Sjezdovka v Praze sportovce přesvědčila, Babiš se na projekt teprve podívá

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
Aktualizováno 28. 2. 2019 18:11
Co říkají na projekt lyžařské haly a přidružených sportovišť v Praze zástupci dotčených sportů i úřady? Přečtěte si jejich reakce v přehledné grafice.

Michal Rozehnal (ekonom)

Vizualizace projektu SAL (vstup)
Vizualizace projektu SAL (vstup) | Foto: DECO Group

Předpokládám, že projektu bude realizován v módu PPP (public-private-partnership), tedy že ne všichni poskytovatelé finančních zdrojů budou požadovat ekonomickou návratnost vložených prostředků. Přínosy projektu proto nelze hodnotit pouze finanční či ekonomickou návratností. Praha i celá ČR by realizací získaly prvotřídní sportovní areál a zázemí, vytvářející předpoklady k realizaci sportovišť světové úrovně s množstvím synergických efektů.

Z pohledu potenciálního investora je nejziskovější částí projektu skiareál. U něj by při dodržení nastavených parametrů měla být kalkulována EBITDA (provozní zisk před zdaněním a odpisy, pozn. red.) ve výši 200 - 250 milionů korun ročně. Konkrétní princip komerčního využití v objektu služeb není v tuto chvíli definitivně specifikován. Nicméně v každém případě by měl být vedle lyžařské haly hlavním generátorem hospodářského výsledku.

Naopak se ziskovostí nelze počítat u cykloparku, který nepředpokládá žádné významnější příjmy (kromě výnosů z pořádaných sportovních akcí). Velodrom by provozně měl zůstat na černé nule.

Fungování celého ekonomického modelu je podmíněno naplněním všech klíčových parametrů. Ty byly do modelu nastaveny poměrně konzervativně a vycházejí z aktuální reality.

Michal Rozehnal je ředitelem společnosti Reporting.cz, má za sebou pracovní úvazky ve Westinghouse Electric, Ernst & Young i neziskovém sektoru. Autory projektu SAL byl požádán o zpracování ekonomiky projektu.

 

Právě se děje

Další zprávy