v chumlu, v posledním kole zrychlil a v cílové rovince všechny předběhl. "Cítil jsem šanci, musel jsem. Ale nečekal jsem, že budu mít tak silný finiš," pravil.

V Hodoníně je spokojený

Před favority nemá slitování, českou jedničku a halového vicemistra světa Jakuba Holušu včera porazil podruhé v kariéře. Platí za zdravě drzého mládence. "No, uzavřený rozhodně nejsem," pousmál se. "Ale snažím se být s každým zadobře, zasrandovat si se všemi," prozradil.

I proto je v Hodoníně spokojený. Má tam dobrou partu a trenéra, který ho vede od začátku kariéry, ke které se dostal od hokeje. "Rozhodně nehodlám nikam odcházet," měl jasno. Bude to mít ale těžké, protože po tomto výkonu o něj bude zájem. "Podmínky mám v Hodoníně dobré, otázka je, co by mi jinde nabídli. Mám výborného trenéra, zatím mi nic nechybí," řekl.

Hned po závodu mu ale nabídl spolupráci sám Holuša, kterému první závod roku nevyšel. "Konečně jsme dva," prohlásil vicemistr světa. "Nečekal jsem, že udělá takové zlepšení. Je to super. Kdyby měl zájem a mohli jsme jet společně na soustředění před ME, to by bylo super. Je to o vzájemné komunikaci a dohodě. Nebráním se ničemu. Byl bych rád. Ve dvou a více lidech se běhání dělá líp," řekl český rekordman.

Holuša je pro něj vzor

Ani Sasínek by v zásadě nebyl proti. "Soustředění je něco jiného, to bych byl rád i já. Rozhodně si pomoct takovým kalibrem, to by stálo za to," řekl. "Jakub (Holuša) je pro mě neskutečný pojem, takový vzor. Pro český běh udělal strašně moc, konečně se o českém běhu mluví, takže moc si ho cením a snažím se mu vyrovnat," uvedl mladík.

Kdysi si vysnil, že pojede na olympijské hry. Na Zlaté tretře mu chyběl kousek. "Pro každého sportovce je to sen. Takže teď mě to štve. Asi mi to ale taky ještě pořádně nedochází. To mě ještě bude mrzet," glosoval chybějících 12 setin. Jednou by chtěl podle svých slov konkurovat i běžcům tmavé pleti, ale dává si postupné cíle. Tím prvním je zatím kvalifikace na OH.

"Bude na mě teď upřená asi dost pozornost, jestli to dokážu. Ale udělám pro to všechno," slíbil běžec, který kombinuje závody na 800 a 1500 metrů a jednou by chtěl zkusit i delší tratě. Další pokus dostat se na OH tedy bude mít kdy? "Prvního června dělám maturitu, takže potom," pousmál se student grafického designu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy