Samková si v zámoří užívala výborný start nové sezony

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 2. 2016 12:18
Snowboardcrossařka Eva Samková je i přes těsnou finálovou porážku na X-Games se začátkem sezony spokojená. Nyní se bude rodačka z Vrchlabí dva týdny připravovat v Česku, kde absolvuje i domácí mistrovství - klasické i akademické
Eva Samková na X-Games 2016
Eva Samková na X-Games 2016 | Foto: www.evasamkova.cz

Praha - Seriál Světového poháru již sice snowboardistka Eva Samková zřejmě letos nevyhraje, s dosavadním průběhem sezony je však olympijská vítězka ze Soči spokojená. O víkendu v americkém Aspenu přišla smolně o vítězství na prestižním X-Games, ale s odstupem několika dní má radost i z druhého místa.

"Cítím, že moje forma má vzestupnou tendenci. A neříkám to jen proto, že loni jsem v Aspenu skončila s pádem šestá a letos těsně druhá,“ usmívala se v rozhovoru pro Aktuálně.cz zlatá olympijská snowboarcrossařka.

Jaký to byl v Aspenu závod?

Krásný a plně jsem si ho užívala. Šestičlenné finále jsem i dobře rozjela, byla i v
čele, ale mého menšího zaváhání dokázala o osm let starší a tedy i zkušenější Američanka využít. I s druhým místem jsem však velice spokojena, snad na něj navážu i v dalších závodech Světového poháru.

Těsný dojezd finále X-Games:

V čem jsou X­-Games výjimečné?

Především je to velká show jen pro pozvané. Na startu jsou tedy nejen špičkoví snowboardcrossaři, ale i ti, kteří třeba Světový pohár jen sledují z televize. Je však za nimi nějaký životní příběh. Například letos byl na startu kluk místo zemřelého kamaráda, ačkoliv byl na sněhu jen sotva týden. Je to závod pohodový a ve skvělých podmínkách, ať jíž jde o trať, sníh či celkovou atmosféru.

Jsou na něm zajímavé i prize money?

Kvůli penězům do Aspenu nejezdím. Všechny prémie totiž zase rozdám mému šestičlennému realizačnímu týmu, v němž jsou například trenéři, kouč, servisman či fyzioterapeut.

Koncem loňského roku jste byla nemocná a navíc vás trápila „vypadlá ramena.“ Jaký je váš současný zdravotní stav?

Mám vrozené měkké kloubní jamky, což má na obě má ramena negativní vliv. Při virovém onemocnění jsem užívala antibiotika, což se jim také nelíbilo. Teď je mám zatejpované a mohu používat i ortézu, což je zapínací vestička, jakési bolérko. Přešli jsme i na jiný start, který je rychlejší, abych měla hned od začátku zapojené všechny svaly. Samozřejmě nezapomínám ani na různá posilovací cvičení. Zatím je všechno dobré, ale více prozradí až lékařské vyšetření po sezoně.

Jak se vám daří zvládnout různé změny před jízdou a třeba i při ní?

Před startem si s trenéry řekneme vše nutné, ale jsou určité zlozvyky, které nejdou rychle změnit. Je to dost obtížné a trvá to někdy dost dlouho, než je v náročné pohybové části odstraním.. Pokaždé se však snažím na jízdu se plně soustředit a neudělat žádnou sebemenší chybu. Ne vždy se to však podaří...

V seriálu závodů Světového poháru jste zatím pátá. Vidíte ještě reálnou šanci na medailové umístění?

Mám za sebou tři závody s umístěním na prvním, třináctém a sedmém místě. Od stupňů vítězů mě dělí jen kolem padesáti bodů, což není moc. Vždyť za první příčku se získá tisíc bodů, za druhé osm set a tak dále. Samozřejmě je škoda propadu ve druhém závodě, ale je jich před námi ještě pět, takže reálná šance na přední pozici stále existuje.

A jaký je váš nejbližší program?

Dva týdny se teď budu připravovat na domácí půdě a po mistrovství republiky se vydám za Světovými poháry do Ruska a Koreje, v březnu pak do Švýcarska a Španělska.

 

Právě se děje

Další zprávy