Sasínek šokoval Zlatou tretru, 12 setin ho dělilo od olympiády

Jamajský blesk Bolt znovu učaroval Ostravě, v autě i na dráze
... aby pak s převahou vyhrál ve své královské disciplíně, hladké stovce.
Časomíra sympatickému Jamajčanovi naměřila čas 9,98 sekundy v mírném protivětru.
Ve druhém startu v sezoně světový rekordman poprvé běžel pod deset sekund a zařadil se na šesté místo letošních světových tabulek.
Bolt si neodpustil ani své světoznámé gesto.
Foto: Milan Kammermayer
ČTK ČTK
20. 5. 2016 7:04
Filip Sasínek, to je nová vycházející hvězda české atletiky. Je z Hodonína, trénuje ho Antonín Slezák a dvacetiletý talent včera senzačně vyhrál závod na 1500 metrů na Zlaté tretře v Ostravě v času 3:36,32 minuty, kterým si osobní rekord z letošní halové sezony vylepšil o více než propastných pět sekund a dostal se na třetí místo české historie. Jen 12 setin mu chybělo k tomu, aby si splnil sen a dostal se na olympijské hry.

Ostrava - Filip Sasínek, to je nová vycházející hvězda české atletiky. Je z Hodonína, trénuje ho Antonín Slezák a dvacetiletý talent včera senzačně vyhrál závod na 1500 metrů na Zlaté tretře v Ostravě v času 3:36,32 minuty

Tím si vylepšil osobní rekord z letošní halové sezony o více než propastných pět sekund a dostal se na třetí místo české historie. Jen 12 setin mu chybělo k tomu, aby si splnil sen a dostal se na olympijské hry.

Jeho jméno dosud znali jen lidé pohybující se kolem atletiky. Za sebou má starty na mistrovství světa dorostenců i juniorů, kde ale nezanechal nijak velkou stopu. Už loni však na domácích závodech vystrkoval růžky a v Ostravě jako by v něm "bouchly saze". "Stala se šílená věc. Neuvěřitelné, jsem z toho v šoku," prohlásil Sasínek.

Jeho cílem pro závod byl limit na ME do Amsterodamu. Jeho hodnota je 3:40,25 minuty a znamenalo by to zlepšení osobního rekordu. "To bych plakal štěstím," uvedl Sasínek.

To, co na dráze v Ostravě předvedl, se moc často nevidí. Držel se za vodiči jako mazák, schovaný v chumlu, v posledním kole zrychlil a v cílové rovince všechny předběhl. "Cítil jsem šanci, musel jsem. Ale nečekal jsem, že budu mít tak silný finiš," pravil.

V Hodoníně je spokojený

Před favority nemá slitování, českou jedničku a halového vicemistra světa Jakuba Holušu včera porazil podruhé v kariéře. Platí za zdravě drzého mládence. "No, uzavřený rozhodně nejsem," pousmál se. "Ale snažím se být s každým zadobře, zasrandovat si se všemi," prozradil.

I proto je v Hodoníně spokojený. Má tam dobrou partu a trenéra, který ho vede od začátku kariéry, ke které se dostal od hokeje. "Rozhodně nehodlám nikam odcházet," měl jasno. Bude to mít ale těžké, protože po tomto výkonu o něj bude zájem. "Podmínky mám v Hodoníně dobré, otázka je, co by mi jinde nabídli. Mám výborného trenéra, zatím mi nic nechybí," řekl.

Hned po závodu mu ale nabídl spolupráci sám Holuša, kterému první závod roku nevyšel. "Konečně jsme dva," prohlásil vicemistr světa. "Nečekal jsem, že udělá takové zlepšení. Je to super. Kdyby měl zájem a mohli jsme jet společně na soustředění před ME, to by bylo super. Je to o vzájemné komunikaci a dohodě. Nebráním se ničemu. Byl bych rád. Ve dvou a více lidech se běhání dělá líp," řekl český rekordman.

Holuša je pro něj vzor

Ani Sasínek by v zásadě nebyl proti. "Soustředění je něco jiného, to bych byl rád i já. Rozhodně si pomoct takovým kalibrem, to by stálo za to," řekl. "Jakub (Holuša) je pro mě neskutečný pojem, takový vzor. Pro český běh udělal strašně moc, konečně se o českém běhu mluví, takže moc si ho cením a snažím se mu vyrovnat," uvedl mladík.

Kdysi si vysnil, že pojede na olympijské hry. Na Zlaté tretře mu chyběl kousek. "Pro každého sportovce je to sen. Takže teď mě to štve. Asi mi to ale taky ještě pořádně nedochází. To mě ještě bude mrzet," glosoval chybějících 12 setin. Jednou by chtěl podle svých slov konkurovat i běžcům tmavé pleti, ale dává si postupné cíle. Tím prvním je zatím kvalifikace na OH.

"Bude na mě teď upřená asi dost pozornost, jestli to dokážu. Ale udělám pro to všechno," slíbil běžec, který kombinuje závody na 800 a 1500 metrů a jednou by chtěl zkusit i delší tratě. Další pokus dostat se na OH tedy bude mít kdy? "Prvního června dělám maturitu, takže potom," pousmál se student grafického designu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy