Nad Tatrou se blýská, Terminátor Sagan mistrem světa. Štybar dojel 43.

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 27. 9. 2015 21:50
Výsledky světového šampionátu v silniční cyklistice v americkém Richmondu.
Šťastný Peter Sagan.
Šťastný Peter Sagan. | Foto: ČTK

Richmond - Slovák Peter Sagan zvítězil v individuálním závodě na světovém šampionátu v silniční cyklistice v americkém Richmondu. Zdeněk Štybar byl sice v posledním kolem v čele při nájezdu na kostky, ale nakonec obsadil 43. místo. O dvě místa před ním skončil Karel Hník.

Satisfakce pro Sagana

"Musel jsem tomuto hodně po Vueltě obětovat. Je to moje největší vítězství kariéry, neskutečný pocit. Jsem strašně šťastný, že se mi povedlo stát se mistrem světa. Snad dá moje vítězství motivaci a radost všem lidem na Slovensku. Děkuji svým týmovým parťákům," řekl v cíli v rozhovoru pro Mezinárodní cyklistickou federaci (UCI) nový světový šampion.

"Hodně lidí mi tvrdilo, že nemám na to, abych vyhrál takto dlouhý závod. Tak doufám, že nyní dostali na tyto své poznámky odpověď," dodal čtyřnásobný vítěz zelené dresu z Tour de France, který dostal v cíli tu nejpříjemnější možnou první odměnu - pusu od své přítelkyně.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Neskutečný závod s parádní tečkou, to byl letošní vrchol MS v cyklistice. Už sto kilometrů před cílem se začalo pořádně závodit, hodně rychle se ale jelo už předtím, proto nikdo z uprchlíků nezískal více jak dvouminutový náskok.

Češi byli hodně vidět

Před nájezdem do posledních tří kol se poprvé výrazněji ukázali Češi, konkrétně Kreuziger, který dokázal nástupy a spoluprací s Nizozemcem Robertem Gesinkem pořádně peloton rozhýbat a hlavně dorazit vedoucí tříčlennou skupinku.

Další dvě kola si všechny velmoci v čele s Belgičany, Nizozemci a také Italy různě nastupovaly a "ukazovaly svaly". V čelní zhruba padesátičlenné partě nikdy nechyběly alespoň dva české dresy, když se reprezentační parťáci skvěle starali o lídra Zdeňka Štybara.

Když neuspěla ani desetihlavá skupina elitních závodníku mimo jiné s Tomem Boonenem v nástupu do posledního kola, bylo jasné, že rozhodně až závěr. Do posledních čtyř kilometrů, kdy jezdci museli zdolat tři stoupání včetně více jak osmiprocentního po kostkách, najel jako první Štybar.

Štybar se svým nástupem neuspěl...

Bohužel pro něj se ho dokázal udržet Němec John Degenkolb a zezadu dorazily i další hvězdy, které vedl Greg van Avermaet. V následném druhém stoupání za to vzal právě on, jenže kolem něj se prohnal bílo-modrý dres se jmenovkou Sagan a bylo rozhodnuto.

Skvělý Belgičan se nedokázal slovenského "Terminátora" udržet, ve sjezdu se rozdíl mezi nimi ještě prohloubil. A když zhruba kilometr před cílem začal Van Avermaet taktizovat ve spolupráci s Nizozemcem Nikem Terpstrou, přišli oba alespoň o zbylé dva cenné kovy.

...Sagan už ano

Sagan dokázal udržet náskok i do cíle a tím nakonec projel se širokým úsměvem a výrazem naprostého zadostiučinění. "Věřil jsem si v tom závěrečném kopci, jsem rád, že to vyšlo, i když jsem cítil, jak se ke mě ostatní přibližují. V závěru bych už neměl na spurt síly," dodal Sagan.

Ten tak de facto potvrdil slova svého šéfa ze stáje Saxo-Tinkoff Olega Ťinkova o tom, že je nejlepším cyklistou na světě! A kdyby o tom někdo pochyboval, duhový dres světového šampiona ho během dalších dvanácti měsíců z omylu vyvede...

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Richmondu (USA):

Silniční závod - muži (259,2 km): 1. Sagan (SR) 6:14:37, 2. Matthews (Austr.), 3. Navardauskas (Lit.), 4. Kristoff (Nor.), 5. Valverde (Šp.), 6. Gerrans (Austr.), 7. Gallopin (Fr.), 8. Kwiatkowski (Pol.), 9. Costa (Portug.), 10. Gilbert (Belg.) všichni -3, ...41. Hník, 43. Štybar oba -40, 97. Bárta, 98. Polnický oba -6:43, Kreuziger, Vakoč, Bucháček (všichni ČR) nedokončili.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy