Šance pro některé ruské atlety? IAAF začala spolupracovat s vybranými suspendovanými atlety

ČTK ČTK
3. 1. 2017 19:51
Mezinárodní atletická federace (IAAF) začala spolupracovat s některými ze suspendovaných ruských atletů.
Maria Abakumová
Maria Abakumová | Foto: Reuters

Monako - Mezinárodní atletická federace IAAF nabídla kvůli dopingu suspendovaným ruským sportovcům možnost, jak se v novém roce znovu zapojit do mezistátních závodů. Aby atleti mohli na mítincích startovat pod neutrální vlajkou, musejí nejprve zodpovědět obsáhlý dotazník, který prověří, zda byli zapleteni do státem organizovaného dopingu v zemi.

IAAF už si vytipovala padesátku ruských atletů, které několik měsíců důkladně sleduje. Všichni podstoupili několik dopingových kontrol, jejich vzorky se testují v laboratořích mimo Rusko.

"Tito ruští sportovci byli zařazeni do systému, který by je měl chránit," řekl předseda IAAF Sebastian Coe s tím, že federace udělá vše pro to, aby mohli čistí sportovci na mezinárodním poli startovat.

Pro ruský atletický svaz naopak dál platí plošné vyloučení ze všech mezistátních soutěží. Podle závěrů zvláštní pracovní skupiny, kterou vede Nor Rune Andersen, sice v zemi nastal v některých oblastech boje proti dopingu pokrok, všechny stanovené podmínky ale ještě Rusko nesplnilo. IAAF suspendaci znovu zváží na zasedání 27. února.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy