Šampionát se rozjíždí naplno. Maslák chce načít zlatou jízdu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 3. 2015 6:00
Halové mistrovství Evropy v atletice bylo zahájeno a první česká želízka jdou bojovat o medaile.
Pavel Maslák
Pavel Maslák | Foto: Reuters

Praha - Show byla zahájena a jde se bojovat o medaile. Páteční den bude na pražském halovém mistrovství Evropy ve znamení výkonů prvních českých atletických hvězd.

V boji o cenné kovy bude koulařskou čest hájit Ladislav Prášil, první rozběhy absolvuje na čtvrtce Denisa Rosolová a Pavel Maslák či na osmistovce Zuzana Hejnová. Až do finále by se mohl dostat překážkář Petr Svoboda.

Začněme u koule. Na šampionátu to měla být z českého pohledu jedna z nejúspěšnějších disciplín. Vždyť rovnou tři reprezentanti Jan Marcell, Tomáš Staněk i Ladislav Prášil hodili v letošní sezoně přes 20,50 metru, což by jim bohatě stačilo na postup mezi nejlepších osm. Nakonec ovšem do bojů o medaile proklouzl jen Prášil, tedy muž, který měl být podle tabulek z českého tria nejhorší.

Se čtyřiadvacetiletým koulařem se ale musí počítat. V Praze obhajuje bronzovou medaili z šampionátu v Göteborgu, na kterou mu stačil výkon 20,24 metru. "Už podle kvalifikace bude potřeba na třetí místo hodit kolem 21 metrů. Mám na to šest pokusů, tak snad to bude lepší než dneska," doufá Prášil.

Maslák bere jen zlato

To Rosolová je teprve na začátku vysněné cesty za stupněm vítězů. Dopoledne ji čeká první rozběh. Na úspěch myslí i přes to, že tři týdny v zimě promarodila se zánětem v Achillově šlaše. "Dokonce bylo podezření na to, že je natržená, což se naštěstí nepotvrdilo, kdybych ale na medaili nemyslela, ani by se mi nechtělo závodit," řekla před mistrovstvím novinářům osmadvacetiletá běžkyně.

V evropských tabulkách je zatím až na 11. místě. V Moskvě zaběhla na čtvrtce čas 52,64 sekundy, přitom její osobní rekord je 51,73. To bylo před čtyřmi lety na evropském šampionátu v Paříži. "Už bych si ten osobák konečně chtěla zaběhnout. Už je starej, to je pěkný cíl," přeje si Rosolová.

Její mužský kolega Pavel Maslák na stejné trati hrdě přijímá roli největšího favorita na zlato. S časem 45,27 vede evropské tabulky a ví, že úspěšné vystoupení před domácími fanoušky si může pokazit jen sám.

"Je toho dost, co se může stát. Je pravda, že z dráhy jsem ještě nikdy nevyšlápl, tak snad se to nestane teď, protože pozor na to moc nedávám a vždycky mi to vycházelo," dumá obhájce zlata ze šampionátu v Göteborgu a úřadující halový mistr světa ze Sopot.

Jeho největším soupeřem by podle papírových předpokladů měl být krajan Jan Tesař, který drží téměř o sekundu pomalejší čas.

Hejnová jde nabírat zkušenosti

Hejnová spíše než medaili chce na osmistovce sbírat zkušenosti. Celou sezonu laborovala se zraněními a pořádně začala trénovat až loni na podzim. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek si tuto distanci vyzkoušela už na začátku února v Linci, limit si zajistila, ale těsně prohrála se specialistkou Lenkou Masnou v času 2:03,60, což ji zatím řadí na 18. místo ve startovní listině z 21 závodnic.

"Tady mám nabrat nějaké zkušenosti. Aspoň to bude mít náboj, bude to zajímavé," řekla česká reprezentantka. Příští rok totiž bude v Portlandu halové mistrovství světa a tam se bude Hejnová na osmistovku specializovat.

"Kdyby nebylo halové mistrovství Evropy v Praze, tak bych nezávodila, nemám přehnané očekávání," přiznala. Kromě osmistovky ji v Praze také čeká start ve štafetě na 4x 400 metrů.

O vleklých zraněních by mohl kromě Hejnové vyprávět i další překážkář Petr Svoboda. Před dvěma lety málem přišel o nohu kvůli zánětu v achilovce. Pak se ale evropský šampion z roku 2011 dokázal vrátit a na ME v Curychu byl senzačně pátý. Hned nato ho však začala pobolívat i druhá noha a natrápil se i se zády.

Svoboda se prý mnohonásobně zlepší

"Bolístky jsou pryč," hlásí třicetiletý sprinter, pro kterého je letošním maximem čas 7,70. "To není čas, který by mě uspokojil. Myslím, že budu mnohonásobně lepší."

Podle toho, jak testoval formu těsně před mistrovstvím, věří si na čas kolem 7,55, což by prý mohlo stačit na první příčky. "Každý může zakopnout o poslední překážku. Chci se dostat do finále a tam se může stát cokoliv."

Za sledování určitě stojí ale i kvalifikace tyčkařů a tyčkařek, kde má česká reprezentace dva černé koně soutěže Jiřinu Ptáčníkovou a Jana Kudličku. Ženy potřebují pro kvalifikaci skočit 4,60 a muži 5,75 metru.

Bez šancí na dobré umístění by nemusela být pětibojařka Eliška Klučinová a ve finále se předvede skokan do dálky Radek Juška, který mezi nejlepší proklouzl jen o jediný centimetr.

 

Právě se děje

Další zprávy