Šampioni v Asii? Nováček: Je vidět, že koupit se dá kdokoli

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 12. 2014 7:52
Asijská tenisová show odstartovala prvním podnikem ve filipínské Manile a nadále vzbuzuje protichůdné reakce.
Tomáš Berdych a jeho asijská selfie se Serenou a dalšími tenisovými stars.
Tomáš Berdych a jeho asijská selfie se Serenou a dalšími tenisovými stars. | Foto: Facebook Tomas Berdych

Praha - Asijská tenisová show odstartovala prvním turnajem ve filipínské Manile a nadále vzbuzuje protichůdné reakce.

Hvězdy světového tenisu se spokojeně usmívají do kamer a fotoaparátů, baví diváky bezstarostným tenisem "vylepšeným" o atraktivní změny tradičních pravidel a užívají si pohádkový výdělek za výrazně méně dřiny, než je v jejich branži obvyklé.

Ruce si mnou i pořadatelé v čele s někdejším úspěšným indickým hráčem Mahéšem Bhúpáthím. "Začali jsme dobře, ale ještě nemáme vyhráno. Chceme být zajímaví pro hráče a diváky třeba dalších třicet let a k tomu vede samozřejmě dlouhá cesta," zhodnotil první část ligy. Podnik, kterému alespoň navenek šéfuje, se nicméně nedá nazvat jinak než slůvkem kontroverzní.

Nováček: Nemá to pro mě hodnotu

Fanoušci vyznávající tradice bílého sportu si klepou na čelo a ptají se, kde berou největší osobnosti tenisu motivaci pro další vytížení po dlouhé sezoně. Zvlášť když si většina z nich během roku stihne postěžovat na příliš náročný program. Odpověď se dá zjednodušeně, avšak nikoli nelogicky, shrnout do okřídleného spojení "Money Talks".

"Co jsem slyšel, tak hráči dostanou takové peníze, že by prostě byli hloupí, kdyby tu nabídku nepřijali," řekl serveru Aktuálně.cz český tenisový trenér František Pála. Ani mezi českými experty nepanuje v hodnocení zbrusu nového podniku nazvaného International Premier Tennis League jednoznačná shoda.

"Moc nevím, co si o tom mám myslet. V kontextu toho, jak skvělá sezona vyvrcholila Turnajem mistrů, potažmo mistryň, a finálovými duely Fed Cupu a Davis Cupu, je pro mě tahle soutěž záležitostí s absolutně nulovou hodnotou," svěřil se bývalý český tenista Karel Nováček.

Pála: Není to pořádný tenis

Odborník nepochybuje o tom, že hlavním motorem celé akce jsou peníze. "Aspoň vidíme, že koupit se dá kdokoli. Upřímně řečeno je pro mě zarážející, kolik opravdu špičkových tenistů na to kývlo. Je s podivem, že najednou nejsou až zas tolik unavení. Dva miliony dolarů pro Serenu za pár gamů, to je síla," prohlásil Nováček.

Novak Djokovič, Roger Federer, Serena Williamsová, Maria Šarapovová, Marin Čilič, Tomáš Berdych, Ana Ivanovičová a další. Ti všichni společně s deblovými specialisty a tenisovými legendami typu Agassiho a Samprase soutěží za čtyři týmy. Filipínský, singapurský, indický a Spojených arabských Emirátů.

František Pála souhlasí s Nováčkem v tom, že po sportovní stránce nemá celá soutěž valnou úroveň. "S pořádným tenisem to má pramálo společného. Ale říkám si, proč ne. Není to moc na vážno, hráči jsou v klidu, baví se, mají takový odpočinkový program," podotkl expert.

Odpočine si Berdych od Davis Cupu?

Podle Karla Nováčka může být nový projekt v budoucnu útokem proti tradičním tour ATP a WTA. "Myslím, že pořadatelé tím někomu dávají najevo: podívejte se, když hráči dostanou dost peněz, tak hrají. Nevím, jaký mají byznys plán, ale není vyloučené, že budou tak ambiciózní, že se pokusí vytvořit konkurenční túru. Teď si ověří, jak budou reagovat diváci a televize. Hráči nejsou problém, ty budou dělat cokoli za takové peníze," přidala svůj pohled na věc někdejší světová osmička.

Kritici asijského týmového podniku se obávají negativního důsledku pro tradiční Davisův pohár a Fed Cup. Panuje strach, že omluvenky špičkových hráčů na tyto soutěže boudou přibývat. Nováček nevylučuje, že takovým případem může být i česká jednička Tomáš Berdych.

"Bohužel mě to logicky napadne. Závěr roku měl těžký, hrál semifinále Davis Cupu, dlouho a tvrdě bojoval o Turnaj mistrů. Ani teď si moc neodpočine, tak je možné, že to bude zase na úkor něčeho jiného," zaspekuloval bývalý tenista.

Hra bez výhod: Nutnost, či nesmysl?

Podle Františka Pály je ale například Davis Cup během ostré sezony pro hráče složitější než Bhúpáthího soutěž. "Termíny Davis Cupu a Fed Cupu jsou hodně napěchované mezi normální turnaje, tenisté často musí cestovat přes půl světa, není to lehké," zastal se hráčů bývalý daviscupový kapitán.

Co se Pálovi na nové soutěži vůbec nelíbí, je alternativní styl počítání, který má zatraktivnit tenis primárně pro televizní společnosti. Hra na jeden set, bez výhod, tie-break už za stavu 5:5, některé fiftýny v hodnotě dvou, za určitých okolností rozstřely o vítězství. To vše hodně mění tenis jako takový.

"Všechno se stává riskantnějším a hodně se tím povyšuje role štěstí. Třeba ty výhody, stačí dát prasátko a game získá hráč, který si to třeba tolik nezaslouží," upozornil Pála. Naopak pro Nováčka jsou snahy udělat tenis sledovanějším pochopitelné.

"Zkracování zápasů smysl má. Finále grandslamu budeme klidně sledovat pět hodin, ale někdy jsou průměrné zápasy příliš zdlouhavé. Navíc v televizi stojí každá minuta peníze, tenis by se pak možná lépe prodával. Se zrušením výhod bych proto asi souhlasil," přiznal se Nováček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy