Robocop, který s časovkou začal až na "stará kolena", to je Kirijenka

Michal Šenk
24. 9. 2015 10:18
Ani Tony Martin, ani Tom Dumoulin, ani Rohan Dennis. Všem favoritům vypálil rybník čtyřiatřicetiletý závodník s přezdívkou Robocop. Bělorus Vasil Kirijenka na časovkářské trati nenašel přemožitele.
Vítěz časovky Vasil Kirijenka.
Vítěz časovky Vasil Kirijenka. | Foto: ČTK

Richmond (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) - V duhovém dresu mistra světa a se zlatou plackou na krku vypadal běloruský cyklista Vasil Kirijenka, jako by mu obě trofeje snad patřily od nepaměti. Vítězem časovky se ale stal poměrně překvapivě. 

"Už od rána jsem věděl, že jsem na tom dobře," popisoval pak v cíli novinářům nečekanou řečí – španělsky. "Ale nepřišlo to jen tak z ničeho nic. Podívejte se už na data z týmové časovky a to, jak jsem jel tam," upozorňoval na nedělní závod, který celému jeho týmu Sky ovšem příliš nevyšel.

Čtyřiatřicetiletý závodník s přezdívkou "Robocop" jezdil před současným angažmá v elitní britské stájí Sky několik let za španělský Movistar. V současném působišti je už ale třetím rokem. Přítomnost tlumočníka tedy mnohé zaskočila.

Jindy pomocník, dnes vítěz

"Letošní sezona měla přesně takto dopadnout," líčil. Týmovým lídrům, Chrisi Froomovi či Richiemu Portovi, měl pomáhat v první části sezony. Tour de France pak nejel, aby se mohl připravit na Vueltu a mistrovství světa. "Přičemž na Vueltě jsem dostal volnost, nebyl jsem tolik svázaný týmovými úkoly a mohl jsem ušetřit síly na mistrovství světa," vysvětlil a na dálku poděkoval svému chlebodárci.

Bradley Wiggins, který vyhrál šampionát v časovce loni, přesedlal víc na dráhovou cyklistiku, další velká časovkářská hvězda Fabian Cancellara se před vrcholem sezony zranil. Tom Dumoulin, další z favoritů na titul, špatně načasoval formu a "superman" časovky posledních let Tony Martin neměl ve středu na víc jak 50 kilometrech v okolí Richmondu svůj den. Poprvé po šesti letech opouští stupně vítězů časovky na mistrovství světa.

Medailové posty tak obsadili méně favorizovaní jezdci – Francouz Jerome Coppel (bronz), Ital Adriano Malori (stříbro) a právě Vasil Kirijenka.

"Jeli tu ti nejlepší, byl jsem dnes nejlepší z nejlepších," hlásil hrdě a odmítl zlehčení své medaile. Ostatně už v roce 2012 bral ze stejného závodu bronz a poslední dva ročníky skončil vždy čtvrtý.

Časovku začal trénovat až po třicítce

V roce 2012, to mu bylo 31 let, prý zjistil, že může být dobrým časovkářem. "Víc trénuju časovku. Dokonce doma mám časovkářský speciál, a kdykoliv to jen jde, trénuju navíc," poznamenal. Přiznal ale také, že na jiné trati než na té v Richmondu by se mu takový úspěch podařit nemusel. "Ta trať mi obrovsky vyhovovala," dodal.

Na jakýsi další stupeň závodu proti chronometru, takzvanou hodinovku, která letos na šampionátu kvůli nedávnému světovému rekordu v ní podepsaného Bradleyho Wigginse hodně rezonuje, se Kirjenka nechystá. Závodníci bývají pravidelně konfrontováni s dotazem, zda nemají v plánu "Sira Wigga" pokořit. "Ne, vůbec o tom nepřemýšlím," odmítl tuto úvahu rázně rodák z Rechytsi.

Vítěz jedné etapy na Vueltě, tří na Giru d´Italia a také mistr Evropy z časovky z letošních Evropských her v Baku má rád pelmeně, pozitivní lidi a film Leon. Aspoň to uvádí ve svém profilu na webu Sky. 

Středečním představením si dost možná řekl o novou lepší smlouvu. Až jednou skončí s cyklistikou, což prý zatím rozhodně neplánuje, chce pomáhat rozvoji své země. "Bojím se o budoucnost svých dětí a naší vlasti," píše také o sobě na webu Sky.

První výrazný krok k vybudování svého jména, jaké má v zemi třeba tenistka Azarenková, teď udělal. Jaké budou ty další?

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy